Tarnystės Lietuvai kariams – garbingi apdovanojimai (fotogalerija)

Tarnystės Lietuvai kariams – garbingi apdovanojimai (fotogalerija)

Šeštadienio popietę šviesos ir šilumos į Panevėžį atnešė ne tik pavasarinis vėjas – į Bendruomenių rūmuose vykusią iškilmingą G. Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ įteikimo ceremoniją iš visos Lietuvos suvažiavo šviesuoliai, darbais, idėjomis ir užsidegimu tarnaujantys šaliai ir jos žmonėms.

Šešiolika panevėžiečio skulptoriaus Alfrido Pajuodžio sukurtų atminimo medalių atiteko savotiškiems visuomenininkės ir rašytojos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės įpėdiniams ir pasekėjams.

Kaip iškilmingos ceremonijos metu sakė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, jau 154 lietuviai tapo atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ nominantais. Šie žmonės – mūsų šalies prezidentai iš įvairių Lietuvos kampelių.

Visus šiuos žmones vienija tautiškumas, istorija, filantropinė veikla, pilietiškumas, savanorystė, apibendrinant keliais žodžiais – tarnystė Lietuvai. Dėkoju visiems, tarnaujantiems mūsų kraštui“, – savo sveikinimo kalboje sakė V. Pranckietis.

G. Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ vertinimo komisijos pirmininkas Stasys Kašauskas dar kartą priminė G. Petkevičaitės-Bitės indėlį kuriant Lietuvą. Kaip savo dienoraštyje sakė garsioji rašytoja, „kad ir kiek mokslų pasieksite, jeigu nesuprasite, kad jūsų pareiga tarnauti liaudžiai, būsite ta sausa šaka, kuri anksčiau ar vėliau bus nukirsta arba pati nudžiuvusi nukris nuo liemens“.

Esame visi atsakingi už savo tautą ir valstybę. Jei Lietuvoje būtų skelbiami šventieji, G. Petkevičaitė-Bitė būtų tautos šventoji, iš ūkų kėlusi Lietuvą ir kilusi su ja. Tai padorumo, politikos skaidrumo, žmogiškumo, meilės mažam žmogui ir tėvynei pavyzdys. Apdovanodami jos medaliu iškilius mūsų valstybės žmones, pagerbiame ir ją“, – kalbėjo S. Kašauskas.

Paliko pėdsaką

Laureatams Lietuvos Respublikos Seimo apdovanojimo G. Petkevičaitės-Bitės atminimo medalį „Tarnaukite Lietuvai“ įteikė LR Seimo pirmininkas V. Pranckietis ir Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas.

Apdovanojimas už parlamentarizmo tradicijų puoselėjimą, pilietiškumo ir demokratijos skatinimą atiteko filologei Irenai Andrukaitienei, girininkui Jonui Mačiuliui, redaktorei panevėžietei Nomedai Simėnienei ir istorikui Vykintui Vaitkevičiui.

Už filantropinę veiklą, ypač jaunų žmonių saviraiškos skatinimą ir rėmimą apdovanoti rašytoja Gintarė Adomaitytė, visuomenininkas Algirdas Gluodas, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Jovita Mišeikienė, asociacija „Visuomeninė Rasų kapinių draugija“.

Už savanorystės kultūros sklaidą Lietuvoje apdovanotos visuomenininkės Emilija Brajinskienė ir Irena Rudzinskienė, kultūrologas Dominikas Petras Akstinas ir rašytojas Juozas Šikšnelis.

Apdovanojimą už visuomeniškai aktualią publicistiką, ugdančią tautiškumą ir dvasines vertybes, pelnė rašytojas Stanislovas Abromavičius, redaktorė Silvija Peleckienė, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas, visuomenininkė Klementina Birutė Vosylytė.

Įpareigoja nesustoti

Visi laureatai kiek kuklinosi, atsiimdami garbingą apdovanojimą. Anot jų, tai paskata ir toliau dirbti Lietuvai, jos žmonėms. Panevėžietė N. Simėnienė ypatingu apdovanojimu įvertinta už kūrybinę laboratoriją „Migruojantys paukščiai“. Ji rūpinosi ir jau anapilin iškeliavusių garsių aktorių Reginos Zdanavičiūtės ir Stasio Petronaičio šeima, surinko jų kauptą archyvą ir perdavė jį Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekai, taip pat savo iniciatyva išleido knygą apie garsius teatro ir kino aktorius. Savo padėkos kalboje ji dėkojo bendraminčiams, bendrakeleiviams ir kolegomis, be kurių indėlio nebūtų nuveikusi tiek darbų.

Tikiu, kad turime parako ir daugiau ką nuveikti, ir tikrai nuveiksime. Noriu palinkėti, kad laiku pastebėtume tuos žmones, kurie yra verti šio apdovanojimo, gero žodžio ar kito įvertinimo“, – sakė N. Simėnienė.

Panevėžietė kalbėjo niekada nesiekė kažkokio įvertinimo ar padėkos, tiesiog dirbo tai, kas atrodė svarbu ir reikšminga. 

Tokios šviesuolės vardo medalis įpareigoja, uždeda dar didesnę atsakomybės naštą. Galbūt šis įvertinimas pastūmės dar aktyviau darbuotis nepriklausomos žiniasklaidos srityje, būti labiau visuomeniška, paskatins dar labiau kristi į teatro archyvus, kurie manęs vis dar nepaleidžia, ir įprasminti žinomų garbių panevėžiečių palikimą ir indėlį“, – savo planus atskleidė N. Simėnienė.

G. Petkevičaitės-Bitės darbų tęsėjams žymios rašytojos gimimo dieną skambėjo padėkos žodžiai, dainos, savotiškai įprasminančios jų veiklą – su operos solistu Liudu Mikalausku bei koncertmeisteriu Vytautu Lukošiumi dainavo visa salė. Sielos stygas virpino ir Panevėžio muzikinio teatro choras bei pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“.

2019 m. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliui „Tarnaukite Lietuvai“ iš viso buvo pateikti 40 kandidatų. Medalis skiriamas siekiant skatinti Lietuvos visuomenę ir užsienio lietuvių bendruomenę neatlygintinai dirbti valstybės labui ir jos gerovei, reikšti ir įgyvendinti pozityvias idėjas, brandinančias visuomenės pilietiškumą, tautinę savimonę ir kultūrinį sąmoningumą.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų