Sergantieji gripu keliauja per vaistines

Sergantieji gripu keliauja per vaistines

Trečdalyje šalies siaučiant gripui, Panevėžyje sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis auga. Didėjant sergančiųjų skaičiui, vaistinėse sparčiai nyksta antivirusinių vaistų atsargos.

Teigiama, kad kai kuriose jų šių brangių, bet gana gerai gripą gydančių vaistų nebelikę.

Tiesa, kaip teigia Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos vedėjas Eugenijus Preidis, kol klinika nėra perpildyta ligonių. Dažnesnės gripo komplikacijos: pneumonija, inkstų uždegimai. Būna ir pūlingų tonzilitų.

Panevėžio miesto poliklinikos Šeimos gydytojų skyriaus vedėja Nijolė Marčiulionienė sako, kad jau daugybę metų stebima, jog paskelbus gripo epidemiją keturias savaites būna pilna sergančiųjų, o dar dvi savaites žmonės kreipiasi į specialistus dėl komplikacijų.

Kol kas, pasak medikės, prasidėjo tik antra epidemijos savaitė. Poliklinikoje lankytojų nemažėja – dauguma jų karščiuojantys, – išduodama daug nedarbingumo pažymų. Jau pastebima, kad pritrūksta antivirusinių vaistų. N. Marčiulionienė sako pati skambinusi į kelias vaistines ir sužinojusi, kad šių vaistų antradienį turėjusi tik viena. Jos manymu, tai greičiausiai jau visos šalies problema, ne vien Panevėžio, – lieka tikėtis, kad ilgai tai netruks.

Kad tokie vaistai siaučiant epidemijai reikalingi, pasak medikės, net nediskutuotina. „Labai smarkiai pagelbsti. Praktiškai per dvi dienas yra ryškus efektas, jeigu vaistai teisingai paskirti ligos pradžioje būtent susirgus gripu“, – sako ji.

Pasak N. Marčiulionienės, jei žmogui diagnozuojamas gripas, temperatūra pašokusi iki 39 laipsnių ir jis pas medikus atėjo pirmąją negalavimo dieną, kartu su pacientu įvertinus jo finansines galimybes, vaistas pakankamai brangus – šis receptinis vaistas išrašomas 60–70 procentų tokių atvejų.

Gydytoja supranta, kad ligoniai dažniausiai nori kuo sparčiau pasveikti ir grįžti į darbą. Laiku paskyrus šio vaisto, procesas paspartėja. „Jei šiaip karščiuoja 5–6 dienas, tai naudojant antivirusinį vaistą 2–3 dienas“, – sako N. Marčiulionienė.

Nėra ir sandėliuose

T. Barauskio vaistinės vaistininkė Loreta Mickevičienė sako, kad iki trečiadienio antivirusinių vaistų turėjo ir žmonėms pardavė, bet vakar tebuvo likusi viena dėžutė. Vaistininkės teigimu, vasario 6-ąją vaistų nuo gripo vėl turėtų atsirasti. Jos manymu, galima gydytis ir kitais vaistais, tad panika pritrūkus antivirusinių vaistų nelabai pagrįsta.

Juro vaistinės savininkas Juras Kirkus „Sekundei“ sakė paskutinę pakuotę antivirusinių vaistų pardavęs dar praėjusios savaitės pradžioje, o pirkėjai vis teiraujasi. Anot vaistininko, juntama, kad ir nė vienoje kitoje miesto vaistinėje to vaisto taip pat nėra – žmonės vaikšto iš vienos į kitą, ieško. Bet preparato, J. Kurkaus žiniomis, nėra ir pas didmenininkus.

Teigti, kad Lietuvoje šių konkrečiai gripui gydyti skiriamų antivirusinių vaistų visai nėra, negalima – likučių vis dar esama. „Tragedijos dar nėra, žada pasirodyti, – gal dar vaistinėse likučių yra“, – tikisi vaistininkas.

J. Kirkaus žiniomis, vaistų turėtų atsirasti kitą savaitę, galbūt net šios savaitės pabaigoje, tačiau ar taip ir bus, nežinia. O kol kas vienintelis kelias susirgus – gydytis įprastomis priemonėmis bei viltis, kad sergamumas gripu sumažės.

Vaistininko manymu, kiekviena grandis kažko iki galo nepadaro – tuomet ir susiklosto tokios situacijos.

„Vaistų visuomet pritrūksta tada, kai labiausiai reikia. Štai kur yra mūsų sistemos bėda: niekas iš anksto nepasirūpina, – neslėpė apmaudo pašnekovas. – Pernai nebuvo tokio masinio sirgimo gripu, kažkaip išsilygino. Dabar vienu metu didelėje šalies dalyje paskelbta epidemija ir vienu metu visi vaistai baigėsi.“

J. Kirkaus spėjimu, sezono pradžioje, matyt, atrodė, kad antivirusinių vaistų likučiai sandėliuose dideli. Tuo labiau, nesant didelės epidemijos, tiesiog įšaldomi pinigai – vaistų prireiktų tik per kitą epidemiją.

„Jei nebūtų tokio masinio pirkimo vienu metu, gal vaistų ir būtų užtekę, bet kai vienu metu driokstelėjo, ir sutirpo viskas“, – sako vaistininkas.

Dar neslūgsta

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos Aušros Lileikytės duomenimis, sergamumas gripu Panevėžio mieste praėjusią savaitę dar labiau išaugo – nuo 246 atvejų 10 tūkst. gyventojų iki 268 atvejų. 25,5 procento susirgusių žmonių diagnozuotas gripas.

Rajone sergamumas taip pat šiek tiek pakilo, tačiau epidemija dar neskelbiama – kol kas nesiekia 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų.

Kitose apskrities savivaldybėse sergamumas taip pat dar nėra pasiekęs epidemijos lygio.

Pasak A. Lileikytės, sunku prognozuoti, kaip bus šią savaitę, tačiau spėjama, kad sergamumo lygis bus panašus, kaip ir praėjusią savaitę. Į ligoninę praėjusią savaitę dėl gripo komplikacijų kreipėsi 35 apskrities gyventojai, tačiau paguldyta 18. Vienas vaikas iki dvejų metų ir šeši nuo 2 iki 17 metų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų