Ukrainos žurnalistas: „Be Vakarų pagalbos korupcijos neįveiksim“

Ukrainos žurnalistas: „Be Vakarų pagalbos korupcijos neįveiksim“

    Specialiai iš Kyjivo

Keliolika metų dviejose didžiausiose Ukrainos televizijose reportažus apie kriminalinius nusikaltimus rengęs žurnalistas Vladas Sidorenka pripažįsta: Ukrainai sunkiai sekasi kovoti su korupcija, o korupcines schemas demaskavę žurnalistai dažnai patraukiami baudžiamojon atsakomybėn.

Kolegos su prezidentu

Kyjivietis Vladas Sidorenka keliolika metų dviejose didžiausiose Ukrainos televizijose rengė reportažus apie kriminalinius nusikaltimus. Paskutinėje darbovietėje, televizijoje „1+1“, tapo vyriausiuoju tyrimų skyriaus redaktoriumi.

Su V. Sidorenka susitikome vyriausybinių pastatų rajone esančioje jo įrašų studijoje, mat prieš kelerius metus pasitraukęs iš televizijos žurnalistas įkūrė mokamą internetinę pokalbių bei tyrimų programą.

Vladas pripažįsta: Ukrainai sunkiai sekasi kovoti su korupcija, o žurnalistų demaskavimai dažniausiai lieka beverčiai. Mat korupcijos veikėjai sugeba papirkti politikus bei teisėsaugos darbuotojus ir iš bylų išbrenda sausi, o keršydami bylinėjasi su jų juodus darbus paviešinusiais žiniasklaidos atstovais.

Įdomu tai, jog televizijoje „1+1“ V. Sidorenkai teko dirbti su dabartiniu šalies prezidentu V. Zelenskiu. Šis televizijoje rengė satyrinius šou.

Bičiuliai V. Sidorenkai „priekaištauja“, jog V. Zelenskiui iškėlus kandidatūrą į prezidentus, Vladas parengė daug laidų, demaskavusių konkurentų korupcinius ryšius ir šitaip V. Zelenskiui padėjo laimėti rinkimus.

Vladai, kodėl manote, jog Briuselis ir Vilnius turėtų ne tik domėtis, kaip panaudojama Ukrainai skiriama parama, bet ir jos gavėjais?

Vakariečai iki galo nesuvokia korupcijos ir sukčiavimo metodų bei mastų Ukrainoje, nesuvokia, jog rusijos agentų čia tebėra daug ir jie gali vykdyti kenkėjišką darbą.

Man, pavyzdžiui, kilo rimtų įtarimų, jog kremliui talkina vieno Mokesčių inspekcijos departamento vadovė, disponuojanti informacija apie ES ir Lietuvos paramos projektus Ukrainoje.

Briuselis skyrė pinigų reformuoti inspekcijos veiklai, o projektą koordinuojantis Vilnius ataskaitose rašo, jog bendradarbiavimas vyksta puikiai. Minėta valdininkė mokesčius moka rusijoje, o jos šeima ten vysto verslus ir gauna specialias dotacijas. Be to, atskleidžiau, jog karo metu okupuotame Kryme gavo nemokamą žemės sklypą ir pasistatė namą. Kadangi Kryme žemę įsigyti leidžiama tik rusijos piliečiams, akivaizdu, kad ta moteris, be ukrainietiško, turi rusišką pasą ir įtakingų globėjų. Akivaizdu ir tai, kad konfidencialius Briuselio bei Vilniaus duomenis ji gali persiųsti maskvai, nes pagal pareigas jai prieinama informacija apie finansinę visų juridinių užsienio objektų veiklą.

Vladas Sidorenka. E. Butrimo nuotr.

Bet Ukrainoje valdininkus į pareigas skiria ne Vilnius ir ne Briuselis, o Kyjivas. Ar ne jis ir privalo tokia informacija susidomėti?

Minėtos valdininkės sąsajas su rusija man pavyko demaskuoti įdėjus daug pastangų, tačiau niekas į tai nesureagavo.

Galbūt todėl, kad Mokesčių inspekciją ir apskritai finansų sektorių „globoja“ vienas iš prezidento patarėjų, kuris pats buvo įtariamas ryšiais su kremliaus žvalgyba.

Jums Europoje sunku suvokti, kad ir Ukrainos valdžios struktūrose, ir kariuomenėje bei saugume toliau dirba daug maskvos agentų, kurie iki šiol nėra demaskuoti.

Pavyzdžiui, kaip paaiškinti tokį faktą, jog valstybinės elektroninių paslaugų atsiskaitymo programos „Dia“ pervedimai vykdomi per rusijoje registruotą įmonę? Kyjivas giriasi, kad prieš ketverius metus įdiegta „Dia“ yra viena moderniausių pasaulyje, jog dėl jos nebereikia nešiotis asmens dokumentų ir vairuotojo pažymėjimo, o mokesčiai bei deklaracijos pildomi per programėlę telefone. Tačiau nutyli, jog mokėjimams tarpininkauja įmonė, rusijoje vystanti pelningą internetinio kazino verslą.

Ar nebandėte savo įtarimais pasidalinti su Ukrainos prezidentu V. Zelenskiu? Juk dirbai kartu vienoje televizijoje, turbūt išsaugojai kontaktus su jo komandos nariais?

Apie skandalingą rusijos įmonės tarpininkavimą „Dia“ sistemoje pranešiau prezidento atstovui. Žinote, kokia buvo jo reakcija? Patarė neviešinti šios informacijos ir tiek. Sulaukiu ne padėkų, o grasinimų, bet prie jų jau seniai esu pripratęs.

Su Zelenskiu asmeniškai bendravau gal prieš kokius trylika metų, dar esu uždavęs jam klausimą per pirmą spaudos konferenciją, kai tapo prezidentu. Su jo komandos nariais palaikiau glaudų ryšį, ypač kai V. Zelenskis iškėlė kandidatūrą į šalies vadovo postą. Tada nurodžiau rengti daug laidų, demaskuojančių korupcinius bei kriminalinius kitų partijų ir politinių lyderių nusižengimus.

Sociologinės apklausos rodo, kad ukrainiečiams didžiausią nerimą kelia karas ir korupcija.

Ar V. Zelenskiui valdant korupcija sumažėjo?

Ne.

Kodėl taip manote?

Todėl, kad jis su savo komanda – penkiais bičiuliais iš prodiuserių kompanijos „Kvartalas 95“ į prezidentūrą atsikraustė nieko neišmanydami apie politiką ir vadovavimą šaliai.

Valdant ankstesniems prezidentams korupcija buvo vertikali – nuo apačios kilo iki pat viršaus. Valdant V. Zelenskiui korupcija tapo horizontali, nebeaišku, kas vadovauja, ima visi. Prezidentas nėra korumpuotas, bet kai kurie jo aplinkos žmonės galbūt taip. Blogiausia, jog prezidentas pasitiki tik savo penkiais patarėjais, ir visas žinias apie įvykius šalyje gauna iš jų, ne iš ministrų ar parlamento. Karo išvakarėse toks jo valdymas kėlė nepasitenkinimą, prezidento reitingai buvo katastrofiškai smukę, darėsi aišku, kad būti perrinktas jokių galimybių neturi.

O jei kitąmet bus surengti prezidento rinkimai, ar V. Zelenskis turi šansų būti perrinktas? Klausiu todėl, nes Kyjive neseniai savo veiklą atnaujino Valstybinė rinkimų komisija, dėl to opozicija ėmė teigti, jog tokie rinkimai jau planuojami.

Abejoju, ar jis bus perrinktas.

Pats prieš penkerius metus balsavote už V. Zelenskį? Kaip elgtumėtės dabar?

Tada visi kiti kandidatai buvo įgrisę politikieriai, o V. Zelenskis kėlė jaunatviškumo ir permainų viltį, be to, buvo dėmesį pritraukiantis pramogų pasaulio atstovas, kaip kad D.Trampas JAV.

Turbūt už jį nebebalsuočiau, nes neištesėjo rinkimų pažado kovoti su korupcija, be to, ignoruoja ir parlamentą, ir ministrus.

Sociologinės apklausos rodo, kad ukrainiečiams didžiausią nerimą kelia karas ir korupcija.

Kodėl V. Zelenskis nuo kalėjimo neapsaugojo oligarcho Igorio Kolomoiskio, padėjusio jam tapti prezidentu?

Jį už finansinius nusikaltimus įkalinti reikalavo Vašingtonas, be to, buvo ir kitų priežasčių. Viena iš jų – prezidentas neatleidžia įžeidimų, pažeminimų, o jų iš I. Kolomoiskio prieš tapdamas prezidentu ne kartą patyrė.

JAV rinkimus laimėjus D. Trampui, korupcija Ukrainoje gali tapti vienu iš pretekstų sumažinti Kyjivui skiriamą Vašingtono paramą, nes dalis respublikonų nuolat teigia, jog dėl korupcijos lėšos pradings. Korupciją, kaip antrą po karo veiksmų didžiausią šalies problemą, socialinėse apklausose nurodo ir ukrainiečiai. Jūs daug metų rengėte laidas apie korupciją. Kaip manote, kada ji Ukrainoje bus įveikta?

Korupcija egzistuoja visuose kraštuose ir kova su ja niekur nėra lengva.

Ukrainoje ji dėl įvairių priežasčių labai paplito ir įsišaknijo, todėl linkėčiau, kad paramą teikiančios šalys padėtų su ja kovoti – kiek galima griežčiau kontroliuotų skiriamų lėšų panaudojimą, konkursų rengimą. Ir domėtųsi, ar paramos skirstytojai netarnauja rusijai. Būtų gerai, jog paramą teikdami Vakarai reikalautų ir labiau laikytis visų demokratijos normų. Pagirtina, jog Briuselis neseniai ryžosi sukritikuoti Ukrainos valdžią dėl nepriklausomos žiniasklaidos varžymo. Tik gaila, kad Briuselis kažkodėl niekaip nesureagavo į Kyjivo atsakymą, jog gautus priekaištus ignoruos.

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite