Pasak Linos Kazokienės, 59 tūkst. eurų kainavusiame bute su židiniu įsikurs šeši vaikai su juos prižiūrinčiu socialiniu darbuotoju. T. Šiaudinio nuotr.

Be tėvų likę vaikai rengiasi įkurtuvėms

Be tėvų likę vaikai rengiasi įkurtuvėms

Neturinti kur priglausti iš šeimų paimtų vaikų, Panevėžio savivaldybė nupirko jiems pirmąjį būstą.

Marijonų gatvėje už 59 tūkst. eurų Savivaldybės įsigytame penkių kambarių bute su židiniu įsikurs šeši 5–15 metų vaikai su juos prižiūrinčiu socialiniu darbuotoju.

Šiuo metu Panevėžio socialinių paslaugų centro Grupinio gyvenimo namuose Teatro gatvėje besiglaudžiantys vaikai į naują pastogę persikraustys jau rugsėjį.

Centro direktorės Linos Kazokienės teigimu, bute vaikai gyvens, kol sulauks pilnametystės.

Globotiniai kambariuose įsikurs po du. Dar vienas kambarys bus skirtas susiėjimams, o mažiausiame įrengta darbo vieta socialiniam darbuotojui. Pasak direktorės, dieną su vaikais gyvens du suaugusieji – socialinė darbuotoja ir jos padėjėja, o naktį pasiliks tik pastaroji.

„Pertvarkos esmė – vaikams sudaryti sąlygas gyventi kaip šeimoje. Buities darbai bus pasidalijami taip, kaip įprasta šeimoje. Vaikai turės įgyti socialinių įgūdžių: mokėti pasigaminti valgyti, palaikyti švarą ir tvarką“, – pasakojo L. Kazokienė.

Į remontą neinvestuos

Vaikams nupirktas butas tvarkingas ir tinkamas iš karto apsigyventi. Anot direktorės, investuoti į remontą Savivaldybei nereikės.

Buvusieji šeimininkai sutinka už papildomą užmokestį palikti virtuvės baldus ir integruotą buitinę techniką. Kitiems kambariams apstatyti dalis baldų bus perkami nauji, dalis pervežti iš Grupinio gyvenimo namų.

Pasak L. Kazokienės, gyventi bute atrinkti vaikai, kurių biologiniams tėvams atimtos teisės auginti savo atžalas, ir Socialinių paslaugų centras paskirtas nuolatiniu jų globėju.

„Įkurtuvėms ruošėmės labai aktyviai. Mūsų specialistai važiavo į analogiškus globos namus Vilniuje, Kaune, tarėmės su tokią patirtį jau turinčiais A. Bandzos globos namais. Atrankos kriterijai susiję ir su higienos normomis, pavyzdžiui, viename kambaryje gali gyventi du būtinai tos pačios lyties vaikai“, – teigė direktorė.

Vaikams nupirktas butas tvarkingas ir tinkamas iš karto apsigyventi.

Masiniai globos namai atgyveno

Panevėžio savivaldybės siekiamybė – pereiti prie bendruomeninių, šeimynos principu dirbančių, vaikų globos namų ir ilgainiui atsisakyti šiuo metu Socialinių paslaugų centre veikiančių Grupinio gyvenimo namų. Iš šeimų net ir laikinai paimti vaikai būtų apgyvendinti šeimynoje bute arba pas budinčius globėjus, taip likimo nuskriaustiems mažiesiems sukuriant sąlygas, labiau primenančias jaukų ir ramų gyvenimą šeimoje.

Savivaldybė numačiusi dar šiais metais nupirkti ir antrąjį būstą vaikams, paimtiems iš šeimų, o kitąmet planuojama įsigyti ir trečius tokius namus.

Anot L. Kazokienės, Panevėžiui Socialiniame paslaugų centre turimų keturiolikos vietų iš šeimų paimtiems vaikams apgyvendinti nepakanka.

„Atsitiktinumas, kad dabar mūsų įstaiga tuštesnė, bet nežinoma, kada vėl suksime galvas, kur vaikus dėti: palikti šeimose pavojinga, o globos namai perpildyti. Jei Panevėžyje turėtume bent porą trejetą butų šeimynoms ir keletą budinčių globėjų, problema būtų išspręsta“, – mano L. Kazokienė.

Laikina ramybė

Socialinių paslaugų centras šiuo metu namus atstoja 13 vaikų. Nors įstaiga prieš kelerius metus rekonstruota pritaikant ją vaikams gyventi tik trumpą laiką, vis dėlto kai kurie globotiniai čia glaudžiasi jau kur kas ilgiau nei metus.

Neturėdama kur dėti iš šeimų paimtų vaikų, Savivaldybės taryba priėmė radikalų sprendimą – suteikė įstaigai leidimą teikti ir ilgalaikę globą. Tai reiškia, kad globotiniai čia turėtų gyventi iki jiems sukaks aštuoniolika.

L. Kazokienė neslepia, kad įstaigoje gyvenimo sąlygos netinkamos vaikams užsibūti ilgą laiką. Kad patalpintų visus be tėvų likusius vaikus, darbuotojams tenka lovas pastatyti net žaidimų kambariuose.

„Dabar pas mus ramu. Dalis vaikų vasarą svečiuojasi pas giminaičius ar svetimus žmones, likusieji gyvena kambariuose po du. O žiemą, kai namai buvo perpildyti, viename kambaryje glaudėsi net po septynis nepilnamečius. Čia būdavo nuolatinis klegesys, kaip mokykloje per pertrauką. Tokiomis sąlygomis gyvenant įtampa ir stresas neišvengiami, juolab kad kai kurie vaikai turi elgesio, emocijų sutrikimų“, – pasakojo L. Kazokienė.

 

Šeimynų daugėja

Valstybė užsibrėžusi iki 2020 metų panaikinti visus masinius, nuo sovietmečio likusius vaikų globos namus. Vieni pirmųjų Lietuvoje išnuomotuose būstuose auklėtinius apgyvendino Panevėžio A. Banzdos vaikų globos namai.

Buvę šeimininkai už papildomą užmokestį palieka virtuvės baldus ir integruotą buitinę techniką.

Pernai vasarį pirmiesiems dvylikai globotinių išnuomojusi butą ir individualų namą įstaiga dabar jau tokių būstų šeimynoms turi net penkis. Paskutiniame, neseniai įsigytame, globotiniai įsikurs rugsėjį. Iš viso keturiuose butuose ir name gyvens trisdešimt A. Bandzos globos namų vaikų.

Būstuose vaikai gyvena po šešis, su jais pusę dienos dirba socialinis darbuotojas ir jo padėjėjas, o likusią paros dalį vaikus prižiūrėti lieka vienas žmogus – socialinio darbuotojo padėjėjas.

Komentarai

  • Šaunu, kad tie vaikiukai užaugs normaliose sąlygose.

  • Labai liuks sprendimas

    • Atsakyti
  • Leiskit lengviau įsivaikint vaikučius,valdžios pareigūnai prigalvoja daug trūkdžių.Elkitės kaip norvegai, paėmė vaikus ir taškas.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų