„Sekundės“ nuotr.

Skubi pagalba – ne visiems ligoniams

Skubi pagalba – ne visiems ligoniams

Kilometrinės eilės prie gydytojų kabinetų jau tapo kasdienybe. Nors buvo siūlymų gydymo įstaigas įpareigoti pacientus priimti per tam tikrą laikotarpį, vizito pas kai kuriuos specialistus iki šiol tenka laukti – ir kartais ne po mėnesį.

Panevėžietė Danutė, kurį laiką kentusi stipriausius galvos ir sąnarių skausmus, galiausiai sužinojo serganti Laimo liga. Tačiau iki šiol ji priversta kiekvieną rytą pradėti su skausmais, mat vizitas pas infekcionistą – tik po daugiau nei trijų savaičių.

Moteriai nesuprantama, kodėl tokiais atvejais medikai negali pacientų priimti skubos tvarka. Tačiau Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos vedėjas Eugenijus Preidis sako, kad nereikėtų varyti Dievo į medį: trys savaitės esą dar gana nedaug. Be to, Laimo liga nėra ta būklė, kad ligonis negalėtų laukti.

Registratūroje pravirkdė

Kaip „Sekundei“ pasakojo panevėžietė Danutė, labai stiprūs galvos skausmai ją pradėjo kankinti lapkričio pabaigoje, be to, maudė visą kūną. Nieko nelaukusi, moteris pradėjo ieškoti savo negalavimų priežasties.

„Maniau, kad man insultas, nes atėmė dešinę kūno pusę, beprotiškai skauda galvą, gelia visus sąnarius, – pasakojo dienraščio pašnekovė. – Tačiau reumatologė, padariusi reikiamus tyrimus, nustatė, kad man Laimo liga. Ir nusiuntė į Infekcinę ligoninę, kur specialistai kasdien dirba su tokiais kaip aš ligoniais.“

Tačiau Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikoje ponios Danutės laukė netikėtumas: registratūroje buvo paaiškinta, kad artimiausias laisvas laikas pas gydytoją – tik po gerų trijų savaičių. Panevėžietė bandė prašyti, gal gydytoja galėtų priimti anksčiau, ir buvo pasiryžusi prie kabineto palaukti, kiek reikės.

„Registratorė tik pradėjo šaukti, kad tada gydytoja turėtų nepriimti kažkurio kito žmogaus. Be to, Laimo liga nėra ta liga, kad nebūtų galima palaukti kelių savaičių. Ėjau namo ir verkiau – vietoj pagalbos buvau tik apšaukta“, – sielojosi moteris.

Turėtų padėti greičiau

Labiausiai panevėžietę nustebino tai, jog klinikos koridoriuose tąsyk nebuvo jokių eilių – prie vieno kabineto sukiojosi vienišas pacientas, prie kito sėdėjo du. Tad, jos akimis, dar vieno paciento apžiūrėjimas ir vaistų išrašymas gydytojų darbo krūvio tikrai nebūtų padidinęs.

Ponios Danutės nuomone, tokiais atvejais tiesiog būtina, kad dirbtų dar vienas gydytojas, galintis pacientus priimti tą pačią dieną.

„Tuo pat metu atėjo ir viena pora, kuri buvo baisiai išberta. Jiems taip pat buvo pasiūlyta laukti tris savaites, tačiau šie žmonės nuėjo tiesiai pas vedėją, nes per tas tris savaites galėjo iki kraujų nusikasyti“, – pasakojo.

„Manau, tokiais atvejais pagalbą būtina suteikti nedelsiant. Žmonės negali tiek laukti. Jeigu nėra papildomai gydytojų, tai gal tokius pacientus būtų galima siųsti tiesiai į ligoninę“, – svarstė moteris.

Panevėžietės teigimu, ieškant savo skausmų priežasties jai teko varstyti ne vieno mediko kabineto duris. Ir visur, tik išgirdus, kad moteriai įtariama Laimo liga, ją priėmė labai greitai. Bet paskutiniame etape, kai tereikia paskirti vaistus, ji priversta taip ilgai laukti.

„Laimo liga visam gyvenimui paliks pasekmių. Reumatologė siūlė išrašyti antibiotikų, tačiau specialistai, gydantys erkių platinamomis ligomis susirgusius pacientus, daug geriau parinktų vaistus nuo Laimo ligos. Dabar teks dar ilgai gyventi su skausmais, kol sulauksiu savo eilės. Bet taip neturėtų būti“, – įsitikinusi Danutė.

Padaugėjo pacientų

Infekcinių ligų klinikos vedėjas Eugenijus Preidis sako, kad įprastai tokiems pacientams gydytojo vizito tenka laukti apie dešimt dienų, tačiau šiuo metu viena iš dviejų gydytojų atostogavo. Be to, itin padaugėjo pacientų, sergančių erkių platinamomis ligomis. Didžiajai daliai jų erkės buvo įsisiurbusios prieš metus ar pusantrų.

„Pastaruoju metu sulaukiame labai daug pacientų. Sakyčiau, net kažkokia epidemija – tiek sergančių erkių platinamomis ligomis žmonių neturėjome. Galbūt šeimos gydytojai pasidarė budresni ir turėdami įtarimą dėl erkių sukeltų ligų pacientus siunčia pas mus. O gal ir daugiau užkrėstų erkių. Paprastai dirbant dviem gydytojoms vizito laukti reikia apie dešimt dienų, tačiau viena iš jų atostogavo, tad eilės pailgėjo. Jeigu tenka laukti tris savaites, tai dar, sakyčiau, labai gerai. Pas kitus specialistus reikia laukti kelis mėnesius“, – aiškino E. Preidis.

Pasak mediko, Laimo liga nėra ta būklė, kai reikalinga skubi pagalba. Net ir trys savaitės neturi jokios įtakos gydymui. Be to, pas infekcionistą pacientai yra siunčiami savo šeimos gydytojo ar specialisto, jeigu ant siuntimo nėra nurodyta, jog būtina skubi pagalba, pacientui tenka laukti bendroje eilėje.

Tiesa, jeigu žmogui nustatytas erkinis encefalitas arba yra sudėtingos būklės, kaip neuroinfekcijos ar meningitai, tokiais atvejais pacientai apžiūrimi tą pačią dieną ar siunčiami tiesiai į ligoninę.

„Yra tokia kategorija žmonių, kuriems atrodo, kad pagalba jiems turi būti suteikiama tuojau pat. Bet taip neįmanoma, nes gydytojas per dieną gali priimti labai ribotą skaičių žmonių. Kita vertus, registratūroje niekas nenustatys, ar pacientui reikalinga skubi pagalba ar planine tvarka – tą turi pažymėti pacientą atsiuntęs gydytojas. O jeigu erkė įkando labai neseniai, net siūlome ateiti po gero mėnesio, nes kraujo tyrimai dar nieko nerodys“, – teigė E. Preidis.

Komentarai

  • Buvo taip. Buvau miške, grįžus pasidarė bloga, pradėjo pykinti, sekančią dieną pamačiau įsisiurbusią erkę, ištraukti negalėjau užpyliau aliejumi ir ji nugaišo. Tik tada ją ištraukiau. Buvo bloga, pykino ir skaudėjo sąnarius. Po savaitės nuėjau į Infekcinę ligoninę, priėmė, seselė pažiūrėjo, kad įkandimo vietoje nėra jokios žymės, ir pasakė erkė buvo sveika ir ji jums nepakenkė, o kad jums yra bloga ir skauda sąnariai eikite pas apylinkės gydytoją. Po trijų savaičių nebegalėjau paeiti, nuo sąnarių skausmo. Mane nuvežė į Vilnių erkių užkrėstų ligų tyrimo privatų centrą. Ir mano didžiam nustebimui – Laimo liga, su didžiausiu biorelijų antikunių skaičiumi. Išrašė vaistus, kurių Lietuvoje nebuvo. Vaistus gavau iš Australijos. Laimo ligos pasėkoje, šiandien esu su kelių sąnarių protezais ir atėjo eilė keisti klubų sąnarius. O kas toliau laukia? Va jums nėra skubos tvarka priimti ligonius ir nustatyti kuo skubiausiai , Laimo ligą, ancifalito ligą.

  • Ryte įsisiurbė erkė,vakare bloga-ir jau Laimo liga?Pievų pievos

  • manau ir šeimos gydytojas gali išrašyti doksiciklino kursą (2 savaitėms), o atėjus pas infektologą gydytojas pakartotų tyrimą ir galėtų įvetinti gydymo eigą.

  • Kiek teko lankytis infekcinėja ligoninėje tai ten visi labai atsipūtė atsipalaidavę kaip butu laisvo elgesio direktoriai. Pvz: laukėm priėmime girdėjome kaip pradėjo moteris šnekėtis garsiai. Po 15minučiu laukimo baigė šnekėtis ir iskart pasirodo…

  • Kiek teko lankytis infekcinėja ligoninėje tai ten visi labai atsipūtė atsipalaidavę kaip butu laisvo elgesio direktoriai. Pvz: laukėm priėmimo skyriuje girdėjome kaip pradėjo moteris šnekėtis garsiai. Po 15minučiu laukimo baigė šnekėtis ir iškart pasirodė daktarė, ir tikrai šnekėjosi, ir įspūdžiais dalinosi ne apie darbo reikalus.

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų