„SEKUNDĖS“ nuotr.

Už šūvį į bėglį – bauda policijai

Už šūvį į bėglį – bauda policijai

32 tūkst. eurų – tiek įvertinta neturtinė žala avarijoje ties Panevėžiui sunkiai sužalotiems trims ukrainiečiams.

Šią sumą privalės solidariai sumokėti ne tik avarijos kaltininkas, vogtu BMW automobiliu didžiuliu greičiu skriejęs Panevėžio aplinkkeliu, bet ir policija, bandžiusi šūviais sulaikyti bėglį. Tokį nuosprendį neseniai paskelbė Vilniaus apygardos teismas.

Baisios gaudynės

Didelį atgarsį visuomenėje sukėlusi avarija netoli Panevėžio įvyko dar 2018-ųjų vasario 5-ąją. Tądien palangiškis, savigynos imtynių meistras Donartas Gedgaudas iš Estijos vogtu automobiliu BMW 730 važiavo į Lietuvą. Po pranešimo, kad vogtas automobilis kirto sieną, Panevėžio policijos patruliai bėglį pastebėjo maždaug 19 kilometrų nuo Panevėžio, kelyje Panevėžys–Pasvalys–Ryga. Judriame kelyje didžiuliu greičiu lekiantį automobilį pareigūnai bandė stabdyti, tačiau D. Gedgaudas, ignoruodamas garsinius policijos signalus, įjungtus švyturėlius ir reikalavimą sustoti, dar padidino greitį.

Beprotišku greičiu lekiantis bėglys buvo persekiojamas 18 kilometrų.

Galop, nutaikę momentą, kai kelyje nebuvo kitų automobilių, patruliai ėmė šaudyti. Iš pradžių paleisti įspėjamieji šūviai į orą, vėliau – ir į automobilio padangas. Iš viso buvo paleista 14 šūvių. Vienas jų pataikė į automobilio BMW padangą.

Net ir peršautu ratu bėglys nuvažiavo dar maždaug porą kilometrų, kol didžiuliu greičiu lėkęs automobilis tapo nevaldomas ir rėžėsi į priešpriešais atvažiuojantį „Nissan Primera“, paskui – ir į vilkiką MAN.

Per eismo įvykį sužaloti automobiliu „Nissan Primera“ į Lietuvą automobilių pirkti važiavę Ukrainos piliečiai. Trys jauni – 30, 31 bei 32 metų – ukrainiečiai atsidūrė Respublikinės Panevėžio ligoninės medikų rankose. Avarijos pasekmes nukentėjusieji jaučia iki šiol, vienam jų dėl patirtos sunkios politraumos netgi skirtas neįgalumas.

Pats bėglys per susidūrimą atsipirko tik išgąsčiu.

Baudžiamojoje byloje dėl šio įvykio policijos pareigūnas, paleidęs šūvius, buvo išteisintas. Jo byla buvo nutraukta, o asmuo, kuris lėkė pavogtu automobiliu ir sukėlė avariją, jau nuteistas.

R. Bobinas

Neįvertino pavojaus

Avarijos kaltininkas D. Gedgaudas buvo nuteistas dvejiems metams ir 6 mėnesiams, tačiau realios laisvės atėmimo bausmės išvengė.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas ir dėl šūvius paleidusio policijos pareigūno veiksmų. Tada pripažinta, kad šaudęs patrulis elgėsi tinkamai ir teisėtai.

Visgi tuo ši istorija nesibaigė. Per avariją sunkiai sužaloti ukrainiečiai kreipėsi į teismą su civiliniu ieškiniu, prašydami jiems priteisti po 30 tūkst. eurų, o žalą atlyginti turi ne tik D. Gedgaudas, bet ir policija.

Ieškovai nurodė, kad dėl D. Gedgaudo neatsargaus ir neatsakingo vairavimo, policijos pareigūnų nurodymų nevykdymo, taip pat dėl policijos pareigūnų šaunamojo ginklo panaudojimo ir dėl to sukeltų pasekmių buvo sunkiai sužalota jų sveikata.

Teismui buvo argumentuojama, kad policijos pareigūnai ginklą panaudojo tuomet, kai priešpriešais važiavo kitos transporto priemonės. Kaip savo srities profesionalai, policijos pareigūnai turėjo įvertinti, kad šovus ir pataikius į padangą, automobilis taps nevaldomas ir gali nuskrieti į bet kurią pusę.

Nukentėjusiųjų nuomone, policijos pareigūnai, šovę ne tuomet, kai priešpriešais nebuvo transporto priemonių, o kai važiavo ir lengvoji mašina, ir krovininis automobilis su priekaba, turėjo suvokti, kad gali įvykti tragiška nelaimė.

Nors nuo tragiškos eismo nelaimės, kai buvo sunkiai sužaloti trys jauni ukrainiečiai, praėjo jau ketveri metai, nukentėjusieji tik dabar sulaukė sprendimo dėl žalos atlyginimo. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Nors nuo tragiškos eismo nelaimės, kai buvo sunkiai sužaloti trys jauni ukrainiečiai, praėjo jau ketveri metai, nukentėjusieji tik dabar sulaukė sprendimo dėl žalos atlyginimo. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Kaip vesterne

Bėglio gaudynes koordinavo Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato budėtojas. Į sulaikymo operaciją buvo pajungtos gausios net kelių rajono policijos ekipažų pajėgos, buvo žinoma persekiojamo automobilio judėjimo kryptis, planuojamas eismo užtvėrimas sunkiasvorėmis transporto priemonėmis, todėl, sužalotų ukrainiečių nuomone, ginklo panaudojimas tokioje situacijoje buvo perteklinė priemonė, tuo labiau kad patrulis iš budėtojo negavo leidimo šauti.

Dėl to Vilniaus apygardos teismo buvo prašoma neturtinę žalą nukentėjusiesiems priteisti solidariai – ir iš bėglio, ir iš policijos.

Kaltas ne tik bėglys

Dar 2020 metų spalį Vilniaus miesto apylinkės teismas priteisė ukrainiečiams iš D. Gedgaudo po 6 tūkst. eurų, o iš atsakovės Lietuvos valstybės, atstovaujamos Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato, po 2 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimą. Nukentėjusieji pateikė apeliacinį skundą, prašydami priteisti po 30 tūkst. neturtinės žalos atlyginimą solidariai iš abiejų atsakovų – palangiškio ir valstybės.

Šių metų vasario viduryje Vilniaus apygardos teismas pripažino, kad dėl avarijos iš tiesų kaltas ne vien tik bėglys. Jis ir Lietuvos valstybė privalės ukrainiečiams atlyginti 32 tūkst. eurų neturtinės žalos: sunkiausiai nukentėjusiam – 12 tūkst., kitiems dviem Ukrainos piliečiams – po 10 tūkst. eurų.

Sprendimą nagrinėja teisininkai

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Rimanto Bobino teigimu, teismo sprendimą dabar analizuos teisininkai, jie ir nuspręs, ar jį skųsti aukštesnės instancijos teismui.

„Reikia suprasti, kad tai civilinė byla, kur vertinamas ne atsakomybės, o žalos atlyginimo klausimas. Baudžiamojoje byloje dėl šio įvykio policijos pareigūnas, paleidęs šūvius, buvo išteisintas. Jo byla buvo nutraukta, o asmuo, kuris lėkė pavogtu automobiliu ir sukėlė avariją, jau nuteistas. Tai du skirtingi procesai. Jeigu mūsų teisininkai pasakys, kad nėra pagrindo toliau skųsti teismo sprendimo, jis bus įgyvendintas“, – sakė R. Bobinas.

Komentarai

  • Tegyvuoja pats teisingiausias Lietuvos teismas, kuris kartu su nusikaltėliais.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų