Protonų terapija – tai pažangi radioterapijos forma, kuri naudoja įkrautas daleles (protonus), kad tiksliai sunaikintų vėžines ląsteles. Skirtingai nuo tradicinės rentgeno terapijos, protonų terapija leidžia preciziškai reguliuoti spinduliuotės dozę, taip sumažinant žalą sveikiems audiniams ir sumažinant ilgalaikį šalutinį poveikį.
Šis metodas yra itin naudingas gydant navikus jautriose kūno vietose, tokiose kaip smegenys, akys ar vaikų organizmai. Protonų terapija taip pat naudojama gydant pasikartojančius ar radiacijai atsparius auglius, kurie nereaguoja į standartinius gydymo metodus. Dėl šių privalumų ji tampa viena iš inovatyviausių ir perspektyviausių onkologijos gydymo formų.
Slovėnijos tyrėjai sukūrė pažangų valdymo algoritmą ir naujos kartos protonų pagreičio sistemą, kuri ne tik užtikrina didesnį gydymo tikslumą, bet ir sumažina energijos sąnaudas bei optimizuoja radiacijos dozių paskirstymą, taip dar labiau pagerindama pacientų saugumą:
Šis projektas apjungė tris Slovėnijos bendroves – COSYLAB d.d., EMSISO d.o.o. ir iSYSTEM Labs d.o.o., kurios turi stiprią patirtį dalelių greitintuvų technologijų kūrime. Bendradarbiavimas leido sukurti universalų pažangų valdymo sistemų sprendimą, pritaikytą protonų terapijai, ir užtikrinti didesnį šios technologijos prieinamumą tarptautinėse medicinos rinkose.
Protonų terapijos metu naudojamas pagreičio mechanizmas ir spindulio krypties reguliavimo įranga, kuriuos dabar valdo ir sinchronizuoja ši pažangi sistema. Tai užtikrina aukštą patikimumą, tikslumą ir nuoseklumą, leidžiant greitai prisitaikyti prie skirtingų veikimo režimų ir optimizuoti terapijos efektyvumą realiuoju laiku.
Vėžys yra viena dažniausių mirties priežasčių Slovėnijoje ir visame pasaulyje. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2008 m. buvo diagnozuota 12,7 mln. vėžio atvejų, iš kurių 7,6 mln. baigėsi mirtimi. Naujosios technologijos, tokios kaip protonų terapija, tampa vis svarbesnės kovojant su šia liga. Šis metodas yra efektyvus, nes protonai išlaisvina didžiąją dalį savo energijos tiksliai naviko vietoje, mažiau pažeidžiant aplinkinius sveikus audinius ir sumažinant gydymo šalutinį poveikį.
Vienas didžiausių protonų terapijos rinkos iššūkių buvo sukurti ekonomiškai efektyvų ir plačiai prieinamą sprendimą pacientams. Naujoji valdymo sistema leidžia ne tik sumažinti gydymo kaštus, bet ir optimizuoti technologijos naudojimą, užtikrinant jos pritaikomumą įvairiose medicinos įstaigose.
Atnaujinta protonų terapijos valdymo sistema pasižymi išskirtiniu greičiu, preciziškumu, patikimumu ir veikimo saugumu. Šios savybės ne tik suteikia sistemai konkurencinį pranašumą rinkoje, bet ir pagerina gydymo efektyvumą, leisdamos dar tiksliau ir saugiau taikyti terapiją pacientams.
Projekto APTACS bendra investicija siekė 1 288 363 EUR, iš kurių 382 141 EUR buvo finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo per Europos Sąjungos 2014–2020 m. sanglaudos politikos įgyvendinimo programą. Šis finansavimas leido ne tik sėkmingai užbaigti tyrimus ir plėtrą, bet ir užtikrinti technologijos pritaikymą praktikoje. Projektas įgyvendintas pagal mokslinių tyrimų ir inovacijų skatinimo prioritetą, prisidedant prie Europos tikslų pažangių medicinos technologijų srityje.
Šis technologinis proveržis atveria naujas galimybes vėžio gydyme, suteikdamas pacientams ne tik efektyvesnį ir prieinamesnį gydymą, bet ir padidindamas gydymo tikslumą, sumažindamas ilgalaikį šalutinį poveikį bei suteikdamas gydytojams galimybę dar labiau individualizuoti gydymo strategijas.