Teatro įvaizdis per dvokiančius dūmus

Teatro įvaizdis per dvokiančius dūmus

 

Nors sakoma, kad teatras prasideda nuo rūbinės, vaizdas įžengiant į Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatrą dar proziškesnis. Prie vienos svarbiausių mieste kultūros įstaigų pagrindinio įėjimo įrengta patogi vieta dūmui užtraukti. Teatro senbuviai apstulbę – tokios nepagarbos meno šventovei, o kartu ir lankytojams, jie nepamenantys. Juk pro traukiančiuosius dūmą prie teatro durų dabar priversti eiti ir nerūkantieji, ir net vaikai.

Pilkas suolas ir ant teatro kolonos pakabinta šiukšlinė – rūkymo zonai būtini atributai – jau daugiau nei mėnuo pasitinka J. Miltinio dramos teatro lankytojus. Tokia atvira erdvė rūkaliams įrengta netgi ne vidiniame kieme ar kitame kampelyje toliau nuo pašalinių akių, o kultūros įstaigą reprezentuojančioje pusėje – prie pagrindinio įėjimo, vedančio į teatro kasas.

„Tikrai ne butaforija. Visi čia eina rūkyti. Kaip ne prie teatro, o kokios aludės būtų“, – nusistebėjo vienas viešinti pavardės nepanoręs teatro darbuotojas.

Kad suolelis, kadaise naudotas per spektaklius, dabar priglaudžia traukiančiuosius dūmą, mato ne tik patys teatralai. Laisvės aikštėje gyvenanti panevėžietė pasakojo ir pro savo buto langą ne kartą stebėjusi, kaip prie teatro durų, net kai nevyksta spektakliai, išeinama parūkyti.

Tokį patį vaizdą mato ir Laisvės aikštės praeiviai.

Teatro senbuviai apstulbę. Jiems net sunku vertinti tokią iniciatyvą teatro prieigose.

„Tai visiškai nedera su teatru, kultūros įstaiga. Tai netgi žemina teatro paskirtį. Net kalbėti apie tai nenoriu. Ir taip savaime aišku, jog negali šitaip būti“, – trumpai tarstelėjo pats jau du dešimtmečius nerūkantis aktorius Vytautas Kupšys.

Rūkymo vieta prie pagrindinio teatro įėjimo atrodo netinkama ir aktoriui bei miesto Tarybos nariui Laimučiui Sėdžiui.

„Rūkantiems turėtų būti įrengtos visiškai atskiros erdvės, o pro šitą vietą eina visi. Ta vieta tikrai nėra tinkama rūkymui“, – įvertino pats irgi nerūkantis L. Sėdžius.

Apsaugojo stogas

Panevėžio savivaldybės taryba dar 2014 m. Laisvės aikštę paskelbė nerūkymo zona. Išimtys padarytos čia veikiančioms lauko kavinėms. Apie tai, kad pešti dūmą aikštėje – draudžiama, informuoja čia sukabinti ženklai.

Nors J. Miltinio dramos teatras irgi įsikūręs aikštės pakrašty ir neturi lauko kavinės, kultūros įstaigos prieigose įrengtoje rūkymo zonoje pučiantys dūmus teisės akto visgi nepažeidžia. Mat jie turi nuo tokio draudimo saugantį stogą tiesiogine šio žodžio prasme.

Pasak Savivaldybės Teisės ir viešosios kontrolės skyriaus specialisto Rimanto Stakausko, net ir atvira vieta lauke po teatro stogu jau vertinama kaip pastato dalis ir neįeina į rūkyti draudžiamą zoną.

„Buvo šnekėta su teatro vadovu, įspėta, kad iš po stogelio neišeitų rūkyti, nes teks taikyti represines priemones. Pagal įstatymo raidę teatras, tokioje vietoje įrengęs rūkymo zoną, pažeidimo nepadarė. Iš moralinės pusės visaip galima manyti, pro ten vaikšto ir nerūkantys klientai, žiūrovai, tarp jų ir vaikai, bet iš teisinės neturėtume jiems ko prikišti“, – sako R. Stakauskas.

Į visus klausimus – vienas atsakymas

Ką pats teatro direktorius Leonas Blėdis, skaičiuojantis paskutines savaites eidamas šias pareigas, mano apie suolą rūkantiesiems teatro reprezentacinėje pusėje, išgirsti nepavyko. Mobiliuoju telefonu atsiliepęs direktorius, nė neišklausęs klausimo, pradėjo kalbėti tarsi nesuvokdamas situacijos.

„Mano paskutinė darbo diena lapkričio 7-oji. Atsistatydinu dėl asmeninių priežasčių“, – nė neklausiamas nežinia kodėl informaciją, nesusijusią su keliama problema dėl rūkymo zonos, vienu atsikvėpimu išpylė L. Blėdis ir nutraukė pokalbį.

Perskambinus dar kartą direktorius netgi vietoje atsiliepiant įprasto „klausau“ vėl it užsuktas išpyškino tą patį tekstą apie atsistatydinimą iš pareigų nuo lapkričio 7-osios.

Kadangi direktorius nesiteikė nė paaiškinti, kas dar, be jo, J. Miltinio dramos teatre atsakingas už ūkinę dalį, mat neseniai iš teatro pasitraukė ir jo pavaduotojas, teko kreiptis į šios įstaigos steigėją Kultūros ministeriją. Šios atstovė pažadėjo pati perskambinti direktoriui.

Tik po to paskambinus L. Blėdžiui, šis nebepakartojo to paties teksto. Šįkart vadovas panoro klausimus gauti raštu. Anot jo, atsakysiantis, kai galėsiantis.

Visgi į klausimus, kodėl rūkymo vieta įrengta reprezentacinėje vietoje ir ar dėl to nenukenčia teatro, kaip kultūros įstaigos, įvaizdis, direktorius vakar iki darbo dienos pabaigos nerado laiko atsakyti.

Komentarai

 • Nors Laisvės aikštė yra nerūkymo zona, kaviniu terasuose ir išėjus iš kavniu i lauka nepaisoma niekas ir rūko kas nori! Kad Miltinio teatras šiek tiek atsinaujina puiku, nors praktiškai turėtu remti valstybė ir pastoviai skirti pinigu pastatu remontui ir teatru gerinimui. Deje Miltinio teatras su savo vadovu keitimais labai liudina, o ir spektakliai darosi niekam nebeidomus! Jei kuris spektaklis idomesnis, tai ir brangesnis, ir tai Vilniaus dažniausiai. Tas rūkymo suolelis, visiškai sugadino teatro įvaizdi. Gėda, prisikeltu Miltinis, tai už tokius visus bajerius visiems kailin gerai duotu. GĖDA!

  • Atsakyti
 • Rūkyti negerai, bet Miltinio laikais buvo rūkomasis stiklinėm durim viduje. Per pertraukas jame susirinkdavo gražiai apsirengę ponai, viena kita ponia pasitaikydavo ir varinėdavo intelektualias šnekas. Kaip teatre ir pridera. Kažkas panašaus buvo visuose teatruose. O dabar tiek demonizavo tą rūkymą, kad jau ir lauke suolelis atrodo šventvagystė. Gyvenimas kaip operacinėje – viskas balta ir sterilu. Jums ne šleikštokai atrodo?

  • Atsakyti
 • Korespondentei reiktų skambinti tikrąjam Miltinio teatro vadovui Jevsejevui. Jis ten ir visą ūkį, ir personalą ir viską nuo pat pradžių tvarko. Ir patį teatro vadovą sutvarkė, privedė iki atsistatydinimo… Įdomiausia, kad pats ir toliau lieka žlugdyti vos kvėpuojantį teatrą. Blėdžio vietoje tai kol dirba, galėtų buvusį bičiulį atleisti, kad dar daugiau žalos nepridarytų.

  • Atsakyti
  • Sutinku su jūsų nuomone.

 • Rūkomasis, atskirtas stiklinėm durim ar sienom viduje, yra ne tas pats, kas šiukšlių dėžė ir belekoks suolas prie įėjimo. Dabartinis toks rūkomasis tiktų aludei, bet ne teatrui. Tikrai labai neestetiška ir amoralu. Netgi įvertinus, kad aplink vyksta statybos, prie įėjimo į teatrą nederėtų tokių nesąmonių daryti.

 • Labai gaila, kad rūkymas ar nerūkymas prie teatro sukelia tokią „alia diskusiją“ netgi laikraščio puslapiuose. O kaip gi su spektaklių meniniu lygiu, iš kurių žiūrovai išeina viduryje spektaklio? O kaip gi su žiūrovais, kurių būna vos pusė salės? O kodėl gi tarpusavyje nesutaria du pagrindiniai teatro vadovai? Gerai komentaruose pastebėjo p.Arnas Simėnas: „Priekyje didžiulė duobė!“Atsargiai!!!

  • Atsakyti
  • Spektaklių meninį lygį turėtų vertinti ministerija. Gal tiesiog panevėžiečiai, išeinantys iš spektaklių, dar neužaugo iki jų lygio? O rūkymo zona prie pat įėjimo – spjūvis nerūkančiam žiūrovui.

 • privalo iseiti ir Jevsejus,nes is jo meno vadovas…….Bledi, kol neisejai, palaisvink ji,

Rodyti visus komentarus (8)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų