Panevėžio rajone sulaukusi milžiniško pasipriešinimo, biodujų jėgainės statytoja „Ekoternum“ vieną teismą prieš rajono valdžią jau laimėjo, o dabar teisiasi dėl nuostolių atlyginimo. PROJEKTO VIZUALIZACIJOS AUTORIUS – ŽŪB „EKOTERNUM“

Už protestą – iš mokesčių mokėtojų kišenės

Už protestą – iš mokesčių mokėtojų kišenės

Šešis kilometrus nuo Panevėžio centro nutolusiame Velželyje suprojektuota biodujų jėgainė nebebus statoma. Tai jau oficialiai patvirtino Panevėžio rajono valdžia.

Iš koją šioms statyboms pakišusios rajono Savivaldybės verslininkai reikalauja nei daug, nei mažai – septynių milijonų eurų patirtiems nuostoliams atlyginti.

Protesto kaina

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Edmundas Toliušis patikino: parašus prieš Kaune įkurtos bendrovės „Ekoternum“ sumanymą prie pat Velželio keturių hektarų teritorijoje statyti biodujų jėgainę rinkę vietos gyventojai gali būti ramūs.

„Traukinys nuvažiavo, toje vietoje jėgainė nebeiškils“, – konstatavo direktorius.

Visgi jis pripažino: kliūtys jėgainės statyboms, kurias Savivaldybė darė gavusi kone pusantro tūkstančio Velželio, Velžio, Liūdynės, Vyčių ir net Staniūnų kaimų gyventojų parašų, turi savo kainą. Ir ją sumokėti teks visiems rajone gyvenantiems mokesčių mokėtojams.

„Ekoternum“ tvirtina, kad patyrė nuostolių, ir iš Savivaldybės reikalauja septynių milijonų eurų žalai atlyginti“, – įvardijo E. Toliušis.

Anot jo, sumokėti iš Savivaldybės biudžeto biojėgainės šalia Velželio taip ir nepastačiusiems verslininkams bet kokiu atveju teks.

Pabūgo dvoko

Apie tai, kad nusipirkusi apleistas šalia Velželio stovinčias karvių fermas, Kaune įkurta bendrovė „Ekoternum“ ketina jose statyti biodujų jėgainę, sužinota 2023-iųjų pradžioje.

Panevėžio rajono savivaldybės interneto svetainėje tuomet pasirodė pranešimas apie planuojamas 12 metrų aukščio, 35 metrų skersmens ir kone 5 000 kubinių metrų talpos biojėgainės statybas. Joje per metus ketinta perdirbti 4000 tonų mėšlo bei srutų, 5 300 tonų siloso, 14 000 tonų smulkintų šiaudų visa tai paverčiant biometanu – viena žaliausių alternatyvų energetikoje ir pramonėje.

Greta biojėgainės planuota įrengti ir saulės elektrinę. Taip pat planuota tvarkyti du iki naujojo objekto vedančius kelius.

Statybas planuota pradėti 2023 metais ir baigti iki 2025-ųjų.

Išgirdę apie tokius verslininkų planus, nedelsdami sukruto aplinkinių vietovių gyventojai.

Velžio, Liūdynės, Velželio, Vyčių, Staniūnų kaimų žmonės puolė rinkti protesto parašus. Gyventojus labiausiai baugina, kad toks procesas jiems gali reikšti gyvenimą nuolat jaučiant nemalonų kvapą.

„Už tai, kad nebuvo sudaryta galimybių verslui imtis statybų, neabejotinai teks sumokėti iš rajono Savivaldybės biudžeto.“

E. Toliušis

Parašo nepadėjo

Prieš biodujų jėgainę surinkta 1 500 parašų. Turėdamas juos savo darbo stalčiuje, Panevėžio rajono meras Antanas Pocius griežtai atsisakė dėti lemtingą parašą dėl jėgainei numatyto sklypo dabartinės žemės ūkio paskirties pakeitimo į kitą.

„Nesirašiau ant to dokumento ir tikrai nesirašysiu, nekeisiu žemės paskirties. Tai daryti mane įpareigoja gyventojų parašai. Aš ginu viešąjį interesą“, – „Sekundei“ tvirtino šiuo metu nedarbingumo pažymėjimą turintis A. Pocius.

Edmundas Toliušis pripažįsta, jog sudarytos kliūtys Velželio biojėgainės statybai turės savo kainą. G. KARTANO nuotr.

Edmundas Toliušis pripažįsta, jog sudarytos kliūtys Velželio biojėgainės statybai turės savo kainą. G. KARTANO nuotr.

Jam atsisakius keisti žemės paskirtį ir taip užkirtus kelią biojėgainės statyboms, rajono Savivaldybė „Ekoternum“ bendrovei vieną teismą jau pralaimėjo. Regionų apygardos teismo Panevėžio rūmai dar šių metų pradžioje Panevėžio rajono savivaldybę įpareigojo persvarstyti ir pakeisti verslui nepalankų sprendimą.

Tačiau nutiko taip, kad patys verslininkai nusprendė statybų nebesiimti ir iš Panevėžio rajono valdžios pareikalavo septynių milijonų eurų.

Tiek įmonė įkainojo nuostolius, patirtus dėl sužlugdytų planų.

Sumokėti teks

Siekdama nuostolių atlyginimo iš Panevėžio rajono savivaldybės „Ekoternum“ kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą.

„Teisme gavome pasiūlymą mediacijai, kitaip sakant, taikytis. Mediacijai vadovavo šio teismo teisėjas, o mudu su „Ekoternum“ įkūrėju Donatu Jurkoniu vedėme derybas“, – teisines procedūras aiškina E. Toliušis.

Pasak jo, derybų pradžioje verslininkas iš Panevėžio rajono savivaldybės pareikalavo septynių milijonų eurų nuostoliams atlyginti, vėliau buvo nusileista iki 3,4 milijono eurų. Apie tokią reikalaujamą sumą pranešus Panevėžio rajono savivaldybės tarybai, nuspręsta derybas baigti ir toliau bylinėtis teismo posėdžiuose.

„Už tai, kad nebuvo sudaryta galimybių verslui imtis statybų, neabejotinai teks sumokėti iš rajono Savivaldybės biudžeto“, – neslepia E. Toliušis.

Administracijos vadovas atsisakė nurodyti, kokią sumą Savivaldybė yra numačiusi sumokėti pačios išvarytiems verslininkams. Tik prasitarė, kad tai anaiptol ne milijonai, o tik šimtai tūkstančių eurų.

Verslininkų argumentais nepatikėjo

Bendrovės „Ekoternum“ vadovas D. Jurkonis į „Sekundės“ skambučius vakar neatsakinėjo, tad gauti jo patvirtinimo, kad Velželyje tikrai nebestatys bioreaktoriaus, nepavyko.

Anksčiau „Sekundei“ jis yra teigęs, jog nė neišmano, kaip gyventojus įtikinti, kad būsimoji biodujų jėgainė nepablogins gyvenimo sąlygų. Anot jo, darant poveikio aplinkai vertinimo studiją keliais skirtingais metodais atlikti skaičiavimai patvirtino, kad netgi tuomet, jei jėgainė veiktų visu krūviu ir į objektą vienu metu patektų didžiausi įmanomi transporto srautai, triukšmo, kvapų ir oro teršalų išmetimo į aplinką normos nebūtų viršijamos.

Statytojai teigė, jog pirmiausia jie patys suinteresuoti surinkti visas nemalonų kvapą turinčias metano dujas, nes jų praradimas, tai yra patekimas į aplinką, pirmiausia reikštų nuostolius. Pagamintą biometaną „Ekoternum“ buvo numačiusi tiekti į Energijos skirstymo operatoriaus perdavimo tinklą.

Biodujų ir biometano gamybos lyderėmis visame pasaulyje laikomos Danija ir Vokietija. Verslininkai teigė siūlęsi gyventojų ir rajono Savivaldybės atstovus nuvežti į analogišką įmonę Vokietijoje, kad patys įsitikintų, kaip veikia tokie objektai. Visgi žadėtoji kelionė neįvyko neatsiradus norinčiųjų važiuoti.

Vietiniai triumfuoja

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus E. Toliušio pranešta žinia, kad Velželyje biodujų jėgainė nebeiškils, nudžiugino šio ir aplinkinių kaimų gyventojus.

„Girdėjau, kad jėgainės lyg ir nebestatys, bet sunku tuo patikėti“, – teigė „Velželio“ bendruomenės įkūrėja Daiva Zagorskienė.

Šios bendruomenės pirmininkė Rasa Bielskienė mano, jog žinia, kad Velželis neturės mėšlo perdirbimo reaktoriaus, liudija žmogiškumo triumfą.

Komentarai

  • Arciau baltarusijos egajnes rejk statit ziuriant kur daugausiaj vejas pucia

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite