Respublikinė Panevėžio ligoninė („Sekundės“ archyvo nuotr.)

Už klastą ligoninėje išteisinimo nesulaukė

Už klastą ligoninėje išteisinimo nesulaukė

Machinacijomis iš Respublikinės Panevėžio ligoninės iki pasikeičiant jos vadovui lobusiems įstaigos ilgamečiam inžinieriui Jonui Alvydui Jonaičiui ir jo sūnui Radionui Jonaičiui nuo bausmės išsisukti nepavyko jau antrajame teisme.

Pinigus metai iš metų už mistinius darbus iš ligoninės siurbusiems tėvui ir sūnui vis dėlto teks plačiai atverti pinigines.

Panevėžio apygardos teismas atmetė tėvo ir sūnaus apeliacinius skundus.

Buvęs Panevėžio ligoninės vyriausiasis inžinierius J. A. Jonaitis ir jo sūnus R. Jonaitis Panevėžio apylinkės teismo buvo pripažinti kaltais dėl sukčiavimo ir dėl dokumentų klastojimo. Tėvas taip pat nuteistas ir už piktnaudžiavimą tarnyba, sūnus – apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą.

J.A. Jonaitis ir R. Jonaitis bei pastarojo bendrovė „Savas formatas“ Respublikinei Panevėžio ligoninei privalės solidariai atlyginti 77 tūkst. eurų.

Maža to, J.A.Jonaičiui buvo paskirta 2 metų nelaisvės bausmė, jos vykdymą atidedant 1 metams. Jis taip pat nubaustas 3 tūkst eurų bauda. R.Jonaitis laisvės neteko 3 metams, bet ir jam bausmės vykdymas atidėtas 2 metams bei paskirta beveik 5,7 tūkst. eurų bauda. „Savo formato“ įmonei, kurios vadovas yra R.Jonaitis, paskirta 8,6 tūkst. eurų bauda.

Dirbo vieni, mokėjo kitiems

Nuteisti tėvas ir sūnus iš savo machinacijų sugebėjo ligoninės sąskaita gerokai praturtėti. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, gydymo įstaigoje, iki jai pradedant vadovauti Ivanui Dorošui, buvo sudarytos puikios verslo sąlygos inžinieriaus J. A. Jonaičio sūnaus Radiono įmonėms klestėti. R. Jonaitis buvo dviejų bendrovių – „Emtekas“ ir „Savas formatas“ – savininkas ir vadovas. Su „Emteku“ ligoninė dar 2006 metais be jokio konkurso buvo sudariusi medicinos technikos priežiūros ir taisymo paslaugų sutartį. Pagal ją Respublikinė Panevėžio ligoninė nuolatos mokėdavo fiksuotą mokestį bendrovei už medicinos įrangos priežiūrą ir taisymą – apie 6 tūkst. litų per mėnesį. Tačiau ne mažiau įspūdingesnės sumos plaukė ir į kitos R. Jonaičio įmonės „Savas formatas“ sąskaitą. 2009–2013 metais gydymo įstaigoje vykusias finansines machinacijas narpliojusiems FNTT pareigūnams užkliuvo sąskaitos faktūros, kurias ligoninei buvo pateikęs „Savas formatas“. Pagal šiuos dokumentus nustatyta, kad ligoninė įmonei mokėjo už medicinos įrangos priežiūrą ir taisymą – darbus, už kuriuos buvo atsakingas vyriausiasis inžinierius J. A. Jonaitis. Nors jo sūnaus bendrovė pagal pateiktas sąskaitas iš ligoninės gaudavo nemenką atlygį, iš tiesų jokie darbai nebuvo atliekami – su įmone „Savas formatas“ gydymo įstaiga net nebuvo pasirašiusi jokių sutarčių, nerasta ir darbų atlikimo aktų. Šitaip daugiau nei ketverius metus J. A. Jonaitis ir R. Jonaitis, sukčiaudami ir klastodami dokumentus, iš ligoninės savinosi dideles pinigų sumas už kitų asmenų sutaisytą medicinos įrangą: darbus, kuriuos dirbo ligoninės darbuotojai, „Emtekas“, ir net už tuos, kurie galbūt iš viso nebuvo atlikti.

Buhalterijoje painiava

Prokurorai suskaičiavo, kad vyriausiojo inžinieriaus sūnaus R.Jonaičio vadovaujama bendrovė iš Panevėžio ligoninės už tariamai atliktas medicinos įrangos remonto ir pirkimo paslaugas apgaule įgijo 76,8 tūkst. eurų.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad „Savas formatas“ Respublikinei Panevėžio ligoninei nuo 2009-ųjų kovo iki 2013 metų liepos pateikė 29-ias sąskaitas faktūras, kuriose buvo įrašyti fiktyvūs duomenys apie suteiktas paslaugas bei medicinos prekių pardavimą. R. Jonaitis – įmonės „Savas formatas“ vienintelis akcininkas. Įmonės direktore jis buvo įdarbinęs savo žmoną, tačiau iš tiesų vadovavo pats. Bendrovės finansiniams reikalams tvarkyti verslininkas įdarbino ir uošvę. Moterims susigaudyti buhalterijoje, atrodo, sekėsi sunkiai. Bendrovėje „Savas formatas“ buhalterinė apskaita buvo taip suvelta, kad tyrėjams buvo neįmanoma nustatyti įmonės finansinės veiklos.

Nieko nematė

Ketverius metus tryškusi aukso gyslą Jonaičiams nutrūko pasikeitus Respublikinės Panevėžio ligoninės vadovams. Jos direktoriumi tapus Ivanui Dorošui, ilgamečiam vyriausiajam inžinieriui A. J. Jonaičiui prisiėjo trauktis iš pareigų.

Teisme kaip liudytojas buvo apklaustas nuo beveik trisdešimt penkerius metus – 1978-ųjų iki 2013-ųjų liepos – ligoninei vadovavęs Česlovas Gutauskas. Beveik tiek laiko jam teko dirbti su J. A. Jonaičiu. Direktorius gerai pažinojo ir jo sūnų Radioną. Č. Gutauskas teisme pasakojo, kad 2009–2013 metais ligoninėje vyko daug darbų, finansuojamų iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, Valstybės investicijų programos. Ant jo stalo nuguldavo daugybę dokumentų ir sąskaitų. Teismui jis aiškino visų patikrinti nespėdavęs, todėl pasitikėdavo pavaldiniais. Č. Gutauskas prisiminė, kad su R. Jonaičio „Emteku“ ligoninė buvo sudariusi sutartį, tačiau kitos to paties verslininko įmonės pavadinimo teisme buvęs vyriausiasis gydytojas negalėjo prisiminti. Kodėl buvo apmokamos pastarosios pateiktos sąskaitos, Č. Gutauskas paaiškinti nesugebėjo.

Komentarai

  • tai Inesa dabar Joniuką paliks, prie suskilusios geldos ir išmaus pas gimgytojus į Piterį? Per 40 metų taip ir neišmoko lietuvių kalbos.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų