P. Židonio nuotr.

Sniegas – išbandymas ir Kalėdų eglei

Sniegas – išbandymas ir Kalėdų eglei

Panevėžio Kalėdų eglė jau spėjo šalyje pagarsėti kaip viena tų, kuri pildo norus. Tereikia įsilipti į šalia jos stovinčius šviečiančius batus – ir eglutė ims keisti spalvas: iš žalios virs raudona, violetine, net juoda.

Tačiau pirmadienio vakarą, dar tebedrebiant šlapiam sniegui, prie eglės susirinkę panevėžiečiai jokio jos išmanumo nepamatė. Lipk nelipęs į didžiuosius batus, trepsėk netrepsėjęs juose, o eglutė komandų vis tiek neklausė ir spalvų nekeitė.

Norų nebepildė

Tai matydami, vieni panevėžiečiai ragino vaikus dar stipriau šokinėti ar net paspardyti batus, į juos lipo ir suaugusieji, kiti barėsi, kad tokie trepsiai gadina mechanizmus, ir baiminosi, kad eglutė visai užges. O užgesusi ji jau buvo šeštadienį, nors visos kitos Laisvės aikštės ir miesto centro dekoracijos švietė. Savivaldybės konkursą miestą papuošti Kalėdoms laimėjusios vilniečių įmonės „Lumidėja“ vadovo Karolio Balvočiaus teigimu, kitądien po įžiebimo eglei užgesus, teko vietoje vieno mechanizmo montuoti net tris elektroninio valdymo sistemas – mini kompiuterius.

Daugiau nei kilometras girliandų

Žinia, kad dabar eglė nebekeičia spalvų, K. Balvočiui buvo staigmena. Jis svarstė, kad suplanuotam ir sureguliuotam šviesų mirgėjimui pakenkti galėjo iškritęs gausus, šlapias, sunkus sniegas.

Pasak K. Balvočiaus, girliandų, kuriomis išdabinta Panevėžio kalėdinė eglutė, ilgis siekia 1 kilometrą ir 300 metrų.

„Buvome suplanavę puošti 100 metrų trumpesnėmis girliandomis, bet tiek nepakako“, – teigė įmonės vadovas.

Anot jo, dar papildomų 300 metrų girliandų puošia prie eglutės pritvirtintus saldainius bei jos viršūnę.

K. Balvočius pabrėžė, kad eglutė išpuošta būtent saldainiais, nors panevėžiečiai, matydami tokias puošmenas, svarsto, kad gal tai Kalėdų Senelio, o gal ledo ritulininkų lazdos.

Įsistojus į didžiulius batus, Panevėžio kalėdinė eglė turi keisti spalvas. P. Židonio nuotr.

Trylikos pavidalų

Prie eglės pastatyti masyvūs raudoni batai, po jais įrengtas mygtukas. Įsistojus į batus ir nusispaudus mygtukui, eglė turi keisti spalvas ar mirgėti.

„Pagrindinė Panevėžio eglutės spalva – žalia, bet ji keičiasi. Eglė šviečia septyniomis spalvomis, o jei įvertinsime skirtingą lempučių mirgėjimą, matysime, kad būna ir 13-os pavidalų“, – vardijo K. Balvočius.

Anot jo, panevėžiečiai turėtų prisiminti, kad dar visai neseniai mieste statytos Kalėdų eglės būdavo aptvertos, prie jų nebuvo galima prisiliesti, vien žiūrėti iš kelių metrų.

„Mūsų įmonė pirma Lietuvoje sugalvojo kurti ją tokią, kad žmonės ne tik prieitų prie eglės, bet ir praeitų pro ją, paliestų jos šakas. Be to, pirmieji sugalvojome žmonių norus pildančią, į komandas atsiliepiančią eglę“, – kalbėjo K. Balvočius.

„Eglė šviečia septyniomis spalvomis, o jei įvertinsime skirtingą lempučių mirgėjimą, matysime, kad būna ir 13-os pavidalų.“
K. Balvočius

Jo teigimu, natūralu, kad naujovės dažnai susijusios su iššūkiais.

„Jei tikrai eglutė nebekeičia spalvų, gali būti, kad mirgėjimą reguliuojantis mygtukas užsinešė sniegu ar koks pagaliukas įlindo ir mygtukas nebesureaguoja“, – svarstė K. Balvočius.

Panevėžį Kalėdoms papuošusi įmonė šiemet Lietuvoje jau pastatė ar dar statys 18 eglių: Jonavoje, Biržuose, Zarasuose, Kretingoje, Plungėje, Gargžduose ir kitur. Anot K. Balvočiaus, kadangi žmonės ypač reiklūs tokiai puošybai, nori, kad kiekvieno miesto eglė butų išskirtinė, kiekviena puošiama naujomis dekoracijomis. Jis patikino, kad ir Panevėžio eglei bei viso miesto centro puošybai supirktos naujos medžiagos.

Reikia kantrybės

Kad eglė pirmadienį nemirgėjo besikeičiančiomis spalvomis, naujiena buvo ir Panevėžio savivaldybės dizaineriui Arvydui Narkevičiui.

„Gal kartais žmonėms pristinga kantrybės. Įsižiebus vienai šviesai, ji turi kiek laiko pašviesti, tada tik įsižiebia kita“, – aiškino dizaineris.

Panevėžiečiams jis patarė neskubėti šokinėti įsilipus į batus, po kuriais – šviesas keičiantis mechanizmas.

Į klausimą, kuo konkursą organizavusią Savivaldybę patraukė būtent „Lumidėjos“ pasiūlytas Panevėžio šventinis papuošimas, A. Narkevičius tvirtino, jog svarbiausiu kriterijumi tapo kaina. Dėl galimybės puošti Aukštaitijos sostinę šįmet varžėsi vos dvi įmonės. „Lumidėjos“ pasiūlymas buvo 1000 eurų pigesnis. Panevėžio papuošimas žiemos šventėms miesto biudžetui kainuoja 117 tūkstančių eurų, įskaičiavus ir PVM.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų