Iš Indonezijoje vykusios tarptautinės fizikos olimpiados gimnazistas D. Ruibys (antroje eilėje trečias iš dešinės) sugrižo su sidabro medaliu. D. Ruibio asmeninio albumo nuotr.

Tarptautinės fizikos olimpiados medalis – J. Balčikonio gimnazistui (atnaujinta)

Tarptautinės fizikos olimpiados medalis – J. Balčikonio gimnazistui (atnaujinta)

Juozo Balčikonio gimnazijos abiturientas Dominykas Ruibys mokyklą baigė su trenksmu – gavo ne tik tris šimtukus už brandos egzaminus, bet ir tarptautinėje fizikos olimpiadoje laimėjo sidabro medalį.

Ką tik pasibaigusioje tarptautinėje fizikos olimpiadoje, vykusioje Indonezijoje, Džokjakartos mieste puikiai pasirodė Lietuvos komanda. Lietuviai iškovojo du sidabro, du bronzos medalius ir pagyrimo raštą. Sidabro medaliu pasipuošė ir J Balčikonio gimnazijos abiturientas D. Ruibys (mokytoja Jolanta Jurevičiūtė).

„Sidabro tikrai nesitikėjau, nors maniau, kad gausiu arba pagyrimą, arba laimėsiu bronzą. Iš tikrųjų šiais metais fizikos beveik nesimokiau – daugiausia dėmesio skyriau matematikai, nes stoju į matematiką, bet tiesiog pasisekė“, – džiaugėsi D. Ruibys.

Dominykas olimpiadose dalyvauja nuo ketvirtos klasės. Pradėjo nuo matematikos ir mieste užimdavo pirmas vietas. Tačiau devintoje klasėje per matematikos olimpiadą susirgo, tad dalyvavo fizikos ir laimėjo pirmąją vietą, Lietuvos olimpiadoje – trečiąją.

Vėliau įstojo į „Fizikos Olimpo“ mokyklą, kur, pasak vaikino, išmoko visą fiziką ir pradėjo laimėti Lietuvos olimpiadose. Pernai D. Ruibys, atstovaudamas Lietuvai, tarptautinėje fizikos olimpiadoje laimėjo bronzą.

Doktorantų lygio uždaviniai

„Ši olimpiada buvo antra pagal sunkumą. Bet ne man vienam ji buvo sunki“, – „Sekundei“ teigė balčikonietis.

Olimpiadoje jam teko atlikti dvi eksperimentines ir dvi teorines užduotis. Vienoje iš užduočių teko nagrinėti molekulių difuziją ir jos įtaką tirpalo lūžio rodikliui, kitoje – grafito šerdelės levitaciją magnetiniame lauke. Teorinės užduotys buvo trys: apie galaktikų tamsiąją materiją, apie tamsiąją energiją ir Visatos plėtimąsi, apie Indonezijai aktualius gamtinius pavojus (ugnikalnių išsiveržimus, žemės drebėjimus, cunamius).

D. Ruibys ketina studijuoti matematiką prestižiniame Kembridžo universitete.

D. Ruibys pasakoja, kad eksperimentai jam visada buvo sunkūs – niekaip nespėdavo. Šįkart taip pat atliko tik vieną užduotį, o kitos nespėjo. Sunkiausia teorinė užduotis buvo apie kosminę infliaciją. Vaikino teigimu, už ją gavo nulį taškų, tačiau ši užduotis, kiek jam teko girdėti, parengtas pagal magistratūros-doktorantūros lygio fizikos vadovėlio medžiagą.

Indonezijoje Dominykas išbuvo daugiau nei savaitę, dvi dienos buvo skirtos ekskursijoms. Per jas teko ne tik susipažinti su ryžių auginimu, bet ir pačiam plantacijoje juos sodinti. Kitą dieną aplankė bene didžiausią pasaulyje budistų šventyklą – Borobuduro.

Studijuos svetur

D. Ruibys ketina studijuoti matematiką prestižiniame Kembridžo universitete. Vaikinas jau išlaikęs stojamuosius egzaminus ir dabar laukia rezultatų. Nors dar nėra aišku, ar įstojo, Dominykas mano turintis nemažai šansų. Jei nepavyktų, parengė ir atsarginį planą – kitą Anglijos universitetą.

Pasak jaunuolio, Kembridžas pagal matematikos studijas yra pirmas pasaulyje. Šiemet šią garsią mokslo šventovę baigė ir jo brolis Jokūbas.

„Mano brolis šiemet šį universitetą baigė. Gražus pats miestas, labai graži aplinka. Man jau seniai Kembridžas buvo siekiamybė“, – D. Ruibys sako visada ten norėjęs studijuoti.

Didelis laimėjimas

J. Balčikonio gimnazijos direktorius Raimondas Dambrauskas džiaugiasi auklėtinio pasiekimais. Be to, laukiama ir kitų abiturientų tarptautinių įvertinimų.

Šiomis dienomis Rokas Petrėnas Jungtinėje Karalystėje dalyvauja tarptautinėje biologijos olimpiadoje. Adomas Paulauskas tapo geriausiu Lietuvos jaunuoju mokslininku ir rugsėjį atstovaus Lietuvai Europos jaunųjų mokslininkų konkurse Tartu (Estija).

Vaikinas buvo įvertintas už darbą „Virtualia realybe pagrįsti adaptyvūs reabilitaciniai žaidimai“. Jo darbas skirtas traumas ar kitas judėjimą sutrikdančias ligas patyrusių pacientų reabilitacijai.

Visi trys vaikinai už brandos egzaminus gavo po tris šimtukus.

„Džiaugiamės mūsų abiturientų pasiekimais ir didžiuojamės, kad jie mokėsi J. Balčikonio gimnazijoje, atstovauja Panevėžiui“, – „Sekundei“ teigė R. Dambrauskas.

Direktoriaus žiniomis, visi trys jaunuoliai planuoja studijuoti užsienyje. Apskritai šiemet iš 209 gimnazijos abiturientų net 50 rinkosi studijas svetur. Jo teigimu, ši abiturientų laida buvo gana stipri, gerai išlaikė egzaminus, gavo ne vieną šimtuką.

Ar atsiras kitų tokių gabių gimnazistų, direktoriui sunku pasakyti.

„Paprastai tai yra jų pačių didžiulis noras, motyvacija ir darbas. Jie papildomai mokosi kitose ugdymo įstaigose. Reikia labai daug individualaus darbo, patys turi labai stengtis. Tai visas sėkmės kompleksas. Nėra taip, kad gimė apdovanotas ir iš karto daug pasiekė“, – aiškino R. Dambrauskas.

Pasak direktoriaus, prasimušti į Lietuvos komandą nėra paprasta ir jau vien tai didelis pasiekimas.

„Prasimušti į tą 5–6 asmenų komandą Lietuvos mastu – didžiulis laimėjimas. Iš tūkstančių vaikų išrenkami patys gabiausi. Tai tikrai didelė garbė ir mokyklai, ir miestui, ir Lietuvai“, – „Sekundei“ teigė R. Dambrauskas.

Faktai

Sidabro medalį fizikos olimpiadoje taip pat laimėjo šiaulietis Jokūbas Pelanskis.

Bronza pasipuošė klaipėdietis dvyliktokas Gilbertas Umbražiūnas ir jonavietis vienuoliktokas Emilis Kaziukėnas.

Pagyrimo raštą pelnė kaunietis vienuoliktokas Kristijonas Samuolis.

Visi komandos dalyviai – ypač gabių mokinių papildomo ugdymo mokyklos „Fizikos Olimpas“ mokiniai.

Olimpiadoje dalyvavo daugiau nei 400 mokinių iš 88 šalių. Lietuvos komandos šioje olimpiadoje dalyvauja nuo 1992 metų.

Galerija

Komentarai

  • Na, ir ŠAUNUOLIAI. Didžiuojamės

    • Atsakyti
  • SUPER ! SUPER ! SUPER !

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų