P. ŽIDONIO nuotr.

Senosios tradicijos gyvos

Senosios tradicijos gyvos

Panevėžio krašto tautodailininkų paroda dar tik kelias dienas puošia Dailės galerijos erdves, o jau sulaukė būrio lankytojų, atėjusių pasigrožėti tautodailės meistrų darbais, – nuo mezginių, išmargintų tautiniais raštais, siūbuojančių šiaudinių sodų, paveikslų, austinių drabužių, veltų aprangos aksesuarų iki įspūdingų keramikos bei juvelyro kurtų papuošalų.

Net 224 tautodailės meistrai parodoje pristato 766 kūrinius.

„2023-ieji paskelbti Aukštaitijos metais. Todėl tradicinėje, kasmetinėje, Aukštaitijos regiono tautodailės parodoje meistrų darbuose atsispindi mūsų tautos šaknys. Kiekvienas tautodailininkas į savo kūrinį įdėjo dalelę istorijos, tradicijos, autentiškumo ir širdies. Kaip ir kasmet, parodoje pristatoma Anykščių, Biržų, Kupiškio, Pasvalio, Panevėžio, Rokiškio ir Ukmergės kraštų tautodailė“, – pasakojo Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijos pirmininkė Audronė Virbalienė.

Populiarėja šiaudiniai sodai

Parodoje eksponuojama tradicinių žanrų įvairovė: tapyba, medžio drožyba, akmens skulptūra, grafika, kalvystė, keramika, juvelyriniai dirbiniai, mezginiai, veltiniai, karpiniai, pynimai iš vytelių ir švendrių, floristiniai paveikslai, verbos ir velykiniai margučiai.

Šiemet ypač gausi šiaudinių sodų ekspozicija.

„Lietuvos kampeliuose moterys, merginos buriasi į būrelius pinti sodų. Buvo labai smagu, kai nuvykę į Ukmergę atrinkti darbų regioninei parodai, sulaukėme iš Deltuvos miestelio netgi dešimties merginų, pateikusių savo sukurtus sodus. Jau manėme, kad šiaudiniai sodai išeina iš mados, nelabai kas jais besidomi, o atsiranda entuziastų, gebančių suburti bendruomenę, įrodyti, kad tai gražu ir turi kultūrinę vertę. Juk sodai neša namams gausą ir gerovę, ne veltui jie siūbuodavo vestuvėse ar per krikštynas“, – sako A. Virbalienė.

Aukštaitijos krašto tautodailininkus vienijančios bendrijos vadovė pažymi, kad pastaraisiais metais labai išpopuliarėjo ir tapyba.

Krašto tautodailės parodoje ant sienų kaba peizažai, natiurmortai, kiti dailės darbai.

Ekspozicija išsiskiria darbų gausa ir įvairove, tvirtai remiasi į lietuvių tautodailės pamatus. P. ŽIDONIO nuotr.

Ekspozicija išsiskiria darbų gausa ir įvairove, tvirtai remiasi į lietuvių tautodailės pamatus. P. ŽIDONIO nuotr.

Galerija

Šalia meistrų – ir jaunimas

Parodoje gausiai reprezentuojamas ir tekstilės žanras. Didelio lankytojų susidomėjimo sulaukė kūrėjų iš Rokiškio rajono Alės Deksnienės bei Violetos Jasinevičienės veltinės tradicinės vyriškos skrybėlės ir moteriškos skrybėlaitės, pagal archyvinius eksponatus ir senas muziejaus nuotraukas atkurtos lygiai tokios pat, kokios nešiotos prieš gerą šimtą metų.

Parodoje galima pastebėti, jog atgimsta ir mūsų krašto audimo tradicijos. Akį traukia įvairiaspalvių juostų pynėjos panevėžietės Irenos Onos Vilienės darbai ir šio amato subtilybių iš jos besimokančių jaunųjų audėjų – dar nė 18-os neturinčių sesučių Viltės ir Smiltės Skrickaičių nuostabios austinės juostos.

„Grožėjausi matydama, kaip tėtis su maždaug devynerių dukrele vaikščiojo sustodami prie kiekvieno paveikslo, kiekvieno eksponato ir juos aptarinėjo. Buvo taip gražu žiūrėti, kaip tėvas su dukra randa bendravimą tarp šitų rankomis sukurtų daiktų.“

A. Virbalienė

Įdomi visiems

Tautodailininkų paroda žavi didele kūrinių įvairove. Čia ir kalvių kūrybos vaisiai: kryžiai, saulutės, ir keramikų darbai, o kur dar medžio drožėjų grožybės, juvelyrikos ekspozicija, stulbinanti papuošalų įvairove.

Nenuostabu, kad itin gausi ir įvairi paroda yra lankomiausia iš visų per metus surengiamų Panevėžio dailės galerijoje.

A. Virbalienė atkreipė dėmesį, jog liaudies meistrų sukurtų grožybių pažiūrėti traukia ir garbus senjoras, ir jaunimas, ir vaikai, šeimos ir pavieniai lankytojai.

„Grožėjausi matydama, kaip tėtis su maždaug devynerių dukrele vaikščiojo sustodami prie kiekvieno paveikslo, kiekvieno eksponato ir juos aptarinėjo. Buvo taip gražu žiūrėti, kaip tėvas su dukra randa bendravimą tarp šitų rankomis sukurtų daiktų“, – sako A. Virbalienė.

Parodoje eksponuojamų darbų gausa liudija, jog atgimsta primiršti tautodailės žanrai, šalia patyrusių meistrų atsirado naujų veidų. P. ŽIDONIO nuotr.

Parodoje eksponuojamų darbų gausa liudija, jog atgimsta primiršti tautodailės žanrai, šalia patyrusių meistrų atsirado naujų veidų. P. ŽIDONIO nuotr.

Galerija

Verti šimtmečio ekspozicijos

Aukštaitijos tautodailės parodos rengiamos nuo 1990 metų ir kaskart sulaukia itin didelio lankytojų susidomėjimo.

„1924-aisiais įvyko pirmoji Lietuvos dainų šventė. Kitais metais švęsime dainų šventės šimtmetį. Ta proga Lietuvos nacionalinis kultūros centras 2024 metais liepos mėnesį Vilniuje organizuoja didžiulę Liaudies meno parodą. Šioje Aukštaitijos regiono tautodailės parodoje eksponuojami darbai verti būti atrinkti šimtmečio ekspozicijai“, – sako A. Virbalienė.

Panevėžio krašto tautodailės paroda veiks iki gegužės 13 dienos, o jau kitą dieną po galerijos skliautais rengiamas parodos aptarimas.

Jo metu bus demonstruojama rokiškėnės tautodailininkės Vidos Erslovienės megztų drabužių kolekcija.

Galerija

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų