Užauginti nuosavą gėlyną

Užauginti nuosavą gėlyną

Savų gėlių daigų auginimo privalumai neapsiriboja tik mažesnėmis išlaidomis, nors sėklos, žinoma, pigesnės nei ūgtelėję daigai.

Tokie augalai sužydi anksčiau nei pasėti tiesiai į gruntą ir savo žiedais džiugina ilgiau.

Daigais pasodintos gėlės mažiau kenčia ir dėl piktžolių, nes lenkia jas ūgiu. Taigi ravėti gėlyną galima rečiau, nes gėlės jame iškart užima dominuojančių augalų poziciją.

Žiemą ar pavasariop?

Rekomenduojamą sėjos laiką be vargo rasite ant gėlių sėklų pakelio.

Bet jo intervalas paprastai būna labai platus – nuo vasario iki pat balandžio.

Todėl specialistai siūlo rinktis iš dviejų gėlių daigų auginimo namų sąlygomis būdų:

• Sėti vėlai ir sudaryti sąlygas augalams sparčiai augti.

• Sėti anksti, dar žiemą, pristabdant augimą ribotu laistymu.

Nors pirmasis variantas atrodo įprastesnis, nereikia pamiršti, kad greitai užauginti daigai prasčiau prigyja.

Kita vertus, žiemą, nesant specialaus papildomo apšvietimo, šviesos stoka garantuota, taigi augalai gali smarkiai ištįsti ir būti silpni.

Bet žinant, kaip jiems užtikrinti palankias sąlygas, žieminiai daigai užauga sveikesni ir stipresni.

Gėlininkai seniai pastebėjo, kad pagrindines savo charakteristikas augalai įgyja pirmaisiais augimo etapais, tad tinkamai pasirūpinus daigais, gėlės bus atsparesnės, o svarbiausia – gausiau ir ilgiau žydės.

Deja, toks daigų auginimo metodas reikalauja didesnių išlaidų – mažų mažiausiai papildomam apšvietimui.

Taros klausimas

Talpyklas gėlių daigams auginti galima pasirinkti bet kokias – norite, sėkite specialiai pirktose daigyklose, norite – durpių vazonėliuose ar po ranka pasitaikiusiuose grietinės, jogurto indeliuose.

Kai kurie gėlininkai net naudoja vienkartinius indus arba plastikines dėžutes, kokiose pardavinėjamos salotos ar pyragai.

Tik turėkite omenyje, kad taros jums reikės dvejopos: iš pradžių erdvios – pačiai sėjai ir pikavimui, paskui – atskirų indelių jau pikuotiems ir paaugusiems daigams perkelti.

Durpių vazonėliai – kone idealus variantas bet kokių kultūrų daigams auginti, bet ypač tų, kurios prastai pakelia persodinimą. Mat šiuo atveju gėles į atvirą gruntą bus galima sodinti su visu vazonu, taigi nerizikuojant pažeisti jaunų augalų šaknis.

Tačiau būtina prisiminti, kad žemės durpių vazonėliuose perdžiūva greičiau nei kituose indeliuose.

Dėl to patyrę gėlininkai pataria juos statyti ne ant padėklo, o į didesnio skersmens plastikinius indelius.

Talpyklos, kurioje auga gėlių daigai, paskirtis – suteikti augalui užtektinai erdvės vystytis ir saugoti jo šaknų sistemą nuo kenksmingo išorinio poveikio. Todėl svarbiausi reikalavimai jai susiję būtent su tuo:

• Indas turi būti ganėtinai kietas, kad net transportuojant augalus šaknys būtų saugios.

• Neperregimos sienelės, nes šviesa šaknims irgi gali būti kenksminga.

• Drenažo angos – kad neužsistovėtų vanduo.

• Nelaidumas karščiui, kad šaknis kuo mažiau veiktų temperatūrų svyravimai.

Reikalavimai paprasti, tačiau akivaizdu, kad parankiniai indeliai visų jų šimtu procentų neatitinka – prieš sėjant, juos būtina patobulinti.

Pavyzdžiui, perregimo plastiko indus reikia apvynioti juoda plėvele, kitiems – padaryti drenažo angas.

Na, o individualūs vazonėliai jau paaugusiems daigams – bet kokiems, nebūtinai gėlių – svarbiausia turi būti tinkamo dydžio.

Daigo, ilgai auginamo pernelyg ankštame inde, šaknys gali nevisavertiškai išsivystyti, jos gali susiraizgyti, ateityje tai neigiamai atsiliepia augalo kokybei, jo žydėjimo trukmei.

Pirkti paprasčiau, bet nebūtinai geriau

Substrato gėlių daigams auginti dabar paprasta įsigyti parduotuvėje – ir iškart paruošto naudoti. Bet galima paruošti ir patiems.

Tinkamų mišinių yra net keli variantai:

• 2 dalys pjuvenų ir 1 dalis smėlio, *pjuvenos, kiminai (dar vadinami baltosiomis arba durpinėmis samanomis) ir smėlis vienodomis dalimis, • 2 dalys kiminų ir 1 dalis smėlio.

Tačiau ankstyvai gėlių sėjai ir dar be papildomo apšvietimo tokie gruntai netinka, nes nepakelia perdžiūvimo.

O ilgalaikio daigų auginimo vienas pagrindinių elementų kaip tik ir yra retas laistymas, kai žemė vazonėlyje smarkiai išdžiūsta. Tokiu atveju geriau bus mišiniai su biohumusu, perpuvusiu mėšlu, velėnine žeme.

Elementariausias pavyzdys būtų 2 dalys humuso arba lapinės žemės, 1 dalis smėlio, 2 dalys durpių ir 2 dalys velėninės žemės.

Trijų visuma

Išskiriamos trys svarbiausios sveikų gėlių daigų užauginimo sąlygos: tinkamas apšvietimas, temperatūra ir drėgmė.

Ir aktuali šiuo atveju yra būtent visų išvardytų elementų pusiausvyra.

Pirmąsias kelias dienas po to, kai pasirodė daigeliai, apšvietimą augalams pageidautina užtikrinti visą parą. Vėliau pakanka ir 15–16 valandų.

Kol daigyklos būna uždengtos stiklu, plastiku arba plėvele, dėl grunto drėgnumo galvos galima nesukti. Bet paskui jaunučiai gležni daigeliai atsidurs nepalankiose jiems sąlygose – ypač auginami centralizuotai šildomuose butuose, nes juose drėgmė kartais pasiekia kritinį lygį.

Žinoma, galima ir net reikia daigus purkšti, tačiau bendram drėgmės lygiui tai didelės įtakos neturi. Tad patyrę gėlininkai renkasi efektyvesnį metodą: pripila bet kokią didelę talpyklą – kad ir platų kibirą – vandens, susiranda gerai drėgmę sugeriančio audinio atraižą (patogiausia naudoti kilpinį rankšluostį) ir vieną jos galą įmerkia į vandenį, o kitą užtiesia ant radiatoriaus.

Per tokį „tiltą“ kasdien pereina gana didelis kiekis drėgmės, todėl svarbu nepamiršti vis papildyti vandens.

Laistymas su priedais

Į sėjai skirtus indus žemių pripilama ne sulig kraštais, o šiek tiek mažiau.

Ji išlyginama, perliejama šiltu vandeniu, padaromi grioveliai sėkloms. Tam patogiausia naudoti liniuotę – tiesiog švelniai įspausti jos briauną į žemę.

Kaip giliai, priklauso nuo sėklų dydžio.

Pagal bendrą rekomendaciją griovelio gylis turėtų būti 2,5–3 kartus didesnis už sėklų skersmenį. Tada sėklos dėliojamos vienodais atstumais viena nuo kitos ir ne pernelyg tankiai (krūvon suaugę gėlių daigai nebus kokybiški), užberiamos gruntu. Bet tik ne tuo atveju, kai sėklytės tokios smulkios, pavyzdžiui, portulakų, petunijų ar begonijų. Jos barstomos ant žemės paviršiaus ir labai lengvai paspaudžiamos.

Kad pasisėtų lygiau, sėklas galima sumaišyti su smėliu.

Pasėjus žemė apipurškiama vandeniu, indai uždengiami stiklu, plastiku arba plėvele. Pasirodžius daigeliams, uždanga nuimama.

Daigų laistymą geriausia derinti su tręšimu, tai yra laistyti ne grynu vandeniu, o silpnu kompleksinių trąšų tirpalu. Tokiu atveju galima lieti tiesiai ant lapų.

Šiltoje patalpoje jaunučius augalus reikia laistyti kasdien, jei temperatūra žemesnė, pakaks ir 2–3 kartų per savaitę.

Į laisvę – tik užgrūdinus

Gėles pikuoti – paaugusius daigus persodinti padidinant tarp jų atstumą bendrame inde arba iškeliant juos į atskirus vazonėlius – reikia tam, kad augalams būtų parūpinta optimali erdvė augti ir vystytis.

Be to, tai ir atranka silpniausiems daigams pašalinti.

Paprastai gėlių daigai pikuojami, kai jau turi 2–4 tikruosius lapelius. Ir persodinami jie į maistingųjų medžiagų turtingesnę dirvą.

Prieš persodinant gėles į atvirą dirvą jų daigus teks užgrūdinti. To nepadarius, persodinimo ir pasikeitusio klimato stresas gležnus augalus gali pražudyti. Dėl to jau prieš dvi savaites daigai pradedami išnešti į lauką ir kaskart paliekami vis ilgesniam laikui.

Maždaug valanda iki perkraustant gėles į atvirą dirvą, žemė su daigais dosniai perliejama vandeniu.

Persodinti į nuolatinę augimo vietą rekomenduojama ankstyvą rytą arba vakare. Galima ir dieną, bet tik tada, jei ji apniukusi.

     Naudinga

  • Pikuotus gėlių daigus galima grąžinti į tą patį vazoną ar lovelį – tereikia pakeisti žemę ir pasodinti augalus didesniais atstumais vienas nuo kito.
  • Visus indus daigams būtina gerai išplauti. Vazonėlius, kuriuose anksčiau auginote kitų augalų daigus, reikia sterilizuoti. O jeigu ant vazonėlio sienelių pastebėjote pelėsį, verčiau iškart jį išmeskite.
  • Stambias ir vidutinio dydžio gėlių sėklas (kvapiųjų žirnelių, dekoratyvinių pupelių, ricinmedžių, ipomėjų ir kt.) prieš sėją geriau išmirkyti augimo stimuliatoriuje. Kai kurioms sėkloms dar praverčia ir skarifikacija (daigumo didinimas mechaniškai braižant sėklų luobeles).
  • Pomidorai (vidutinio ankstyvumo, vėlyvieji)5–6, 8–10, 15–16, 20–21Pasėję daigyklas laikykite 20 °C, kol sudygs.

GĖLIŲ SĖJOS KALENDORIUS

Kultūra Sėjos laikas Sėjimo gylis mm Daiginimo temperatūra Sudygimo laikas (dienomis)
žydrūnai Vasaris, balandis Paviršiuje 20 10–12
vienmečiai ratiliai Kovas, balandis 3–5 18–22 4–8
serenčiai Kovas, balandis 5 16–20 4–6
visadžydės begonijos Vasaris, balandis paviršiuje 20–22 10–12
hibridinės verbenos Kovas, balandis 4 18–20 14–28
kvapieji žirneliai balandis 10 14–16 7–10
ricinmedžiai Kovas, balandis 20–40 12–15 7–21
lipikinės kobėjos Vasaris, kovas 10–15 20–22 20–30
lobelijos vasaris–balandis paviršiuje 15–20 8–10
žioveiniai Kovas, balandis paviršiuje 10–14 8–12
leukonijos Kovas, balandis paviršiuje 20–22 7–14
petunijos vasaris–balandis paviršiuje 20–22 14–20
portulakos vasaris–balandis paviršiuje 20–22 7–14
raudonžiedžiai šalavijai vasaris–balandis 5 22–24 8–10
gvaizdūnės balandis 5 21–23 4–8

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite