P. Židonio nuotr.

Turgaus prekeiviai – už nuosprendį centams

Turgaus prekeiviai – už nuosprendį centams

Nepraeis nė trys mėnesiai, ir pardavėjai bei įvairių paslaugų teikėjai privalės apvalinti už prekes ar paslaugas imamas sumas grynaisiais – to daryti nereikės tik atsiskaitant banko kortele. Naujoji tvarka įsigalios visur, net ir turguje, kurio prekybininkai jau nekantrauja atsikratyti šio „purvo“.

Pirmoji centų apvalinimo diena išauš gegužės 1-ąją. Bet Lietuvos bankas jai ruoštis ragina jau dabar.

Sumų apvalinimas turėtų sumažinti vieno ir dviejų centų nominalo monetų cirkuliavimą. Tačiau iš apyvartos šios monetos išimtos nebus, atsiskaityti jomis galėsime ir toliau.

Konditerijos gaminius pardavinėjanti Audronė Žilinskienė mano, kad sumų apvalinimas atsiskaitymus padarys patogesnius. P. Židonio nuotr.

Ir nesugraibo, ir neprimato

Panevėžio centriniame turguje ne tik prekybininkai – pirkėjai irgi prisipažįsta naujovės laukiantys it išganymo.

Pradėjus apvalinti sumas ir atsiskaityti bus patogiau, ir piniginės taps švaresnės.

„Sakoma, kad pinigai – pats nešvariausias dalykas pasaulyje. O kiek nešvarių, per rankas ėjusių vieno ar dviejų centų monetų mano piniginėje prisikaupė! Vertės jie nebeturi – vienas purvas“, – tvirtino turguje sutikta Raimonda Liesė.

„Nepatikėsite, kaip aš laukiu tos dienos, kai bus galima apvalinti už prekes imamas sumas“, – teigė ir centriniame miesto turguje veikiančios gyvūnų prekių krautuvėlės pardavėja, nors nuo gegužės jai teks papildoma prievolė kiekvienam grynaisiais atsiskaitančiam pirkėjui paaiškinti, kodėl taip daroma.

„Dabar visas mano kasos aparatas pilnas vieno ir dviejų centų monetų, – guodėsi moteris. – Pastebėjau, kad vyresni žmonės jų nebesugraibo, netgi gerai neįžiūri tų centų vertės. Tad kiek sugaištama juos skaičiuojant.“

Anot prisistatyti nenorėjusios prekeivės, pirkėjų piniginės neretai atrodo panašiai, kaip ir jos kasos aparatas. Per mėnesį centų prisikaupia geros rieškučios, tad nebedaug likus iki algų ar pensijų gavimo dienų jais skubama atsikratyti. Ir paprastai – turguje.

Neskaičiuoti tampa „magaryčiomis“

Tris dešimtmečius rūkyta mėsa centriniame turguje prekiaujantis Gintautas Kuodis sako apvalinimo laukiantis su ta pačia viltimi – kad galbūt sumažės vieno ir dviejų centų monetų.

„Svarstyklės, kuriomis sveriu, parodo ne tik parduodamos mėsos svorį, bet ir kainą, mato ją ir pirkėjai. Bet kai pasakau pirkėjui kainą, niekada neskaičiuoju smulkių centų. Visada apvalinu pirkėjo naudai – tebūnie „magaryčios“, – šypsosi Gintautas.

Būna, kad ir patys pirkėjai derasi – žinoma, ir nusidera.

Savos gamybos produkcija prekiaujančio verslininko tikinimu, didžioji dalis turgaus lankytojų moka grynaisiais – kortele atsiskaito retas jo pirkėjas. G. Kuodis iš smalsumo net ėmęs teirautis pirkėjų, kodėl taip yra. Atsakymas visada paprastas: „Čia gi turgus.“

Panevėžio centriniame turguje visi prisipažįsta naujovės laukiantys it išganymo. P. Židonio nuotr.

Nebeliko eilių

Konditerijos skanėstais antrajame turgaus paviljone prekiaujanti Audronė Žilinskienė mano, jog suapvalinus skaičius bus lengviau ir suskaičiuoti, ir už prekes atsiskaityti.

„Bet aš ir dabar atiduodama grąžą stengiuosi atsiskaityti suapvalinta suma“, – sako Audronė.

Ji pridūrė susidurianti, kad pirkdami konditerijos gaminius žmonės ne tiek derasi, o dažniau pasako piniginėse neturintys tiek centų, kiek paprašoma. Kadangi prekės jau būna pasvertos, tenka paimti mažiau pinigų nuskaičiavus tuos neturimus centus.

„Matau, kad nors pensijos ir keliamos, vyresni žmonės ypač priversti taupyti. Anksčiau pirkdavo didesnį kiekį konditerijos gaminių, dabar dažnai paprašo pasverti tik truputį“, – pasakoja pardavėja.

Menkėjančios žmonių finansinės galimybės lėmė ir tai, kad paviljone, kuriame prekiauja Audronė, dar visai neseniai darbavosi 17 pardavėjų, dabar liko ji ir dar keturios.

„Anksčiau prie kiekvieno prekystalio driekdavosi eilės, – prisimena A. Žilinskienė. – Dabar prieina po vieną pirkėją – eilių nebėra.“

Rūkytais mėsos gaminiais prekiaujantis Gintautas Kuodis svarsto, kad ėmus apvalinti sumas, kurias pirkėjai moka už prekes, apyvartoje turėtų sumažėti vieno ir dviejų centų monetų. P. Židonio nuotr.

Apvalins galutinę sumą

Kad mažiau pirkėjų nei anksčiau užsuka į turgų, liudija ir vaizdas žuvies paviljone. Jame belikusi viena pardavėja.

„Anksčiau čia mūsų buvo vienuolika“, – sako Neringa.

Neringa pardavinėja Latvijos tiekėjų žuvį, jos prekystalis bei šaldytuvas – pilni.

Skirtingai nei kiti pardavėjai, kurių dauguma jau nurodę suapvalintas prekių kainas, Neringos pardavinėjamos žuvies kainos surašytos centų tikslumu. Lašišos kilogramas kainuoja 19,99 euro, skumbrės – 8,99 euro, latviška silkė – 5,99 euro.

Prekiautoja sako paimanti ir nebūtinai apvalią sumą – nubraukusi centus, bet dažniau visgi apvalinanti. O nuo gegužės kainos nebus nurodomos apvalios, bus apvalinama – mažinama ar didinama – galutinė suma, mokama už visas prekes.

 

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite