Beveik septynios dešimtys fotografijų, septyniolika autorių ir aštuonios pasaulio šalys – tokia turtinga Panevėžio tarptautinės fotografijos bienalės „Žmogus ir miestas 2019“ paroda pasiekė Aukštaitijos sostinę.

Tradicinei bienalei – netradicinis žvilgsnis

Tradicinei bienalei – netradicinis žvilgsnis

 

Beveik septynios dešimtys fotografijų, septyniolika autorių ir aštuonios pasaulio šalys – tokia turtinga Panevėžio tarptautinės fotografijos bienalės „Žmogus ir miestas 2019“ paroda pasiekė Aukštaitijos sostinę.

Panevėžio fotografijos galerijoje bene du mėnesius bus eksponuojami žinomų Lietuvos ir užsienio fotomenininkų darbai. Šįmet po keturis darbus pristato Lietuvos fotografijos grandai Algimantas Aleksandravičius, Aleksandras Macijauskas, Romualdas Požerskis ir Irena Giedraitienė, Latvijos menininkai Vilnis Auzinis, Juris Kminas ir Dainis Karkluvalkas, estai Temuri Hvingija ir Kristian Saks, Zenonas Kovalčikas, Silvija Larkievič bei Daniel Ejsymont iš Lenkijos, Jean-Marc Caracci iš Prancūzijos, Ekkehard Grote – Vokietijos, Gianfranco Pezzot – Italijos, Tribhuvanas Kumaras Deo ir Shailendra Kumaras iš Indijos.

Šiųmetė Panevėžio tarptautinė fotografijos bienalė „Žmogus ir miestas 2019“ – jau šeštoji.

Per šį laikotarpį ne tik susiformavo savos tradicijos, bet ir svarbiausia nuostata – propaguoti profesionaliąją meninę fotografiją, puoselėti ir garsinti miesto vardą išryškinant jo kultūrinį potencialą

Bienalė „Žmogus ir miestas“ rengiama nuo 2005-ųjų, o per tiek metų, be pripažintų Lietuvos fotomenininkų, joje lankėsi kūrėjai iš Baltarusijos, Bulgarijos, Jungtinės Karalystės, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Švedijos.

M. GARUCKO nuotr.

Gelmės ir laisvės pojūčiai

Per bienales ne tik buvo fotografuojama, bet vyko ir kūrybinės, praktinės dirbtuvės, buvo skaitomos paskaitos ir diskutuojama, rengiamos parodos, išleisti katalogai.

Nepabijota ir pokyčių – šįmet bienalės dalyviai nebuvo įpareigoti fotografuoti Panevėžį. Parodai jie galėjo pateikti nepriklausomus nuo laiko ir vietos savo kūrinius, jeigu jie parodų Lietuvoje lankytojams nėra gerai žinomi.

Pasak Panevėžio fotografijos galerijos vedėjo Sigito Laurinavičiaus, tarptautinė bienalė ne tik išdidžiai skamba, bet ir rimtai įpareigoja, tad daugiausia dėmesio buvo skiriama jos kokybei. Iš dalies dėl to ir pakoreguotas ilgus metus lydėjęs renginio formatas.

Toks sprendimas suteikė daugiau galimybių ne tik plačiau pristatyti gyvenimo įvairovę, bet ir geriau pažinti įvairių šalių meistrų kūrybą.

„Tai yra žiūrovo akiai nauji kūriniai. O ir tie, kurie galbūt jau ir buvo pastebėti, šiame bendrame kontekste atsiveria dar kitaip: atsiranda galimybė palyginti autorius, pamėginti įžvelgti savitus jų kūrybos bruožus, galimus panašumus bei skirtumus“, – pabrėžė S. Laurinavičius.

Organizatoriams suprantama, kad vos per kelias dienas ir nufotografuoti, ir atspausdinti kūrinius bei parengti žiūrovui patrauklią parodą – nemenkas iššūkis.

„Yra žmonių, kuriems reikia rungtynių, streso, bet yra ir kūrėjų, linkusių kurti ramiai. Kad atrastum gelmę, kartais reikia visiškos laisvės, atsisakyti bet kokių apribojimų“, – teigė S. Laurinavičius.

Gyvenimas mieste – pro objektyvą

Bienalės dalyviai buvo pakviesti savo darbais pasakoti apie žmogaus gyvenimą mieste: fizinį ir psichologinį tarpusavio santykį, emocines būsenas, buitį, pramogas ar kitus egzistencijos urbanistinėje aplinkoje aspektus.

Nors fotografų kūrybinio darbo strategijos skiriasi, prieš akis atsiveria gana plati žmogiškosios būties panorama: milžiniškos švenčių spūstys, privataus gyvenimo džiaugsmai, rutinos vingiai ir dramos, rafinuotos estetikos ilgesys ar individo trapumas gremėzdiškų miesto struktūrų akivaizdoje.

Anot S. Laurinavičiaus, šįmet savo darbus pristatančių kūrėjų gretos – solidžios, o darbai – savito stiliaus, kiekvieno skoniui.

Nemažai fotografijos darbų – visiškai nauji, tačiau yra tokių, pavyzdžiui, A. Macijausko, kurie mena net septintąjį dešimtmetį.

Visi autoriai geranoriškai sutiko padovanoti nuotraukas Fotografijas galerijos fondui.

Panevėžio tarptautinės fotografijos bienalės parodą „Žmogus ir miestas 2019“ Fotografijos galerijoje bus galima pamatyti iki liepos 27 dienos.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų