V. Binkio nuotr.

Už duobėje sugadintus brangius ratus priteisė grašius

Už duobėje sugadintus brangius ratus priteisė grašius

Panevėžietis, jau antrus metus įsisukęs į teismų karuselę dėl gatvės duobėje sugadintų automobilio ratų, kitus įspėja, kuo gali baigtis bylinėjimasis su Savivaldybe.

Už advokato bei nepriklausomo eksperto paslaugas jis sumokėjo kone dvigubai daugiau, nei teismas priteisė atlyginti patirtą žalą. Tačiau vairuotojas nenuleidžia rankų ir nusiteikęs kreiptis į Aukščiausiąjį Teismą.

Kaip pasakojo Vytautas Binkys, dar 2018 metų rudenį jo žmona, važiuodama Smėlynės gatve, pataikė į duobę ir apgadino automobilį: pažeidė rato guolį, sulankstė ratlankį, prakirto vieną padangą, o kitą įplėšė. Didelė duobė niekaip nebuvo pažymėta ar paženklinta, tad vairuotoja iš karto kreipėsi į policijos pareigūnus, o jie užfiksavo įvykį. Nepriklausomi ekspertai nustatė, kad transporto priemonės atkūrimo kaštai, įvertinant keičiamų detalių nuvertėjimą, siekia 2141,41 Eur. Šeima kreipėsi į Panevėžio savivaldybę prašydama atlyginti patirtus nuostolius. Šioji prašymą atmetė, motyvuodama, kad vairuotoja eismo įvykį fiksavo ne eismo įvykio vietoje, kilo abejonės, ar tikrai įvažiavo į nurodytą duobę, nes nebuvo eismo įvykio schemos, o policijos nutarime užfiksuotose nuotraukose automobilis fotografuotas garaže, o ne nelaimės vietoje. Vis dėlto Panevėžio apylinkės teismas pripažino, kad panevėžiečių pateiktas ieškinys teisėtas, ir priteisė iš miesto biudžeto atlyginti daugiau nei 2 tūkst. eurų nuostolių.

Savivaldybė tokį teismo sprendimą apskundė aukštesnės instancijos – Panevėžio apygardos teismui.

Verčia jaustis pasipinigautojais

Šią savaitę panevėžiečių šeimą pasiekęs teismo sprendimas juos pribloškė – nuspręsta, kad Savivaldybė privalanti atlyginti tik 320,45 Eur žalą ir 96 Eur bylinėjimosi išlaidų bei 52,50 Eur advokato pagalbai apmokėti. Tačiau nukentėjusiesiems patiems teks sumokėti žyminius mokesčius.

Teismas motyvavo, kad policijos pareigūnų išmatuota kelio duobė buvo 4 cm gylio, o prakiurusios padangos plotis yra didesnis nei 4 cm, todėl labiau tikėtina, kad ratlankis apgadintas ne Smėlynės gatvėje įvažiavus į duobę, bet su pažeista padanga, neiškvietus specialaus transporto, važiuojant iki namų už 1,5 kilometro, kur garaže automobilį apžiūrėjo policijos pareigūnai. Teismas konstatavo, kad vairuotoja pati turėjo įvertinti faktą, jog važiuoti, nors ir trumpą atstumą, su tuščia padanga negalima, nes bus pažeistas automobilio ratlankis. Tad teismas nusprendė nukentėjusiajai atlyginti žalą tik už dviejų padangų įsigijimą ir pakeitimą – 320,45 Eur, tai yra kone septyniskart mažiau, nei reikalavo ieškovai.

Pasak V. Binkio, dabar jie jaučiasi kaip patys nusikaltę, net teisme buvo teigiama, kad iš šios istorijos norintys pasipelnyti.

Įdomiausia šioje istorijoje tai, kad teismas ir Savivaldybė akcentavo, jog norime neteisėtai praturtėti iš šios nelaimės. Bet mes tik norime ir teisėtai reikalaujame, kad būtų atkurta tokia mašinos būklė, kokia buvo prieš įvykį“, – „Sekundei“ kalbėjo V. Binkys.

Panevėžiečių šeima skaičiuoja, kad įvažiavę į nepažymėtą duobę ir sugadinę automobilį jie patyrė per du tūkstančius eurų nuostolio, tačiau teismo sprendimu Savivaldybė turės atlyginti kone septynis kartus mažiau. V. Binkio asmeninio archyvo nuotr.

Panevėžiečių šeima skaičiuoja, kad įvažiavę į nepažymėtą duobę ir sugadinę automobilį jie patyrė per du tūkstančius eurų nuostolio, tačiau teismo sprendimu Savivaldybė turės atlyginti kone septynis kartus mažiau. V. Binkio asmeninio archyvo nuotr.

Rankų nenuleis

Panevėžiečiui pikčiausia, kad teismas net nesigilino į techninius mašinos duomenis. Anot V. Binkio, „Porsche Panamera 4“ automobiliu net ir su prakiurusiomis padangomis galima nuvažiuoti apie 80 km. Savininko teigimu, padangos tiek neišsileidžia, kad mašina važiuotų tik ant ratlankių. O jeigu būtų taip atsitikę, ekspertas būtų iš karto užfiksavęs. Teismo sprendime nurodyta, jog guolis, kuris yra įtrauktas į sąmatą, keistas taip ir nebuvo, be to, automobilį galima eksploatuoti ir su neoriginaliais ratlankiais, kas ir vyksta iki šiol.

Originalių ratlankių neįmanoma nusipirkti po vieną, ir nepriklausomas ekspertas atrado tik komplektą ratlankių. Kiek keistai skamba, kad galima važinėti ir neoriginaliais ratlankiais – čia tas pats, jeigu jūs nusipirkote „Armani“ striukę ir jums ją suplėšo, vietoj jos pasiūlo pačią paprasčiausią iš prekybos centro. Nešioti galima, bet tai nebus tas pats“, – palygino panevėžietis.

V. Binkys nežada nuleisti rankų ir toliau teismuose ieškos teisybės. Tačiau jis pataria, kad jeigu duobėtose gatvėse patirti nuostoliai nedideli, vargu ar verta kreiptis dėl žalos atlyginimo.

Vien advokato paslaugos mums kainavo 500 eurų, o teismas už viską priteisė 320, iš kurių 50 Eur turime sumokėti už jų darbą, ir dar nusipirkti kitas padangas. Tikrai nesustosiu ir kreipsiuos aukščiau, įrodysiu, kad ir su nuleistomis padangomis galima nuvažiuoti tuos 1,5 km ir nepažeisti ratų. Bet kitiems net nepatarčiau bylinėtis su Savivaldybe dėl prakirstų padangų ar sulankstytų ratlankių, nes nuostoliai bus dar didesni“, – patirtimi dalijosi V. Binkys.

Visi prašo daugiau

Panevėžio savivaldybė per 2019 m. sulaukė 23 prašymų atlyginti žalą. Iš jų 18–iolika – dėl duobėtose gatvėse sugadintų automobilių. Iš tokios krūvos prašymų patenkinti tik trys. Sugadintų automobilių savininkams iš biudžeto išmokėta nuo 188 Eur. iki 240 Eur sumos. Tik vienintelis V. Binkys ryžosi su Savivaldybe bylinėtis teisme.

Paprastai visi prašo atlyginti daugiau. Teismo sprendimas patvirtina, kad Savivaldybė tinkamai išnagrinėja prašymus ir tinkamai padengia žalas“, – teigia Teisės skyriaus vedėja Daiva Svirelienė.

Atlyginti nuostolius Savivaldybės reikalaujantis asmuo turi surinkti nemažai medžiagos, įrodančios jo patirtą žalą – automobilio nuotraukas prieš įvykį ir po jo, remonto dokumentus, taip pat įvykis turi būti užfiksuotas policijos.

Komentarai

  • Na tai reikėjo nevažiuoti į garažą.Pati kalta jog nepagalvojo.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų