Fotomenininkas S. Povilaitis prisipažino esąs didelis bendravardžio S. Eidrigevičiaus talento gerbėjas. Menininką jis ėmęs fotografuoti prieš tris dešimtmečius, kai 1989-aisiais juodu supažindino režisierius Saulius Varnas.

Stasys – Stasiui

Stasys – Stasiui

 

Panevėžį pelnytai galima vadinti meno lopšiu, užauginusiu ne vieną garsų kūrėją. Netrukus čia turėtų pradėti dygti ir pasaulyje Aukštaitijos sostinės vardą garsinančio Stasio Eidrigevičiaus menų centras (SEMC). Liepos pabaigoje 70-metį švenčiantį Stasį iš anksto sveikina kitas garsus miesto menininkas, fotografas Stasys Povilaitis.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos antro aukšto erdvėse autorinių fotografijų parodą „Stasys apie STASĮ“ atidaręs fotomenininkas S. Povilaitis dedikavo S. Eidrigevičiaus jubiliejinei sukakčiai.

Ekspozicijoje vyrauja nespalvotos fotografijos

– tik viena iš eksponatų, kaip simboliškas pasveikinimas, spalvota. Parodoje pristatyta dvidešimt fotografijų, kuriose užfiksuotos įvairios multifunkcionalisto gyvenimo ir kūrybos akimirkos.

Fotomenininkas S. Povilaitis prisipažino, jog yra didelis bendravardžio talento gerbėjas. Menininką jis ėmęs fotografuoti prieš tris dešimtmečius, kai 1989-aisiais juodu supažindino režisierius Saulius Varnas. Į panevėžiečio fotografo objektyvą S. Eidrigevičius pakliuvo jau pačią pirmąją pažinties akimirką.

Jau vėliau, dailininkui vis atvykstant į Panevėžį ar kitą Lietuvos kampelį rengti parodų ar pasimatyti su artimaisiais, bičiuliais, S. Povilaitis būdavo pirmasis, kuris skubėdavo įamžinti malonių susitikimų. Jų nepraleisdamas, fotomenininkas sukaupė nemažą fotografijų kolekciją.

S. Povilaitis neslėpė džiaugsmo, jog jam pavyko įamžinti menininką su brangiais žmonėmis: šeimos nariais, bičiuliais.

O bene labiausiai jaudinančia fotografija autorius laiko kadrą, kuriame dailininkas užfiksuotas su savo mama.

Fotoaparatu sustabdytos akimirkos, pasak S. Povilaičio, vertingos tiek menine, tiek pažintine prasme. Visgi jis linkęs pabrėžti pastarąjį aspektą.

„Meniškumo daugiau galima rasti S. Eidrigevičiaus gimtajame Lepšių kaime darytuose portretuose. Iš daugybės kadrų parodai stengiausi atrinkti tuos, kurie dokumentiškai atspindi menininko gyvenimą“,– teigė fotografas.

Kūrybos vaisiai – ištisoms kartoms

S. Eidrigevičius gimė 1949 metais Mediniškių kaime, Pakruojo rajone, augo Lepšiuose.

1968-aisiais baigė Kauno S. Žuko taikomosios dailės technikumą, 1973 m. Valstybinį dailės institutą (dab. Vilniaus dailės akademija). Nuo 1980-ųjų menininkas gyvena Lenkijoje, Varšuvoje, tačiau aktyviai dalyvauja ir Lietuvos meniniame gyvenime.

Ne viena karta užaugo su S. Eidrigevičiaus iliustruotomis pasakų knygomis. Savo darbus dailininkas pasirašo lakonišku „Stasys“.

Po juo slepiasi spalvingas autoriaus amplua: ekslibrisų kūrėjas, plakatų autorius, piešėjas, tapytojas, knygų iliustruotojas, skulptūrų, performansų ir instaliacijų meistras, fotografas, teatro dailininkas, scenografas, režisierius ir net rašytojas, parašęs panevėžiškių tarme poemą „Giedanti gaidžio galva“.

S. Eidrigevičius visame pasaulyje yra surengęs daugiau nei šimtą individualių parodų. 2001-aisiais jis tapo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu, ne kartą pelnė ir kitų tarptautinių premijų.

2000-aisiais S. Eidrigevičius už savo kūrybinį kelią įvertintas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu. Japonijos Otaru mieste veikia jo vardo muziejus – „Hiroko Mori & Stasys Museum“.

Autorinių fotografijų parodą „Stasys apie STASĮ“ atidaręs fotomenininkas S. Povilaitis ją dedikavo dailininko S. Eidrigevičiaus 70-mečiui. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Meno dievukai

S. Povilaičio gyvenime ypatingą vietą užėmė Maestro Juozas Miltinis ir jo teatras. Šalia tuometinio Panevėžio dramos teatro pastato S. Povilaitis susipažino ir su S. Eidrigevičiumi, kurį vėliau suvedė ir su J. Miltiniu, o ši bendrystė visiems suteikė vertingų patirčių.

Fotomenininkas Lietuvoje garsėja kaip arklių fotografijos meistras, tačiau pastaraisiais metais pasižymėjo ir savo archyvuose užslėptais lobiais, kurie pastūmėjo eksponuoti ir kitokio pobūdžio parodas: portretų, siurrealistinio fotopasakojimo.

Jau tris dešimtmečius S. Povilaitis yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, o 2005-aisiais jam suteiktas meno kūrėjo statusas.

S. Povilaičio kūryba įvertinta ne vienu garbingu apdovanojimu, o kūrybinėje sąskaitoje – 15 personalinių parodų įvairiuose Lietuvos miestuose bei Lenkijoje, Varšuvoje, du išleisti fotoalbumai „Fotografijos“ (2002), „Aberacijos“ (2010).

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje autorinių fotografijų parodą „Stasys apie STASĮ“ apžiūrėti galima iki rugpjūčio 6 dienos.

Komentarai

  • Achat Kamagra Ordinamento Kamagra viagra Purchase Nexium Canada Levitra Side Effects Vision

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų