Vėl vyksta diskusija, ar nereikėtų prekybos centrams uždrausti dirbti švenčių dienomis.

Sekti lenkų pavyzdžiu neskuba

Sekti lenkų pavyzdžiu neskuba

Vėl įsižiebusi diskusija dėl prekybos centrų darbo švenčių dienomis valdžią, profesines sąjungas ir verslininkus susodino prie stalo diskusijai. Nuomonės dėl ne darbo dienų išsiskiria, tad iki gegužės ketinama apie tai surinkti daugiau informacijos – tiek iš pačių darbuotojų, tiek klientų.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Laurynas Vilimas sako, kad klausimas susideda iš dviejų pagrindinių dalių. Viena jų – darbuotojai ir jų nuomonė. Pasak jo, profesinės sąjungos neatstovauja daugybei žmonių, tad reikėtų vadovautis ne jų pateikiamomis emocijomis, o darbuotojų nuomone.

„Profsąjungų pateikiamas skaičius tikrai nėra pakankamas sužinoti, ko nori patys darbuotojai“, – kalba apie profesines sąjungas jis.

Būtina žinoti ir visuomenės – prekybos centrų klientų – nuomonę. Pasak L. Vilimo, galima prisiminti, kas buvo prieš gerą dešimtmetį: visi prekybos tinklai dirbo vienodu laiku, o šiandien atskiri prekybos tinklai įgyvendina atskirą prekybos strategiją. Tie, kurie mato neturintys žmonių srauto, žino, kad dirbti neapsimoka – priima vienokį sprendimą. Tie, kuriems apsimoka, dirba. Netgi to paties tinklo atskirose parduotuvėse ir miestuose per šventes gali būti dirbama skirtingai.

L. Vilimo teigimu, darbo laiko pokyčius, jų reikalingumą būtina įvertinti tik labai aiškiai išanalizavus statistinius duomenis, apklausus žmones. Tada, turint visus atsakymus, galima priimti sprendimą.

„Viena bendra visų prekybininkų išsakyta pozicija, kad šiuo metu darbuotojų trūksta ir dėl jų prekybininkai konkuruoja. Jie tikrai priims tokį sprendimą, kokio norės dauguma darbuotojų. Žinoma, atsižvelgdami ir į daugumos pirkėjų pageidavimus“, – sako jis.

Pasak L. Vilimo, sprendimas trumpinti darbo laiką gali turėti ir neigiamų padarinių.

„Viena didžiųjų prekybos tinklų diena yra verta apie 10 mln. eurų apyvartos. Čia įskaičiuoti ir mokesčiai. Jei tas srautas nepasiskirstytų į kitas dienas, tai ir biudžetas jų netektų. Reikia labai atsargiai ir pamatuotai priiminėti sprendimus“, – L. Vilimas tikina, kad diskusija būtina.

Kol kas kalbama apie dvi ne darbo dienas – pirmąsias Kalėdų ir Velykų dienas. L. Vilimas sako, jog tinklai yra paskelbę ir daugiau ne darbo dienų. Pavyzdžiui, nedirbama sausio 1-ąją. Jo teigimu, nereikia užmiršti, kad šventinėmis dienomis mokama pagal dvigubą tarifą ir tai daliai žmonių yra patrauklu, ypač jauniems žmonėms, kurie mokosi ir dirba.

„Kodėl iš tokių žmonių reikia atiminėti? Tokių darbuotojų daug ir jų daugėja. Rotacija yra gana didelė, darbo sąlygos prekybos sektoriuje yra vienos lanksčiausių ir toks aspektas taip pat turi būti įvertintas“, – sako jis.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Laurynas Vilimas įsitikinęs, kad būtina įvertinti visų šalių nuomonę – darbuotojų, pirkėjų.

Geriau nei pinigai

Lietuvos paslaugų srities darbuotojų profesinės sąjungos vadovas, Trišalės tarybos narys Aleksandras Posochovas sako, kad bandoma ieškoti kompromiso ir nedirbti švenčių dienomis. Jo teigimu, norint išspręsti šią problemą, būtina sutvarkyti tris dalykus. Tai pačių darbuotojų problema, darbdavių kultūra ir visuomenė. Visos trys grupės turi būti parengtos. Pasak A. Posochovo, žmonės šiuo metu įpratę nuolat eiti į parduotuves.

„Mitas, kad darbuotojai patys nori užsidirbti. Visada yra žmonių, kurie galbūt ir sutinka dirbti, bet tai yra, duok Dieve, koks vienas procentas. Iš tikrųjų dauguma žmonių nori pabūti su šeima, su draugais, giminėmis, artimaisiais. Uždirbami pinigai to neatstoja“, – sako jis.

Kol kas kalbama apie dvi dienas per metus – pradedant nuo mažo žingsnio, o įpratinus visuomenę ir darbdavius, būtų galima kalbėti ir apie visas šventines dienas ir net sekmadienius.

„Aš turbūt dešimt metų su tuo kovoju, kad švenčių dienomis ir sekmadieniais parduotuvės nedirbtų, niekas nuo to nenukentės, iš bado žmonės nenumirs, o bus didelė nauda žmonių bendravimui“, – sako A. Posochovas.

Pirmininko teigimu, atliekant žmonių apklausą, svarbu tinkamai tą padaryti. Pavyzdžiui, jei bus klausiama, „ar norite bet kada pakliūti į parduotuvę“, dauguma nepagalvoję atsakys teigiamai. Jeigu bus klausiama, „ar norite, kad jūsų šeimos nariai pabūtų su jumis tomis šventinėmis dienomis“, žmonės greičiausiai atsakytų norintys būti su šeima.

„Esu chroniškas optimistas ir tikiuosi, kad lašas po lašo, bet vieną dieną tikrai nebedirbsime savaitgaliais ir šventinėmis dienomis“, – viliasi A. Posochovas.

Jo žodžiais, reikėtų kalbėti ne vien apie maistu prekiaujančius prekybos centrus. Tokios pat taisyklės turėtų būti ir prekiaujantiems statybinėmis medžiagomis ar prekybos ir pramogų kompleksams. Nors, pasak pirmininko, sakoma, kad tuomet žmonės neturėtų kur pramogauti, nukentėtų turistai, jis su tuo nesutinka.

„Kaip aš sakau, svarbi vidinė žmogaus būsena – negi mes savo laisvalaikį turime leisti prekybos centruose, užuot išėję į gamtą ar religingi į bažnyčią nueitų?“ – svarsto A. Posochovas.

Sugrįžtų atgal?

Lenkija nuo kovo jau pradėjo taikyti įstatymą, pagal kurį didieji prekybos tinklai nedirba sekmadieniais. Šiemet kaimyninėje šalyje per mėnesį bus leidžiama dirbti tik du sekmadienius, nuo kitų metų – vieną, o 2020 metais prekiauti bus leidžiama vos keletą sekmadienių per metus.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius L. Vilimas teigia negalintis pasakyti, koks poveikis lenkų prekybininkams. Jo manymu, Lenkijos verslui tai tikrai nepasiteisins, abejojo ir dėl pirkėjų.

„Aš manyčiau, kad toks lenkų sprendimas palaipsniui nedirbti sekmadieniais ilgainiui turėtų būti naudingas Lietuvai, nes galbūt sumažės srautas važiuojančiųjų apsipirkti į Lenkiją. Tai tikrai būtų labai naudingas ir sveikintinas reiškinys“, – sako jis.

Lietuvos paslaugų srities darbuotojų profesinės sąjungos vadovas, Trišalės tarybos narys A. Posochovas sako, kad lenkai tam rengėsi jau seniai. Lietuvoje, jo teigimu, yra kita bėda – sunaikintas smulkusis šeimos verslas: mažos kepyklėlės, parduotuvėlės, kuriose dirba po du tris žmones.

„Deja, pas mus tokių praktiškai nėra, nes kadaise atidavėme viską į rankas didiesiems prekybos centrams“, – sako jis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų