„Darbo užmokesčio augimui poveikį darė, kaip ir paskutiniais metais, vis didinama minimali mėnesinė alga (MMA), kurios augimas pernai siekė apie 10 proc. Palyginus su ankstesniais metais darbo pajamų augimas išliko panašus. Kaip ir 2023 metais, darbo pajamos į rankas padidėjo apie dešimtadaliu“, – apžvalgoje antradienį teigė „Sodros“ Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus patarėja Kristina Zitikytė.
„Sodros“ duomenimis, 2024 m. pabaigoje pajamų augimą pajuto 6 iš 10 dirbančiųjų arba 64 proc. O apie 14 proc. dirbančiųjų pajamos per metus sumažėjo.
„Daugiau nei pusės žmonių, uždirbančių MMA ir mažiau, pajamos padidėjo daugiau nei 10 proc. Tačiau tarp žmonių, kurių pajamos yra trijų vidutinių atlyginimų dydžio, augimą galėjo patirti tik trečdalis“, – aiškino K. Zitikytė.
Sparčiausiai atlyginimai pernai augo 51-60 metų amžiaus darbuotojams (12,4 proc.). O 25-30 metų darbuotojų algos ūgtelėjo 8,1 proc.
„Sodros“ vertinimu, tokį atlyginimų augimo skirtumą lėmė tai, kad algos labiausiai šovė aukštyn švietimo (20,7 proc.) ir žmonių sveikatos priežiūros (14 proc.) sektoriuose, kuriuose dirba santykinai daugiau vyresnio amžiaus darbuotojų.
„Atlyginimų didinimas mokytojams atsispindėjo ir statistikoje – švietimo sektoriuje dirbančių žmonių pajamos padidėjo apie 211 eurų į rankas, nepriklausomai nuo regiono. Sveikatos priežiūros srityje didėjo ir gydytojų, ir slaugos specialistų, ir socialinių darbuotojų atlyginimai“, – pažymėjo „Sodros“ analitikė.
Daugiausia darbuotojų turinčiuose sektoriuose – didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje, apdirbamojoje gamyboje, statybose – atlyginimai didėjo vidutiniškai 10 proc., o transporto sektoriuje – apie 18 proc.