Senamiestyje kaimynams per ankšta

Senamiestyje kaimynams per ankšta

Jau senokai Panevėžyje, A. Mackevičiaus gatvėje, privatų namą su dukra turinti Aldona Pachomova jaučiasi tarsi gyventų daugiabutyje. Vos per sprindį nuo jos langų – kaimyno tvora, o pastarojo atliekų konteineriai ir kiti daiktai remiasi į moters namo sienas. Architektūros specialistai teigia, kad tokie nepatogumai būdingi visiems senamiesčiams. Tačiau taika tarp kaimynų vis tiek nė nekvepia.

Į redakciją kreipėsi pensinio amžiaus panevėžietė A. Pachomova, guosdamasi nebeišmananti, kaip susitarti su kaimynu. Ji pati A. Mackevičiaus gatvėje gyvena jau pusę amžiaus ir niekada bėdų neturėjo, kol į gretimą sklypą prieš keletą metų neatsikraustė naujakuriai. Jie ant seno, sudegusio namo pamatų pasistatė naują būstą, kiemą apsitvėrė tvora. Bėda tik, kad kaimyno valdos atsidūrė visai po ponios Aldonos langais. Jos ir gretimą namus teskiria vos 2 metrai, o naujakurių tvora – maždaug už pusmetrio nuo A. Pachomovos sienų.

„Nebežinau, kur pagalbos ieškoti – ar į teismą man jį paduoti? Ir dabar į mano namų sieną atremti kaimyno gelžgaliai, šiukšlių konteineriai, prie pat tvoros kriaušė. Kas bus, kai medis užaugs? Jo namas naujas, gražus, o mano pasmerktas supūti nuo tokios savivalės“, – nuogąstauja A. Pachomova.
Ji pasirūpino ir dokumentais iš teisininko, kuriuose nurodyti galimi vaismedžių atstumai iki kaimyno sklypo. Rašte nurodyta, jog kriaušė gali augti už 4 metrų nuo kaimynės sklypo.
„Negana, kad mano žemės atsirėžė metrą, tai dar ir pasienius ramsto visokiais daiktais“, – piktinasi A. Pachomova.

A. Mackevičiaus gatvės senbuvės guodžiasi, kad jų namus pūdo naujakurio kaimyno verčiami rakandai.

Kaimynai nesusikalba

Kartu su A. Pachomova tame pačiame name gyvena ir jos dukra Zina Šukevičienė. Ji patvirtina mamos žodžius, kad gyventi darosi ankšta. Tačiau kaimynas, anot moterų, nieko nenori apie tai net girdėti.
„Ir prašėm, ir sakėm – jam nerūpi“, – guodėsi Z. Šukevičienė.
O A. Pachomova dargi baiminasi ir didesnės bėdos. Anot jos, per jų sklypą nutiesti ir kaimyno požeminiai inžineriniai tinklai.
„Per mūsų žemę eina jo dujos – taip ir išlėksime vieną dieną į orą“, – bijo Aldona.

Galėjo būti blogiau

Automobilių remonto paslaugas ant savo namų sienų reklamuojantis Vygantas nė kiek nenustemba iš žurnalistų išgirdęs apie kaimynių skundą. Šie ginčai tęsiasi jau seniai.
Vygantas tvirtina, kad jo sklype atlikti teisingi matavimai, o galėjo būti dar blogiau.
„Praėjimo už tvoros jiems iš tikrųjų nėra, bet taip eina mano sklypo ribos. Galėjo ir mano namas nuo jų atsidurti per 1,5 m, jei būčiau statęs jį lygiai toje pačioje vietoje, kur liko ankstesnio pastato pamatai. Priešgaisrinė tarnyba įpareigojo namą patraukti 3 m nuo kaimynų. Tad viskas teisinga, matavimai visi atlikti. Nieko nepadarysi, nes seniau čia stovėjo valdiški namai ir niekas tarp jų atstumų nežiūrėdavo“, – pasakojo į kaimynių nemalonę patekęs Vygantas.
Su tuo, kad A. Mackevičiaus gatvėje ankstesniais laikais iš tiesų pastatai ir tvoros statyti be jokios tvarkos, sutinka ir Zina. Ji pridūrė, jog kaimynas ir tvorą pasistatė ten, kur kadaise stovėjo toks pat statinys.
O atliekų konteinerius ir metalo detales nuo A. Pachomovos namo sienų Vygantas pažadėjo patraukti. Tik jis abejoja, ar toks jo turtas tikrai pūdo medines pastatų sienas.

Senamiesčių bėda

Nė viena šalia gyvenanti pusė nesutaria, kur baigiasi jų sklypai. Šiais laikais viską galima pamatyti internetu, naudojantis regionų geoinformacinės aplinkos paslaugų priemonėmis. Ir iš tiesų matyti, kad A. Pachomovos namo siena beveik ribojasi su jai trukdančio kaimyno sklypu.
Tokiu atveju, pasak Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjo Sauliaus Glinskio, kiemo ribos gali sutapti su tvora. Tik kiti statiniai negali stovėti arčiau nei per 3 metrus.

Sklypų ribas ir tvoros statybas, pasak vedėjo, kaimynai turėjo tarpusavyje suderinti.
„Tvorai tverti taip pat yra tam tikri reikalavimai, jei ji itin arti kaimynų. Ji negali būti aukštesnė nei 2 m, o jos užtamsinimas priklauso nuo to, kurią pasaulio kryptį gretimam namui užstoja. Jei tvora dengia pietinę saulę, jos ažūras negali būti mažesnis nei 50 proc., rytinei ir vakarinei taikomas 25 proc. apribojimai, šiaurinei – netaikoma“, – aiškino Savivaldybės atstovas.
Situacija, kad kaimynams A. Mackevičiaus gatvėje ankšta, vedėjo per daug nestebina. Tai, pasak S. Glinskio, visų senamiesčių bėda.

„Senamiesčiuose jau taip yra, kad namai stovi vienas prie kito, tai senesnio planavimo kvartalai“, – teigė architektas.
A. Mackevičiaus gatvės kaimynų bėda domėsis Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyrius. Tačiau kada tai bus, neaišku, nes ir valdininkų darbo ritmą dabar diktuoja karantinas dėl koronaviruso.
„Atsakymą pateiksime teisės aktų nustatyta tvarka bei atsižvelgdami į karantino sąlygas“, – į klausimus dėl susiginčijusių kaimynų problemos atsakė Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Daiva Svirelienė.

Komentarai

  • Jergau ši kaimynė melagė, vis ką nors apgauti bando ar kuriuo kaimynu skundžiasi. Jau baigia su visais kaimynais persirieti. Nei skundikė, nei tie kaimynai nėra naujakuriai. Kaimynas mažiausiai 40 metų ten gyvena, dar tėvai senąjį namą pirko. Naujas namas pastatytas toje pačioje vietoje kaip buvęs, gal net toliau nuo sienos. Gėda melagei

    • tegul susistato kiekvienas šiukšlių konteinerius po savais langais

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų