Grupė APS: Algimantas Aleksandravičius, Stasys Povilaitis ir Saulius Saladūnas 1993 metais. Stasio Povilaičio nuotr.

„Šviesos pakylėtas“ – netikėti fotografijos grando portretai

„Šviesos pakylėtas“ – netikėti fotografijos grando portretai

Vienas iškiliausių šiandienos Lietuvos fotomenininkų, portreto meistras Algimantas Aleksandravičius šįkart atsidūrė kitoje fotoobjektyvo pusėje – Stasio Povilaičio fotografijos darbų parodoje „Šviesos pakylėtas“ jis pats tapo portretuojamuoju.

Ši paroda, skirta Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, fotomenininko A. Aleksandravičiaus 60-ies metų jubiliejui, veikia Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos II a. ekspozicijų erdvėse.

Parodoje „Šviesos pakylėtas“ pasijunti tarsi laiko mašinoje, akimirksniu perkeliančioje į 1993-iuosius, kur bravūriškai šypsosi trys fotomuškietininkai: Algimantas Aleksandravičius, Stasys Povilaitis ir Saulius Saladūnas (tuomet susibūrę į grupę APS), o paskui vėl nubloškiančioje į 2020-uosius, kuriais sukurta beveik trečdalis parodoje eksponuojamų fotografijos grando portretų. 28 fotografijos parodoje simboliškai atspindi A. Aleksandravičiaus ir S. Povilaičio draugystės metus.

„Čia mūsų gyvenimas. Gražių akimirkų turėjome su Algimantu. Fotografija kaip vynas. Kuo labiau sensta, tuo labiau gerėja“, – sako parodos autorius S. Povilaitis.

Su Panevėžiu siejasi A. Aleksandravičiaus (kilusio iš Klaipėdos, o dabar gyvenančio Vilniuje) kūrybinės biografijos pradžia ir vėlesnė branda, pirmi svarūs apdovanojimai, solidūs fotoalbumai, įspūdingi darbai, atnešę autoriui tarptautinį pripažinimą.

S. Povilaitis į savo bičiulį pažvelgė įvairiais rakursais: realistiškai ir siurrealistiškai, romantiškai ir su humoru. Sukūrė šmaikščius portretus, kuriuos pavadino psichooptiniais. Įdomu, kad vienoje fotografijoje Algimanto neatpažįsta net jo draugai.

A. Aleksandravičiaus portreto visumą S. Povilaitis parodoje dėlioja iš portretuojamojo veido, kūno kalbos, santykio su draugais, buvimo ypatingose vietose (Besparnio sodyboje Skaistakalnio parke, Stasio Eidrigevičiaus fotosesijoje Lepšių kaime, Nidoje – fotografų mekoje).

Parodos pavadinimas primena, kad šviesos dramaturgija A. Aleksandravičiaus fotografijoje ypač stipri. Tai pirmiausia galioja portretams, kuriuose, pasak menotyrininko Virginijaus Kinčinaičio, fotomenininkas nuspėja, kas gali būti svarbiausia fotografuojamame personaže kaip įtaigi fotografija, kaip žmogiškos prigimties studija ir kaip tos asmenybės atšvaitas.

Paroda „Šviesos pakylėtas“ iš bibliotekos projekto „Maža žemėlapyje, didi pasaulyje 2“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio miesto savivaldybė, veiks iki lapkričio 30 dienos.

Vėliau ją bus galima pamatyti bibliotekos internetiniame portale „Panevėžio kraštas virtualiai“.

Algimantas Aleksandravičius su naujausia savo knyga. Stasio Povilaičio nuotr.

Algimantas Aleksandravičius su naujausia savo knyga. Stasio Povilaičio nuotr.

Šiuo metu bibliotekos I a. ekspozicijų erdvėje pristatoma ir labai solidi leidinių paroda „Fotografija – mano kūno ir sielos dalis. Net jei mesčiau, sektų mane lyg šešėlis“, skirta Lietuvos fotografijos grando A. Aleksandravičiaus 60-ies metų jubiliejui paminėti. Parodoje eksponuojami menininko autorinių darbų fotoalbumai, jo sudaryti ir iliustruoti leidiniai, straipsniai, kuriuose analizuojama jo kūryba.

Tiesiog neįtikėtinas menininko produktyvumas primena kiek anksčiau čia eksponuotą filosofo Arvydo Šliogerio leidinių parodą. Eksponuojami leidiniai žavi tiek turiniu, tiek labai aukšta poligrafijos kokybe, o Algimanto knygos apie atskirus Lietuvos regionus yra geriausia mūsų šalies enciklopedija. Paroda veiks iki lapkričio 27 dienos.

„Keliaudamas po Lietuvą ir fotografuodamas supratau, kad čia telpa visas pasaulis. Man nebereikia nei Niujorko, nei Maskvos, nes viskas yra čia. Margionyse ar Kėdainiuose aš atradau gyvenimą, kuris savo turiniu užpildo viską aplinkui“, – yra sakęs A. Aleksandravičius. Lapkričio 4 d. Vilniaus miesto Rotušėje jis atidarė parodą „Per Lietuvą – per Dievo sodą“.

 

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų