Už griūvančių sienų – pagalbos šauksmas

Už griūvančių sienų – pagalbos šauksmas

 

Panevėžyje to dar nėra buvę. Tik per plauką išvengta tragedijos, kai su visais baldais žemyn nudardėjo seno medinio daugiabučio antro aukšto grindys.

Miesto pakraštyje du šimtmečius stūksančios buvusios dvarvietės name iš dešimties butų apgyvendinti devyni. Nors po nelaimės, galėjusios virsti tragedija, ugniagesiai primygtinai iš visų reikalauja apleisti namus, vagių bijantys žmonės numojo ranka į grėsmę vieną kartą būti užgriūtiems supuvusių sijų.

Klaipėdos gatvės gale, kur stovi vienaaukštis, senas dešimties butų namas su mansarda, penktadienį nutikusi nelaimė galėjo baigtis tragedija. Apie 16 val. viename butų ant žemės driokstelėjo visos kambario lubos. Į pirmą aukštą sukrito viršuje buvę baldai ir kiti daiktai – ore kaboti liko tik klozetas.

„Buvau kaip tik išėjusi į priestatą skalbti, vaikas lakstė lauke, kai netikėtai išgirdau baisų garsą, jis tuoj pat pasikartojo ir antrą kartą. Atidarau duris, per dulkes nieko nesimato. Pasiekusi miegamąjį, radau kalną griuvėsių. Gerai, kad ne miegant viskas nutiko. Net langas iš sienos su rėmais lauk iššoko“, – susijaudinusi pasakojo sugadinto buto šeimininkė Svetlana Rušnikova.

Romų tautybės moteris į šį daugiabutį Panevėžio pašonėje atsikraustė prieš pusantrų metų. Pašnekovė teigė susižavėjusi gražia buvusios dvarvietės teritorija, o ir trijų kambarių butas pasirodė gana erdvus.

Jame šeimininkė įsikūrusi su nepilnamečiu sūnumi. Iš gerų žmonių pasiskolino baldų, pasidarė remontą: kukliuose kambariuose matyti ryškia rožine spalva išdažytos sienos, paklotos medinės grindys. Būsto savininkė džiaugiasi, kad bent plastikinių langų nespėjo sudėti.

„Remontai gražiausi buvo: šviestuvas kabėjo už 200 eurų, lova karališka, spinta – tokia pat. Visur grindys apšiltintos, linoleumas, ąžuolo lentos paklotos. Pasipuošiau statulėlėmis po 60–70 eurų, paveikslais. Nuostolius dabar baisu ir skaičiuoti“, – guodėsi romė.

S. Rušnikova pasakojo niekur nedirbanti. Su sūnumi verčiasi iš užsienyje dirbančio vyro pajamų, taip pat gauna socialines išmokas už vaiką ir dar prisiduria „pavaražydama“.

Į pirmą aukštą sukrito lubos su visais antrame aukšte buvusiais baldais ir kitais daiktais – ore kaboti liko tik klozetas. P. Židonio nuotr.

Kaltųjų paieškos

„Mums čia labai gera vieta pasitaikė, nesvarbu, kad namas senas. Jei prisižiūri butą, tvarkaisi, tai jis laikys ilgai. Bet kur tu čia pagyvensi, kai kaimynai tokie“, – kaltę dėl įvykusios nelaimės antrajame aukšte gyvenantiems žmonėms bandė mesti S. Rušnikova.

Ji pasakojo, jog įsikūrusi prieš pusantrų metų jokios grėsmės lubose nematė. Bet pagyvenusi ilgiau pastebėjo, kad virš galvos randasi keisti įlinkimai ir jie vis slinko žemyn. Šeimininkės nuomone, viršuje esantys kaimynai tiesiog pūdė savo grindis.

„Dažnai ant miegamojo grindų rasdavau balų nuo skalbimo – tikriausiai naudojo kiauras skalbykles ir vanduo verždavosi ant senų medžio konstrukcijų. Dar gerai, kad patys su visu butu neįkrito“, – svarsto S. Rušnikova.

Visgi kaimynai dėl griūties viduryje pastato kaltina pačią S. Rušnikovą. Anot jų, šioji esą ėmėsi nemokšiškų išorinių namo sienų remontų ir galėjo išjudinti senas pastato konstrukcijas. Pati Svetlana neslėpė nuardžiusi medinę sieną dengusią plytų sienelę, kuri, jos teigimu, tikrai nieko nelaikė, tik uždengė pjuvenomis užpiltą skylę. Pastarąją šeimininkė užmūrijo plytomis, mat pro šią vietą į vidų smelkėsi šaltis.

Vieni nesusitvarkys

Po nelaimės prie namo atvykę ugniagesiai nustatė, kad ne tik įlūžo vieno buto lubos, bet ir pavojingai pasviro bei įtrūko išorinė pastato siena, įlinko ir visas stogas. Dėl grėsmės gyventojai buvo tuoj pat evakuoti, daugiabutis aptvertas „Stop“ juosta. Apie situaciją pranešta Panevėžio savivaldybei.

Dvi šeimos, tarp jų ir Svetlana su sūnumi, šiuo metu laikinai apgyvendinti Savivaldybės socialiniame būste J. Janonio gatvėje.

Kiti namo gyventojai atsisakė pagalbos, bet Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai juos įspėjo prie savo butų nesiartinti. Įeiti į avarinės būklės namą buvo uždrausta.

Tačiau pirmadienio rytą dauguma butų savininkų liko savo namuose ir laukė atvykstančių Savivaldybės atstovų. Su jais planavo aptartį tolesnį daugiabučio likimą.

„Mūsų pusėje niekas negriuvo ir dabar, rodos, stabilu. Mes neišvažiavome – bijome vagių. Tikrai siūlė laikinai išeiti ir davė vietą, bet jau kitą naktį aplink pradėjo slankioti įtartini asmenys. Nesame tokie turtingi, kad liktume ir be namų, ir be turto“ – kalbėjo kieme susirinkę kaimynai.

Gyventojai vienbalsiai tvirtino prašantys Savivaldybės pagalbos – vien savo pačių jėgomis iš tokios bėdos teigė tikrai niekaip neišsikapstysiantys ir namų nesusitvarkysiantys.

Žmonės pasakojo, jog dalis jų sunkiai verčiasi, vargingai gyvena. Vienas bedarbis čia butą nusipirko Savivaldybės aukcione. Visgi tarp seno namo savininkų yra ir geriau gyvenančių, jaunų šeimų.

„Mes neprašome pinigų, bet gal Savivaldybė paremtų statybinėmis medžiagomis, suvaržytų pasvirusią sieną. Patys stengsimės prisidėti, kuo galime, bet vieni neišsiversime“, – vienas per kitą kalbėjo gyventojai, pasiryžę tuoj pat kibti į darbus.

Anot jų, kadaise šioje vietoje buvęs dvaras, vėliau privatizuotas ir jame įrengti 10 butų. Vienas jų, kur įgriuvo lubos, kaimynų teigimu, ilgai buvo tuščias ir apleistas, jo niekas netvarkė.

Susirinkę gyventojai abejoja, ar nelaimė galėjo pažeisti viso pastato konstrukcijas. Jų nuomone, reikia remontuoti tik pažeidimus.

„Suprantame, kad naujų butų niekas mums neduos – tai yra mūsų nuosavybė, reikia remontuoti ir toliau gyventi“, – kalbėjo bėdos prispaustieji.

Bandys padėti

Panevėžio savivaldybės atstovas civilinei saugai Justas Laurinavičius teigė, kad tikrąsias daugiabučio namo griūties priežastis nustatys atsakingi specialistai. Greičiausiai, anot jo, pastatas savo amžių jau atgyveno. Bet jį tvarkyti, pasak specialisto, privalo patys savininkai.

„Tai nėra Savivaldybės socialinis būstas. Juo rūpintis tenka patiems turto savininkams. Mes savo ruožtu neatsiribojame, bandysime padėti, gal skirsime administratorių“, – svarstė J. Laurinavičius.

Anot jo, artimiausiomis dienomis dėl to bus tariamasi su vietos gyventojais, statinių priežiūros specialistais. Pirmiausia teks rimtai įvertinti paties namo būklę: kiek jis yra pažeistas ir kaip pavojingas šeimininkams.

„Dabar dvi šeimos apgyvendintos socialiniuose butuose. Likti pastate ir artintis prie jo – uždrausta“, – pabrėžė Savivaldybės atstovas.

Galerija

Komentarai

  • Matosi, kad to namo gyventojai gyveno sovietiniu principu, kai kažkas turi ateiti ir paremontuoti, sutvarkyti…patys ir nugyveno.

  • Reiktų daugiabučius stipriau pakontroliuot,verčia sienas,gadina konstrukcijas. O įvykus nelaimei kaltų nelieka

    • Atsakyti
  • O namo remonto problemą išspręs?

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų