Kasmet konsultantų pagalbos prireikia vis mažiau mokesčių mokėtojų, tačiau jau pačią pirmąją deklaravimo dieną žmonių netrūksta.

Turto ir pajamų deklaravimas jau prasidėjo

Turto ir pajamų deklaravimas jau prasidėjo

Vos prasidėjus turto ir pajamų deklaravimui, žmonės suskubo į Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) padalinius. Šiemet didelių naujovių nėra. Tiesa, kiek išsiplėtė asmenų, kuriems privaloma pateikti deklaracijas, ratas.

Panevėžio apskrities VMI Mokestinių prievolių departamento direktorius Darius Kučinskas sako, kad elektroninio deklaravimo sistemoje 1,8 mln. šalies gyventojų jau suformuotos preliminariosios gyventojų pajamų mokesčio deklaracijos. Visiškai užpildytos deklaracijos, kurias belieka tik pateikti, šiemet parengtos 1,3 mln. gyventojų.

Tiesa, kol kas nepavyks pateikti deklaracijos išmaniuoju telefonu, nes šiuo metu perkeliami duomenys. Informacijos atnaujinimą žadama baigti artimiausiu metu. Pasak jo, sunkumų pildant deklaracijas neturėtų kilti, nes deklaracijos forma ir pati tvarka nesikeitė. Naujovių šiemet yra, tačiau jos nedidelės ir palies nedidelį mokesčių mokėtojų skaičių.

„Dauguma tų gyventojų, kurie anksčiau pildydami deklaracijas dar konsultavosi su VMI specialistais, šiemet lengvai turėtų tą padaryti savarankiškai“, – teigia D. Kučinskas ir pažymi, kad gyventojų, kurie deklaruodami pajamas kreipiasi pagalbos į VMI darbuotojus, gretos kiekvienais metais retėja.

Tie, kuriems prireiks konsultanto, laukiami VMI padaliniuose. Deklaravimo laikotarpiu juose konsultantai dirbs tol, kol bus aptarnautas paskutinis mokesčių mokėtojas. Gyventojų patogumui kartu VMI patalpose konsultuoja ir „Sodros“ atstovas.

Sąrašas išsiplėtė

D. Kučinskas primena, kad kaip ir kasmet pajamų deklaracijas privalo pateikti gyventojai, pernai vykdę individualią veiklą ar gavę pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius. Taip pat individualiųjų įmonių, ūkinių bendrijų, mažųjų bendrijų savininkai, gyventojai, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis ir dėl to privalu sumokėti dalį gyventojų pajamų mokesčio arba susigrąžinti šį mokestį.

Panevėžio apskrities VMI Mokestinių prievolių departamento direktorius Darius Kučinskas sako, kad šiemet deklaravimo naujovių nedaug ir jos susijusios su gana siauru mokesčių mokėtojų ratu.

VMI skaičiavimu, dėl neapmokestinamo pajamų dydžio taikymo šiais metais deklaracijas pildyti turi apie 253 tūkst. šalies gyventojų. Lengvatomis gali pasinaudoti asmenys, kurie pernai mokėjo įmokas už iki 2008 metų gruodžio 31 dienos paimtą būsto kreditą, už sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, trečios pakopos pensijų fondų įmokas ar pirmas studijas aukštojoje mokykloje.

Pasak D. Kučinsko, nauja tai, kad šiemet gyventojai, apsidraudę gyvybės draudimu ar papildomai kaupiantys trečios pakopos pensijų fonduose, 15 procentų gyventojų pajamų mokesčio galės susigrąžinti nuo bendros gyvybės draudimo įmokų ir (ar) įmokų į pensijų fondus išlaidų sumos, neviršijančios 2 000 eurų, o dėl tokių įmokų sumokėjimo grąžintina pajamų mokesčio permokos suma bus ne didesnė kaip 300 eurų.

Šiek tiek papildytas turtą ir pajamas privalančių deklaruoti asmenų sąrašas. Tokia prievolė atsirado visų biudžetinių įstaigų ir jų padalinių vadovams, jų pavaduotojams ir jų šeimų nariams. Taip pat viešųjų įstaigų ir akcinių bendrovių, kurių steigėja yra valstybė ar savivaldybė, vadovų pavaduotojams ir jų šeimų nariams. PVM mokėtojais neįregistruoti (neprivalantys registruotis) ūkininkai ir jų partneriai, pageidaujantys, kad valstybinio socialinio draudimo įmokos jiems būtų apskaičiuojamos įvertinus praėjusių metų pajamas bei išlaidas, ir (arba) kandidatuojantys į valstybės politikus, šiais metais turi deklaruoti visas iš žemės ūkio veiklos gautas pajamas bei su šia veikla susijusias išlaidas, nesvarbu, kokia suma ir iš kokio šaltinio – gyventojų ar juridinių asmenų – buvo gauta.

Geriau nelikti skolingam

Pasak D. Kučinsko, svarbu, kad mokesčių mokėtojai, kurie deklaruoja mokėtiną gyventojų pajamų mokestį, jį ir sumokėtų iki gegužės 2 dienos, nepaisydami to, koks pateiktos deklaracijos statusas. Pasinaudojusiesiems gyventojų pajamų mokesčio lengvata permoką VMI grąžins iki liepos 31 dienos.

Pernai 318 tūkstančių šalies gyventojų deklaravo 128,5 mln. eurų mokėtino gyventojų pajamų mokesčio. 731 tūkst. gyventojų VMI grąžino 95,5 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio permokos. Pernai daugiau nei 534 tūkst. gyventojų paramai skyrė daugiau nei 17 mln. eurų. Iš jų 0,9 mln. eurų – politinėms partijoms. Panevėžio apskrityje pernai 26 tūkst. gyventojų deklaravo turintys į biudžetą sumokėti 5,7 mln. eurų, o 56 tūkst. gyventojų VMI grąžino 6,7 mln. eurų permokos. Pernai Panevėžio apskrityje įvairiems paramos gavėjams 37,2 tūkst. gyventojų skyrė daugiau nei 897 tūkst. eurų. Partijoms skirta 41 tūkst. eurų.

Primenama, kad gyventojams pateikus metines deklaracijas su mokėtina gyventojo pajamų mokesčio suma ir jos nesumokėjus, VMI siunčia pranešimus apie neįvykdytą prievolę. Iš pradžių pranešimai skelbiami „Mano VMI“, o jų neperskaičius – paštu deklaruotos gyvenamosios vietos adresu siunčiamas laiškas. Jei po pranešimo gavimo gyventojų pajamų mokestis nesumokamas, skola priverstinai nurašoma iš lėšų, esančių kredito įstaigų sąskaitose. Jei jų nėra, priimamas sprendimas skolą išieškoti iš turto. Išieškojimo vykdymas perduodamas antstoliams. Vėluojantiesiems pateikti deklaraciją apie šią prievolę primenama įvairiais būdais – telefonu, elektroniniu ar paprastu paštu. Tačiau kasmet atsiranda žmonių, kurie esą apie tai nieko nėra girdėję.

Pasak D. Kučinsko, deklaracijose pasitaiko ir klaidų. Dažniausiai pasitaikančios – tėvai neteisingai paskirsto papildomą neapmokestinamąjį dydį už auginamus vaikus arba deklaruojamos ne visos pajamos iš veiklos pagal verslo liudijimą. Būna, kad gyventojai pamiršta deklaruoti nekilnojamojo turto nuomos pajamas ir pan.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų