Panevėžio mobilusis punktas kasdien gali aptarnauti iki septyniasdešimties gyventojų, tačiau jo pajėgumai priklauso nuo to, kaip spėja visus ėminius apdoroti laboratorijos. Dėl jų apkrovos tyrimų atsakymų tenka laukti net iki trijų parų.

Tyrimų norėtų ir verslas

Tyrimų norėtų ir verslas

Panevėžyje veikiantis mobilusis punktas, kuriame tyrimai dėl koronaviruso infekcijos atliekami apskrities gyventojams, darbo apimtis galėtų gerokai padidinti, jei nebūtų ribojami tyrimams reikalingų terpių kiekiai. Ištirti savo darbuotojus pageidautų ir verslo įmonės. Kol to padaryti neįmanoma, tesiūloma tiesiog apsiginkluoti apsaugos priemonėmis.

Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, mobilusis punktas šalia „Cido“ arenos veikia visu pajėgumu – per dieną vidutiniškai aptarnaujama apie septynias dešimtis žmonių, galbūt užsikrėtusių pavojingu COVID-19 virusu – tepinėliai imami vidutiniškai kas dešimt minučių. Visgi kiekvieną dieną situacija kinta, priklausomai nuo mėginius tiriančių laboratorijų pajėgumų. Nuo antradienio visi Panevėžyje paimti ėminiai vežami nebe į Šiaulius, o į Vilniuje esančią Nacionalinę sveikatos priežiūros laboratoriją. Dabar nuo jos priklausys, kokiu pajėgumu galės dirbti ir Panevėžio mobilusis punktas.

„Kai laboratorija nėra apkrauta, Panevėžyje per dieną galima atlikti apie 70 tyrimų. Koks yra tikrasis poreikis, labai sunku atsakyti – kol kas kiek žmonių į jį atsiunčiama, tiek aptarnaujama. Jeigu būtų daugiau siunčiamų žmonių, punktą galėtume plėsti ar organizuotume papildomą mobiliąją komandą. Mes esame pasiruošę, esant poreikiui, ištirti ir dvigubai ar net trigubai daugiau žmonių“, – tvirtino T. Jukna.

Vis dėlto mobiliojo punkto veiklos mastus, pasak direktoriaus, riboja laboratorijos pajėgumai ištirti paimtus mėginius. T. Juknos teigimu, reikia suprasti, kad į laboratoriją tyrimai vežami ne tik iš mobiliųjų punktų, bet ir neseniai duris pravėrusių karščiavimo klinikų, taip pat gabenami ir ligoninių paimti mėginiai.

„Kadangi tyrimai gali laukti savo eilės keturias dienas, tokiais pajėgumais ir dirbama. Nors pasitelkiamos ir privačios klinikos bei laboratorijos, tačiau jų ištekliai riboti“, – sakė administracijos direktorius.

Tyrimų prašo verslas

Panevėžio savivaldybė yra sulaukusi ir verslo atstovų užklausų dėl galimybės ištirti savo darbuotojus. Pasak T. Juknos, kiekvienas tyrimas valstybei kainuoja nemažus pinigus, yra patvirtintos rekomendacijos, pagal kurias teikiamas prioritetas tik medicinos srities darbuotojams bei turintiesiems virusui būdingų požymių. Jeigu žmogus niekur nebuvo išvykęs ir nejaučia simptomų, jam tyrimai neatliekami.

„Esame gavę iš maisto bei elektros pramonės įmonių prašymų leisti ištirti darbuotojus. Įmonių personalai nemaži ir jeigu tarp jų yra pasitaikę nustatytų koronaviruso atvejų, natūralu, kad kyla nerimas, jog tokių atvejų gali būti ir daugiau. Deja, šiuo metu daryti tokių tyrimų kiekvienam darbuotojui mes negalime“, – pripažįsta T. Jukna.

Įmonėms tepasiūloma investuoti į apsaugos priemones.
„Priklausomai nuo kolektyvo dydžio, vienai dienai kaukės darbuotojams kainuotų iki keliasdešimties eurų. Tyrimas būtų gerokai brangesnis. Netgi jei žmogus yra kontaktavęs su užsikrėtusiuoju, nepraėjus inkubaciniam laikotarpiui tyrimai gali nieko nerodyti. Vadinasi, reikėtų kas penkias ar septynias dienas kartoti tyrimą visiems darbuotojams, vykdyti nuolatinę kontrolę, o tai jau labai didelės sąnaudos“, – kalbėjo T. Jukna.

Laukia eilėje

Panevėžys kol kas yra vienintelis iš didžiųjų šalies miestų, neturintis laboratorijos koronaviruso tyrimams. Planuojama, kad artimiausiu metu laboratorija, kur būtų galima tirti Panevėžio apskrityje surinktus mėginius, pradės veikti ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje. Tačiau kada ji galėtų pradėti funkcionuoti, ligoninės atstovai kol kas atsakymo neturi.

„Negalime pasakyti konkretaus laiko, kai tokia situacija pasaulyje, ką nors prognozuoti būtų per drąsu. Laukiame įrangos, kai tik gausime ir ji bus prijungta bei suderinta, galėsime nedelsdami pradėti darbą. Yra keli variantai, iš kur mus pasieks reikalinga įranga. Kurią greičiau gausime, tą ir montuosime“, – kalbėjo Respublikinės Panevėžio ligoninės atstovas spaudai Vytautas Riaubiškis.

Jo teigimu, laboratorijos apimtys priklausys nuo daugelio veiksnių, jeigu pavyks gauti įrangą, dėl kurios ligoninė užsiregistravo pasaulinėje eilėje, jos pajėgumai sieks iki 700 mėginių per parą.
„Gal iš pradžių tokiais pajėgumais ir negalėsime dirbti – viskam reikalingas pagreitis. Jeigu bus atliekama trys ar keturi šimtai tyrimų per parą, jau bus didelis pliusas, nes dabar Lietuvoje esančios laboratorijos nespėja. Šioje vietoje nepaskubėsi, o mėginių paimama daug. Dėl to tyrimų atsakymų dabar tenka palaukti, bet, kaip sakė sveikatos apsaugos ministras, mėginiai gali būti saugomi iki penkių parų“, – teigė V. Riaubiškis.

Nuo pat mobiliojo punkto įsikūrimo Panevėžyje iki antradienio vakaro paimti 709 mėginiai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento duomenimis, COVID-19 infekcija patvirtinta 33-ims apskrities gyventojams, iš jų 17 – Panevėžio miesto gyventojai. 7 užsikrėtusieji panevėžiečiai grįžę iš užsienio šalių, likusieji 10 – nekeliavę, tačiau turėję kontaktą su COVID-19 ligos atveju arba jų kontaktas nežinomas.

Panevėžio rajone koronaviruso infekcija patvirtinta 4-iems gyventojams.V. Riaubiškio teigimu, šiuo metu Respublikinėje Panevėžio ligoninėje gydomi 2 užsikrėtusieji koronavirusu, dar trys asmenys guli Infekcinės klinikos stebėjimo palatoje – jų testų atsakymų laukiama.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų