Jau bene dešimtmetį Ramygala – tarsi ekologinių minų laukas. Miestą ir jo apylinkes įkaitais laiko čia pat gyvenantys nelegalūs transporto priemonių ardytojai. Jų pavardės, veidai nuolat keičiasi, bet ne elgesys. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Už milijoninę žalą gamtai – šimtinė bauda

Už milijoninę žalą gamtai – šimtinė bauda

 

Už kone 8 milijonų eurų žalą aplinkai – 300 eurų bauda. Tokią gresia sumokėti metų metus Ramygalą ir jos apylinkes kenksmingomis atliekomis nuodijantiems vietos „verslininkams“. Tiek patys aplinkosaugininkai, tiek seniūnijos vadovai abejoja, ar yra veiksmingų priemonių miestelį savotišku įkaitu pavertusiems teršėjams pažaboti.

Jau bene dešimtmetį Ramygala – tarsi ekologinių minų laukas. Miestą ir jo apylinkes įkaitais laiko čia pat gyvenantys nelegalūs transporto priemonių ardytojai. Jų pavardės, veidai nuolat keičiasi, bet ne elgesys.

Krūvos automobilinių atliekų, senos padangos, degėsiai – tokių vaizdų Ramygaloje nereikia ilgai ieškoti. Nelegalūs sąvartynai šviečia dar net neįvažiavus į miestelį.

Vienoje tokių vietų, Parko gatvės pakraštyje, už ūkinių pastatų, nelegalioje atliekų aikštelėje net žemė dvokia tepalais. Čia pirmadienio rytą apsilankę „Sekundės“ korespondentai sutiko besidarbuojantį Robertą – jauną vyras, kuriam dabar jau teks atsakyti už kitą tokį patį sąvartyną netoli Ramygalos, Juodikonių kaime.

„Taigi važiuosiu šiandien į Žvaigždžių gatvę (Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio valdybą – aut. past.), žiūrėsiu, ką man pasakys“, – kalbėjo Robertas.

Jis teisinosi, kad į sąvartyną Ramygaloje, Parko gatvėje, užsukęs tik šiaip sau, paieškoti smulkios automobilio detalės. Šioje vietoje esą daug kas taip užsuka pasikapstyti po niekam nereikalingas technikos atliekas.

„Šito šeimininkų dabar nėra namuose, jie dirba Panevėžyje. Kiek žinau, tai ir jie čia jau tvarkosi, veža šiukšles“, – į pastatus šalia atliekomis užversto sklypo bedė vyras.

Kol jis kalbėjo, atliekų aikštelėje pasirodė ir vėl dingo dar pora prašalaičių.

Krūvos automobilinių atliekų, senos padangos, degėsiai – tokių vaizdų Ramygaloje nereikia ilgai ieškoti. Nelegalūs sąvartynai šviečia dar net neįvažiavus į miestelį. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Pirko neapžiūrėjęs

O pačiam Robertui iki vasario 28-osios aplinkosaugininkai buvo davę ultimatumą sutvarkyti jam priklausantį pavojingų atliekų sąvartyną Juodikonių kaime.

Milžiniškos krūvos automobilių detalių, padangų, išardytos technikos – toks vaizdas prie buvusių fermų jau bene dešimtmetį gąsdina vietinius. Aplinkosaugininkai apskaičiavo, kad šito sąvartyno žala gamtai galėtų siekti net 8 mln. eurų. Šią gamtai pavojingą vietą aplinkosaugininkai stebi dar nuo 2016 metų. Jie yra kreipęsi ir į prokuratūrą siekdami, kad būtų iškelta baudžiamoji byla dėl didelės žalos gamtai, tačiau sulaukė atsakymą, kad ikiteisminis tyrimas nebus atliekamas: priversti teršėjus sutvarkyti sąvartyną – pačių aplinkosaugininkų užduotis.

Nors sąvartyno Juodikonių kaime savininkui Robertui duotas terminas susitvarkyti išseko, vaizdas čia nė kiek nepasikeitęs.

Robertas teisinasi per pastarąjį mėnesį išvežęs šešis sunkvežimius atliekų, bet šlamšto liko dar kita tiek. Atliekas pašnekovas teigė vežęs į Panevėžio regiono sąvartyną Liūdynės kaime.

Aukštomis tvoromis aptverti statiniai su greta jų nuolat augančiomis milžiniškomis krūvomis pavojingų padangų, gamtai pavojingų automobilių detalių bei kito šlamšto ėjo iš vienų rankų į kitas, nauji šeimininkai gaudavo raštus iš valstybinių institucijų, bet nieko nedarė.

„Dabar aš su tomis fermomis įkliuvau. Man tereikėjo vieno pastato, bet atskirai nuo kitų statinių ir žemės jo nepardavė. Skelbimą apie tokį turtą radau internete, sugundė maža kaina ir net nematęs pernai nusipirkau viską“, – tikino Robertas.

Esą turtą jis įsigijo apžiūrėjęs tik vieną kartą, mat pirko nuotoliniu būdu, gyvendamas Anglijoje. Robertas tvirtina nežinojęs, kad į jo pirkinį įeina ir visas padangų bei kitų pavojingų atliekų komplektas, kuris naujajam savininkui atnešė daugiau bėdų, nei naudos davė reikalingas pastatas. Šiame Robertas neva planavo pradėti verslą, bet ir ten iki lubų užgrūsta atliekų.

„Nesuprantu, kas ten privežė tų atliekų – juk ir ant įvažos dideli cemento blokai užstatyti. Nusipirkau pigiai, bet už tai baudoms ir teritorijai išvalyti dabar turėsiu susimokėt brangiai“, – teisinosi sąvartyno šeimininkas.

Ramygalos pūliniai

Už tai, kad iki vasario 28-osios nepašalino tiksinčios ekologinės bombos – sąvartyno Juodikonių kaime, savininko laukia pakartotinis privalomasis nurodymas ir administracinė bauda. Tik šioji – daugiau nei juokinga. Panevėžio aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkės Ievos Jakupkaitės teigimu, bauda sieks nuo 150 iki 300 eurų.

„Teritorija ir pastatai Juodikoniuose – privatūs. Mes šią vietą tikriname ketvirtus metus, bet jos savininkai nuolat keičiasi. Paskutinį kartą keitėsi praeitų metų pabaigoje, jam ir siuntėme privalomąjį nurodymą“, – kalbėjo viršininkė.

Po antrojo privalomojo nurodymo aplinkosaugininkai galės kreiptis į teismą.

Pasak I. Jakupkaitės, aplinkosaugininkai stebi ir kitą sąvartyną Ramygaloje, Parko gatvėje. Šis atliekomis užterštas žemės sklypas priklauso Panevėžio rajono savivaldybei, tad šiai greičiausiai ir teks jį sutvarkyti.

Nors sąvartyno Juodikonių kaime šeimininkui Robertui duotas terminas susitvarkyti išseko, vaizdas čia nė kiek nepasikeitęs. Savininkas teisinasi per pastarąjį mėnesį išvežęs šešis sunkvežimius atliekų, bet šlamšto liko dar kita tiek.s

Ta pati kompanija

Ramygalos seniūnas Valdas Chirv teigė esantis bejėgis prieš seniūnijos gamtos nuodytojus.

„Visi žino, kas Ramygalą teršia, bet tie žmonės neprisiima kaltės ir viskas. Vaikšto ir ką tu jiems – darbų neturi, turto neturi, šitiems veikėjams nėra ko prarasti“, – piktinosi seniūnas.

Seniūnijai ir teks ieškoti papildomų lėšų išvalyti atliekomis užterštą valstybinę žemę. Tokie darbai atsieis ne vieną tūkstantį eurų, o galą su galu vos suduriančiai Ramygalai tai yra daug.

V. Chirv abejoja, ar kas nors pasikeis ir Juodikonių fermose. Ši vieta, seniūno teigimu, tris kartus pakeitė šeimininkus ir nė vienas jos netvarkė. Nors dabar, pasak seniūno, teršėjai truputį labiau ėmė slapstyti savo juodus darbelius – išardytų transporto priemonių atliekas gabena į miškus ar į kitas seniūnijas.

„Tas Robertas iš tikro savo gyvenamąją vietą deklaravęs Jungtinėje Karalystėje, bet tiek jis, tiek kiti asmenys – čia viena ir ta pati kompanija. Jie renka varį iš automobilinių laidų, o senų padangų, automobilių plastmasės ir sėdynių reikia tiems laidams nusvilinti“, – aiškino seniūnas.

Tokių deginimo židinių, išbarstytų atliekų aplink Ramygalą, jos laukuose, pamiškėse po žiemos – apstu, o vasaromis nuo jų apylinkėse pasklinda dar ir nemalonūs kvapai.

Komentarai

  • aplinkosauga stebi!!! 4metai praejo ,toliau stebi!!!! tai ka jie aplamai dirba kad iki tokiu nuostoliu daleidzia!!!

  • Kaimieciai su savo slamstu. Jais daug nepatenkintu.

  • Mūsų aplinkosauga šiltose kėdėse sėdi ir nieko neveikdami atlyginimus gauna.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų