„Panevėžio energija“. I. Stulgaitės–Kriukienės nuotr.

Panevėžio šilumininkė meta pirštinę rinkos reguliuotojui

Panevėžio šilumininkė meta pirštinę rinkos reguliuotojui

Šilumos tiekėja, septynių savivaldybių valdoma bendrovė „Panevėžio energija“ svarsto mesti pirštinę ją baudomis apdalijusiai Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT).

Iš rinkos reguliuotojo šilumininkė sulaukė žinios apie sankcijas už apeinant įstatymus supirktą šilumą.

VERT teigimu, „Panevėžio energija“ nubausta už tris 2019 m. sudarytus susitarimus. Pažeidimas susijęs tik su Pasvalio miestui tiekiama šilumos energija, su kitais miestais tai nėra susiję.

Panevėžio įmonei energetikos rinkos reguliuotojas skyrė 9,3 tūkst. eurų baudą nustačius, kad bendrovė supirko šilumą iš aukciono nelaimėjusių bendrovių „Kurana“ bei „Eko Termo“, jau po aukciono susitarusi su jo dalyviais, nepaisant, kad tokie susitarimai neleidžiami.

VERT duomenimis, „Panevėžio energija“, skaičiuodama 2019 metų spalio šilumos kainą vartotojams, visam aukcione nupirktam jos kiekiui taikė jos pačios aukcione pasiūlytą kainą (1,76 cento už 1 kWh), nors dalį šilumos pirko pagal papildomus susitarimus (1,74 cento už 1 kWh).

Pasak VERT, „Panevėžio energijos“ kainos skirtumą, susidariusį tarp pirktos šilumos ir į šilumos kainą vartotojams įdėtų sąnaudų, vertins Taryba ir, jeigu bus skirtumas, ši suma turės būti grąžinama vartotojams, nustatant kainą ateities laikotarpiui.

Visgi netgi jei paaiškėtų, kad vartotojas dėl to finansiškai nenukentėjo, VERT dėl tokių pirkimų apeinant aukcioną mato kitą grėsmę.

„Vartotojai galimai galėtų nukentėti,jei dėl tokių bendrovės veiksmų išsikreiptų konkurencija, pavyzdžiui, tam tikri nepriklausomi šilumos gamintojai išeitų iš rinkos.“, – teigia VERT.

Gelbėjo nelaimėjusius aukciono

Bendrovė „Panevėžio energija“ tvirtina, kad visi susitarimai su nepriklausomais šilumos gamintojais sudaryti jų iniciatyva. Po nelaimėtų šilumos aukcionų, pasak šilumininkės, pastarieji patys kreipėsi į bendrovę, siūlydami žemesnes kainas. Ir monopolininkė ėmėsi juos esą gelbėti.

„Šilumos supirkimą pagal papildomus susitarimus įtakojo tai, kad, Pasvalio rajoninėje katilinėje tuo metu vyko naujai pastatyto biokuru kūrenamo vandens šildymo katilo paleidimo derinimo darbai, dėl ko kilo rizika, kad gyventojams bus sustabdytas šilumos ir karšto vandens tiekimas, taip pat tam, kad būtų užtikrintas „Kuranos“ gaminamos produkcijos technologinis procesas“, – teigiama „Panevėžio energijos“ atsiųstame rašte.

Nors VERT konstatavo, kad į šilumos kainą, taikomą vartotojams, „Panevėžio energija“ įskaičiavo savo pačios aukcione siūlytą kainą, nors dalį šilumos nupirko pigiau, pati įmonė tvirtina žmonių nenuskriaudusi.

„Vadovaujantis Šilumos kainų nustatymo metodika, superkamos šilumos iš nepriklausomų šilumos gamintojų faktinės kainos yra įvertinamos kasmetinio šilumos kainos perskaičiavimo metu“, – aiškina įmonė.

Baudą skųs

„Panevėžio energija“ teigia mananti, kad bauda skirta nepagrįstai, ir planuoja VERT sprendimą dėl baudos skųsti.

„Jokios žalos nei vartotojams, nei kitiems ūkio subjektams padaryta nebuvo, tuo labiau nebuvo pažeista konkurencija tarp rinkos dalyvių, o atvirkščiai – buvo užtikrintas nepertraukiamas šilumos tiekimas vartotojams mažesne šilumos kaina“, – aiškino įmonė.

Tai jau ne pirmas kartas, kai „Panevėžio energija“ sulaukia šilumos rinkos reguliuotojo sankcijų. Šių metų kovą VERT jai skyrė 3,5 tūkst. eurų baudą už tai, kad įmonė neužtikrino rezervinių šilumos gamybos pajėgumų Kupiškyje, kur pati neturi savo katilinių, o visą šilumą pagamina nepriklausoma gamintoja „Simega“.

Pelnas išaugo

Bendrovės „Panevėžio energija“ pagrindinė akcijų dalis (59,37 proc.) priklauso Panevėžio miesto savivaldybei, Kėdainių rajono savivaldybė valdo 13,4 proc. įmonės akcijų, Rokiškio rajono – 6,81 proc., Kupiškio rajono – 5,93 proc., Pasvalio rajono – 5,72 proc., Zarasų rajono – 4,76 proc. ir Panevėžio rajono savivaldybė 2,21 proc. Likusios akcijos (1,8 proc.) yra privačių akcininkų rankose.

Praėjusiais metais 66 proc. šilumos įmonė pagamino savuose šilumos gamybos šaltiniuose, 34 proc. pirko iš šešių nepriklausomų šilumos gamintojų. Daugiausia šilumos nupirkta iš Panevėžyje, Beržų gatvėje veikiančios įmonės „Biokuro energija“ (93,7 tūkst. MWh), Kėdainiuose įsikūrusios bendrovės „Lifosa“ (87,5 tūkst. MWh).

Per 2020 metus „Panevėžio energijos“ vartotojams parduotos šilumos kiekis krito 5 proc. Įmonė tokį vartojimo mažėjimą motyvavo šiltesniais pernai metų pirmuoju ir paskutiniu ketvirčiais.

2019 m. ir 2020 m. bendrovė baigė pelningai. 2019 m. jos grynasis pelnas siekė 740 tūkst. Eur, o 2020 m. – 1 mln. 764 tūkst. eurų.

Panevėžio savivaldybės taryba balandžio pabaigoje bendru sutarimu pritarė „Panevėžio energijos“ praėjusių metų veiklos ataskaitai.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų