Senelių namus keičia integrali pagalba

Senelių namus keičia integrali pagalba

Senelių namų bijantys, bet savimi nebeišgalintys pasirūpinti gyventojai turi geresnę išeitį. Panevėžio miestas ir rajonas siūlo naują pagalbą savarankiškumo netekusiems gyventojams.

Jau porą metų kai kurios Lietuvos savivaldybės savo gyventojams į namus teikia integralias paslaugas. Neįgalūs, senyvi ir savim nebepasirūpinantys žmonės sulaukia įvairių specialistų pagalbos.

Pagal poreikį juos namuose lanko ir prižiūri socialiniai darbuotojai, slaugytojai, kineziterapeutai. Tvarkoma ne tik gyventojų buitis, bet ir jie patys prižiūrimi: leidžiami vaistai, gydomos pragulos, žmonės nuprausiami, pavėžėjami, kur reikia, atstovaujami tvarkant svarbius reikalus.

Iki šiol Lietuvoje daugiau kaip bandomasis veikusį projektą parengė ir Panevėžio miesto savivaldybė. Čia jau laukiama prašymų dėl integralios pagalbos. Dabar mieste yra trys asmenys, kurie norėtų gauti integralią pagalbą į namus. Šių paslaugų poreikį jiems dar turėtų įvertinti naują projektą įgyvendinantis Panevėžio socialinių paslaugų centras.

Minėta įstaiga gavo daugiau nei 200 tūkst. eurų projektui vykdyti ir trejus metus už šiuos pinigus teiks naujas paslaugas. Jiems taip pat padės projekto partneriu tapę Šv. Juozapo globos namai.

Beveik 4 eurai už valandą

Integralią pagalbą per šį laiką planuojama suteikti 27 panevėžiečiams. Jiems padėti turėtų devyni naujai įdarbinti specialistai – jų atlyginimai bus finansuojami iš projekto lėšų. Tinkamų specialistų  įstaigai rasti esą nebuvo sunku.

„Šios pagalbos esmė, kad ji yra kompleksinė. Iki šiol teikta lankomoji priežiūra kone 200 panevėžiečių buvo daugiau nukreipta į klientų buities priežiūrą. O naują paslaugą sudarys socialinė globa ir slauga. Priklausomai nuo gavėjo poreikių mūsų specialistai jam suteiks daug ir įvairių paslaugų: nuo injekcijų ir sveikatos konsultacijų iki pasodinimo, nuprausimo ir apipirkimo“, – „Sekundei“ aiškino Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorė Lina Kazokienė.

Integralios paslaugos specialistai savo klientui galės skirti nuo 2 iki 4,5 val. per dieną, 5 kartus per savaitę. Naktį tokios paslaugos nebus teikiamos.

Naujoji pagalba žmogui kainuos 3,70 Eur už valandą. Tačiau mokėjimo dydis bus nustatomas individualiai, atsižvelgiant į finansines gavėjo galimybes.

Jei paslaugų reikia vienišam asmeniui, mokestis už integralias paslaugas negalės viršyti 20 proc. jo  mėnesinių pajamų sumos. Šeimos pagalba negalės būti brangesnė nei pusė trijų valstybės remiamų pajamų dydžių suma (370 Eur.).

„Tokios pagalbos reikalingų valandų skaičių tiek slaugai, tiek globai nustatys mūsų darbuotojai pirmąją susitikimo su klientu dieną“, – sakė L. Kazokienė.

Dar bijo, nes mokama

Nuo sausio integrali pagalba jau teikiama Panevėžio rajono gyventojams. Tokiomis paslaugomis čia naudojasi 11 asmenų. Visi jie, pasak Panevėžio rajono socialinių paslaugų centro direktoriaus Gintaro Navicko, senyvi žmonės.

„Projektas įsivažiuoja labai sėkmingai. Pakalbame su seniūnais, socialiniais darbuotojai, žmonės džiaugiasi nauja pagalba. Ji pakeičia įprastus senelių namus. Kartais liūdna matyti, kai žmonės priversti palikti savo namus, nors jie ir prasčiausios lūšnelės būtų. O čia mes atvažiuojame pas juos patys“, – „Sekundei“ pasakojo G. Navickas.

Tačiau pašnekovas teigė, kad ateityje tikimasi sulaukti dar daugiau norinčiųjų integralių paslaugų. Dabar žmones vis dar gąsdina šios pagalbos kaina.

„Reikia daug kalbėti – žmones atbaido viskas, kur reikia bent kiek pinigų. Bet kai jie gauna paslaugas, supranta, kad verta“, – kalbėjo direktorius.

Panevėžio rajone naujos paslaugos kaina, kaip ir mieste, už 1 valandą siekia 3,70 euro ir mokestis neviršija daugiau nei 50 proc. pajamų.

„Negaliu tiksliai pasakyti, kiek kainuoja tokia paslauga žmogui. Mokestis skaičiuojamas kiekvienam individualiai. Tačiau daugiau nei 20 proc. asmens pajamų dydžio neviršija“,- teigė G. Navickas.

Integralią pagalbą centre teikia šeši nauji, specialiai išmokyti darbuotojai. Jie į klientų namus važinėja specialiu automobiliu, kuriame yra ir kilnojama vonia, ir specialus keltuvas ligoniams. Integralią paslaugą rajono gyventojai gali gauti ir 8 val. per dieną.

„Tai – labai svarbi pagalba vienišiems seneliams, ligonius slaugančioms šeimos. Mes tiesiog galime jas paleisti pailsėti. Kuo mažiau žmonių paklius į globos namus, tuo tik geriau. Mūsų projektas dar tik prasidėjo, todėl vis dar mokomės iš kitų savivaldybių, kur tokie projektai vykdomi nebe vienerius metus. Stebėjome, kaip tai vyksta Biržuose, Radviliškyje“, – kalbėjo G. Navickas.

Integralių paslaugų projektą Panevėžio rajono socialinių paslaugų centras vykdys 39 mėnesius.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų