Seimas patvirtino planą, kaip stabdyti dujų ir elektros kainų šuolį

Seimas patvirtino planą, kaip stabdyti dujų ir elektros kainų šuolį

Nuo sausio dujos, elektra ir šiluma gyventojams nebrangs tiek daug, kiek buvo prognozuojama – Seimas ketvirtadienį pritarė Vyriausybės planui nuo kitų metų pradžios amortizuoti didėjančias energijos kainas.

Parlamentarai priėmė penkių įstatymų pakeitimus, kurie leis energijos kainas nuo sausio padidinti mažiau negu jos kiltų nieko nedarant.

Elektros kainų augimą mažins ir tai, kad pusmečiui Seimas atidėjo terminą maždaug 500 tūkst. vartotojų pasirinkti nepriklausomą tiekėją, dėl kurio jie dar neapsisprendė ir tai turėjo padaryti iki gruodžio vidurio.

Už Elektros energetikos įstatymo pakeitimus balsavo 83 Seimo nariai, 6 prieštaravo, o 25 – susilaikė.

Pataisomis pusei metų pratęsiamas II elektros rinkos liberalizavimo etapas, nepriklausomo elektros tiekėjo dar nepasirinkusiems suteikiant galimybę apsispręsti iki 2022 m. liepos 1 d.

Pakeitimams nepritarę opozicijos parlamentarai tikino, kad elektros rinką atidavus į privačių tiekėjų rankas elektra vartotojams tik brangs. Anot jų, tai prilygsta prievartai, tad sprendimas iš valstybinio tiekimo pereiti į privatų turėtų būti savanoriškas.

„Vyriausybė turėjo puikią progą panaikinti prievartą pasirinkti brangesnį tiekėją, bet ji tik atidėjo tą prievartą pusmečiui“, – po balsavimo kalbėjo pataisoms nepritaręs Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos frakcijos narys Valius Ąžuolas.

„Jei šitas įstatymas nebus priimtas, visi likę vartotojai turi kelias savaites dabar pasirinkti nepriklausomą tiekėją. Vyriausybė siūlo šitą terminą pratęsti. Galima nepriimti šito įstatymo, tada visi žmonės per labai trumpą laiką turės pasirinkti“, – iš Seimo tribūnos įstatymo reikšmę nurodė premjerė Ingrida Šimonytė.

Energetikos ministras Dainius Kreivys yra sakęs, kad iš 750 tūkst. II etape dalyvaujančių vartotojų tiekėją pasirinko tik kiek daugiau nei trečdalis, o iki Naujųjų metų nespėję to padaryti už garantinį elektros tiekimą turės mokėti 25 proc. brangiau. Šiame etape nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkti turi 1–5 tūkst. kWh elektros energijos per metus suvartojantys gyventojai.

Dujų kaina vėl krenta

Dujų kainų augimas vartotojams bus išdėstytas iki penkerių metų.

Šilumos gamintojams leista didesnę dalį gamtinių dujų įsigyti ne per biržą, o tiesiogiai iš dujų tiekėjo. Šiuo metu per biržą jie privalo įsigyti ne mažiau kaip 50 proc. dujų metinio poreikio.

Už Gamtinių dujų įstatymo pakeitimus balsavo 75 parlamentarai, prieš balsavo 2, o susilaikė 47 Seimo nariai.

Šiomis pataisomis siūloma leisti stabdyti gamtinių dujų kainų augimą šildymui ties 30 proc., o viryklėms – 20 proc.

Kaip prieš ketvirtadienio parlamento posėdį sakė energetikos ministras Dainius Kreivys, Rusijai planuojant didinti Europai tiekiamų dujų kiekį ir krentant jų kainoms, energijos kainų šuolio stabdymas gali būti mažesnis, nei numatyta anksčiau.

„Situacija rinkose šiek tiek keičiasi. Putinui pradėjus pildyti dujų saugyklas Europoje, dujų kainos pradėjo drastiškai kristi ir šiandien jos nuo piko nukritusios 30 proc. Tai reiškia, kad situacija Europos Sąjungos mastu stabilizuojasi“, – teigė ministras.

Ministras taip pat patikino, kad parlamentas, priimdamas energijos kainų augimą stabdančius įstatymo pakeitimus, tik suteiks galimybę Valstybinei energetikos reguliavimo tarnyba nuspręsti, per kokį laikotarpį išdėstyti augančias kainas, tad augimas gali būti paskirstytas ir trumpesniam nei penkerių metų laikotarpiui, kuris numatomas pataisomis.

Šildymo kainų augimą, be kita ko, bus bandoma stabdyti griežtinant daugiabučių administratorių priežiūrą. Pasak energetikos ministro, tvarkingi šilumos mazgai leistų sutaupyti 10 proc. šilumos.

Preliminariai skaičiuojama, kad elektros kaina reguliuojamiems buitiniams vartotojams nuo sausio didės mažiau nei 20 proc., dujų kaina virykles turintiems žmonėms kils apie 20 proc. (nepriėmus pataisų ji didėtų 51 proc.), o dujomis šildantiems namus – apie 30 proc. (83 proc.).

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų