Iš Panevėžio – į mokslo Everestą

Iš Panevėžio – į mokslo Everestą

Viename geriausių pasaulio universitetų mokslo aukštumų siekiantis panevėžietis Rokas Petrėnas nesiliauja stebinti. Dar prieš studijas Edinburgo universitete vaikinas tapo tarptautinės biologijos olimpiados nugalėtoju, o visai neseniai jis atstovavo universiteto komandai prestižiškiausiame sintetinės biologijos konkurse ir jo žinios įvertintos aukso medaliu.

Rokas Petrėnas visada svajojo studijuoti viename geriausių pasaulio universitetų. Edinburgą pasirinko irgi dėl to, kad šis patenka į geriausiųjų dvidešimtuką pasaulyje ir turi labai stiprų biomokslų fakultetą, kuriame atliekami patys naujausi ir aktualiausi moksliniai tyrimai.

Be to, Europos Sąjungos piliečiams mokslas Škotijoje yra nemokamas, nors, pasak panevėžiečio, būsto nuoma ir pragyvenimas Edinburge yra itin brangus.

R. Petrėnas šiuo metu studijuoju biochemiją, ką tik pabaigė trečią kursą. Vaikinas pasakoja, kad kaip ir visur, studijos ten susideda iš paskaitų, laboratorinių ir seminarų. Tačiau universiteto mokslo politika labai liberali – visos paskaitos yra įrašomos, o studentai turi galimybę pasirinkti, ar eiti į jas, ar mokytis iš namų sau patogiu metu.

„Labai nustebino, kad dėstytojai daugiausiai dirba mokslinį darbą ir skaito tik 2–3 paskaitas savo mėgstama tema. Kai kurie netgi atvyksta iš geriausių užsienio universitetų vesti vos kelių paskaitų. Taip išvengiama monotoniškumo ir užtikrinama, kad mums suteikiama pati naujausia informacija iš pasaulinio lygio ekspertų“, – džiaugiasi Rokas.

Galimybė rinktis

R. Petrėno manymu, didžiausias studijų Edinburgo universitete privalumas yra galimybė pasirinkti norimus dalykus. Tik trečdalis jo paskaitų buvo privalomos, o kitas vaikinas rinkosi iš bet kurio fakulteto.

„Pavyzdžiui, kartu su biochemija aš studijuoju programavimą ir dirbtinį intelektą, o viena mano draugė, studijuojanti fiziką, netgi buvo pasiėmusi raganavimo istorijos kursą! Kiekvieną studentą kuruoja vienas iš profesorių, kuris padeda pasirinkti studijuojamus dalykus, pataria karjeros ir visais kitais klausimais“, – pasakoja panevėžietis.

Prieš stodamas į šį universitetą, R. Petrėnas buvo nuvykęs į atvirų durų dienas, apžiūrėjo miestą ir susipažino su dėstytojais. O ir pats stojimo procesas Rokui nepasirodė sudėtingas – tereikėjo parašyti motyvacinį laišką, gyvenimo aprašymą ir kartu su mokyklos pažymiais įkelti į sistemą. Taip pat reikėjo išlaikyti specialų anglų kalbos egzaminą.

Buvęs Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos auklėtinis Rokas Petrėnas (kairėje) dabar – vieno geriausių pasaulio universitetų studentas ir šiuo metu atlieka kompiuterinės struktūrinės biologijos praktiką, o ateityje ketina apsiginti daktaro laipsnį bioinformatikos srityje.

„Man pavyko įstoti iš pirmo karto. Aš net neabejojau, kad įstosiu į Edinburgo universitetą, visas procesas vyko sklandžiai ir be streso“, – teigia gabusis panevėžietis.
Dabar vaikinas tikina, jog jam nė karto neteko nusivilti pasirinkimu, studijų kokybė patenkino visus jo lūkesčius ir suteikė galimybę tobulėti.

Kontrastų ir Hario Poterio miestas

Edinburgas – vienas gražiausių Europos miestų, įsikūręs prie jūros, užgesusio ugnikalnio papėdėje. Miestas labai turtingas savo istorija, dauguma namų išlikę nuo senų laikų, tad eidamas senamiesčiu gali pasijusti kaip patekęs į viduramžius arba Hario Poterio visatą.

Beje, Dž. K. Rouling ir sukūrė Harį Poterį įkvėpta būtent šio miesto unikalumo. Dėl Edinburgo auros jame ištisus metus knibžda turistų, pilna šurmulio.

Pasak Roko, Edinburgas gana kontrastingas miestas. Vos už kelių minučių nuo centro įsikūręs parkas su ugnikalniu, nuo kurio atsiveria nuostabus miesto vaizdas. Ten nuėjęs, anot R. Petrėno, atitrūksti nuo šurmulio ir pasijunti esąs laukinėje gamtoje. Kitos populiarios vietos, kur gyventojai mėgsta slėptis nuo turistų, yra paplūdimiai ir miestą supantys golfo laukai bei kalvos.

Edinburgo gyvenimo ritmas visiškai pasikeičia rugpjūtį, kai prasideda didžiausias pasaulyje teatro festivalis.

„Visą mėnesį mieste vyksta koncertai, spektakliai, cirko ir „stand-up“ pasirodymai. Kiekvienas baras, klubas, stadionas, parkas tampa pasirodymų vieta. Gali būti, kad atlikėjų ir turistų rugpjūčio mėnesį čia daugiau nei miesto gyventojų“, – šypteli Rokas.

Gatvėse su tautiniais drabužiais

Net ir pasibaigus festivaliui, mieste visus metus vyksta daugybė kultūrinių renginių.
„Aš tikrai mėgaujuosi gyvenimu Edinburge. Laisvu laiku visada galima rasti veiklos – nueiti į teatrą, naktinius klubus ir barus arba pabėgti nuo miesto šurmulio į gamtą“, – sako panevėžietis.
Rokui nuo pat pirmosios minutės susidarė įspūdis, kad škotai yra labai nuoširdūs, linksmi ir darbštūs žmonės.

Pasak R. Petrėno, maždaug pusė visų studentų Edinburgo universitete yra užsieniečiai. Daugiausia jų atvyksta iš JAV, Kinijos ir Europos, tačiau galima sutikti ir studentų iš pačių atokiausių pasaulio kampelių.

„Jie labai tolerantiški kitataučiams ir visada stengiasi padėti išspręsti iškilusias problemas. Škotai didžiuojasi savo istorija, Edinburgo gatvėse dažnai gali pamatyti žmones, vilkinčius tautiniais drabužiais“, – pasakoja R. Petrėnas.

Prie vietinės kultūros Rokas tvirtina prisitaikęs gana lengvai – tam universitete sudarytos puikios sąlygos. Pirmąją savaitę vyksta vadinamoji „Fresher’s week‘‘. Jos metu studentams siūloma aplankyti daugybę renginių, rengiamos ekskursijos po miestą, prisistato visos universiteto bendruomenės ir sporto klubai. Jau nuo pirmos savaitės labai lengva įsitraukti į mėgstamą veiklą ir susirasti bendraminčių.
„Labiausiai nustebino, kad atvykus rugsėjį pirmas porą savaičių lauke buvo labai šilta ir saulėta. Nors visi įsitikinę, kad Škotijoje vien tik lyja, Edinburge klimatas truputį sausesnis ir šiltesnis nei kituose Škotijos regionuose“, – teigia R. Petrėnas.

Svarbiausia motyvacija

Škotijoje bakalauro studijos trunka ketverius metus. Daugiausia dėmesio skiriama duomenų analizei, minčių dėstymui, kūrybiškumo ir kritinio mastymo lavinimui, o ne faktų įsiminimui. Todėl beveik visi atsiskaitymai ir egzaminai yra esė pavidalo, reikia išreikšti savo nuomonę tam tikra tema arba pasiūlyti hipotezę tam tikram reiškiniui paaiškinti.
Pasak R. Petrėno, studentų, atvykusių iš įvairių pasaulio šalių, žinios labai skiriasi, todėl pirmaisiais metais paskaitos būna bendresnio pobūdžio, daugiau dėmesio skiriama komandiniam darbui, studentai skatinami padėti vieni kitiems. Rokas tvirtina, jog po mokslų Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijoje ir pasiruošimo tarptautinei biologijos olimpiadai pirmieji studijų metai jam nepasirodė sunkūs. Aukštesniuose kursuose mokomasi mažesnėse grupėse, daugiau laiko skiriama diskusijoms su dėstytojais, naujausių mokslinių atradimų aptarimui.

Nors mokslo metai yra trumpesni negu Lietuvoje, tačiau kur kas intensyvesni. Pasak Roko, nuo pat semestro pradžios reikia daug dirbti savarankiškai ir papildomai domėtis, todėl labai svarbi motyvacija.
„Tokia mokslo sistema man patinka, nes po intensyvių mokslo metų lieka daugiau laiko atostogoms ir praktikoms“, – škotiška švietimo sistema džiaugiasi panevėžietis.

Kultūra gyva

Pasak R. Petrėno, maždaug pusė visų studentų Edinburgo universitete yra užsieniečiai. Daugiausiai jų atvyksta iš JAV, Kinijos ir Europos, tačiau galima sutikti ir studentų iš pačių atokiausių pasaulio kampelių. Jie buriasi į savo šalių bendruomenes, organizuoja tradicinius renginius, kurie yra atviri visiems studentams ir netgi Edinburgo gyventojams, tad tai yra puiki vieta susipažinti su įvairiausių šalių kultūromis ir tradicijomis. Anot Roko, ne išimtis ir veikli lietuvių bendruomenė.
„Lietuvių Edinburgo universitete nemažai, tad mūsų bendruomenė ganėtinai aktyvi: renkamės į „Auksinio proto“ protmūšius, Vasario 16-ąją iškeliame Lietuvos vėliavą aukščiausioje Edinburgo vietoje – Arthur’s Seat kalvoje“, – vardija R. Petrėnas.

Į prestižinį ir gilią istoriją turintį Edinburgo universitetą siekia patekti ne tik Jungtinės Karalystės, bet ir viso pasaulio studentai. Tad čia konkurencija išties didelė.
„Visi studentai labai rimtai žiūri į išsilavinimą ir siekia aukščiausių tikslų“, – pabrėžia pašnekovas.

Sieks daktaro laipsnio

Ambicingų planų jauno panevėžiečio gyvenime išties nestinga. Šiuo metu jis atlieka kompiuterinės struktūrinės biologijos praktiką ir ateityje galvoja apsiginti daktaro laipsnį bioinformatikos srityje.
Toks jaunuolio užsispyrimas siekti mokslo nieko neturėtų stebinti. Dar sėdint J. Balčikonio gimnazijos suole R. Petrėnui visi dalykai puikiai sekėsi, tačiau ir blaškymosi, anot jo, buvo labai daug.

„Tačiau bestudijuodamas supratau, kad pasirinkau teisingai, nes biochemijos studijos yra labai tarpdisciplininės ir sujungia gamtos bei tiksliuosius mokslus. Edinburgo universitetą pasirinkau dėl aukštos mokslo kokybės. Tai priėmiau kaip iššūkį ir galimybę tapti savarankiškesniam, atrasti naujų draugų, susipažinti su kitomis kultūromis“, – sako Rokas.

Geriausi tarp geriausiųjų

Mokslo aukštumų siekiančiam R. Petrėnui laisvalaikio lieka nedaug ir jį stengiasi išnaudoti efektyviai. Panevėžietis žaidžia tinklinį universiteto komandoje, jam patinka keliauti – Rokas tiesiog semia kultūrą pilna sauja įvairiuose renginiuose. Šįmet laisvo laiko jis turėjo ypač mažai, nes atstovavo universiteto IGEM (International Genetically Engineered Machine Competition) komandai. Tačiau paaukotas laisvalaikis ir pastangos atsipirko – jų projektas buvo įvertintas aukso medaliu.

„Tai yra prestižiškiausias sintetinės biologijos konkursas, kuriame varžosi geriausių pasaulio universitetų komandos. Konkursas yra kuruojamas MIT universiteto Bostone, JAV, tad tai buvo ne tik puiki mokslo patirtis, bet ir galimybė pakeliauti po Ameriką“, – džiaugiasi Rokas.

Tėvynės ilgesio svetur vaikinas sako nejaučiantis. Su artimaisiais daug bendrauja internetu, o per atostogas stengiasi bent savaitei sugrįžti į Lietuvą, aplankyti tėvus, susitikti su seniai matytais draugais.
„Edinburge visgi kartais pasigendu lietuviško maisto, ypač močiutės cepelinų“, – šypteli R. Petrėnas.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų