Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja S. Jakštienė inicijavo jaunimo apklausą dėl laisvalaikio ir užimtumo galimybių Panevėžyje.

Savivaldybei parūpo jaunimo laisvalaikis

Savivaldybei parūpo jaunimo laisvalaikis

Jaunus panevėžiečius nusprendusi išklausyti miesto valdžia išsiaiškino, kad jiems labiausiai trūksta vietų laisvalaikiui praleisti.

Išvytas iš pamėgtų automobilių aikštelių, netekęs galimybės vartoti alkoholio iki 20 metų, jaunimas raukosi girdėdamas pasiūlymus apie tuos pačius būrelius, meno mokyklas, organizacijų veiklą, savanorystę.

Ko gero, daugelis tėvų iš savo vaikų ne kartą yra girdėję įgrisusį klausimą „ką veikti?“ Šį klausimą panagrinėti ėmėsi ir Panevėžio miesto savivaldybė.

2014–2016 metais čia buvo parengtas kone 50 puslapių planas, kaip išjudinti miesto jaunimą. Tačiau priemonių efektyvumą per tą laiką daugiausia pajuto tik jaunimo organizacijos. Jos per paskutinius metus iš tiesų atgimė. Kūrėsi nauji jaunimo centrai, plėtėsi seni.

Visi kiti jaunuoliai, kuriems visuomeninė ar net politinė veikla neįdomi, taip ir liko nuošalyje. O pats jaunimui skirtas planas jau dveji metai pasibaigęs.

Todėl Panevėžio miesto valdžia nusprendė dar kartą patyrinėti savo jaunųjų piliečių poreikius ir sukurti naujas priemones jiems įgyvendinti.

Praėjusių metų lapkritį 14–29 metų jaunuoliams buvo parengta speciali internetinė apklausa apie mieste siūlomas laisvalaikio ir užimtumo galimybes. Šiuo klausimu respondentai galėjo pasisakyti iki gruodžio pabaigos. Anketos keliavo per visas švietimo įstaigas, jas buvo galima rasti specialiame apklausų portale.

Panevėžio mieste gyvena beveik 17 tūkst. jaunų gyventojų. Tik 571 iš jų atsakė į Savivaldybės rengtus klausimus, didžioji dalis dalyvavusiųjų apklausoje – iki 19 m.

Laisvalaikis internete

Šiuo metu jau peržvelgiami ir analizuojami gauti rezultatai. Išvadas apklausos rengėjai pateiks vasario mėnesį.

„Apklausos tikslas – sužinoti 14–29 metų panevėžiečių nuomonę apie užimtumą savo mieste“, – sakė tokį tyrimą inicijavusi Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Sandra Jakštienė.

Anketų dalyviai, anot jos, galėjo pasakyti savo nuomonę apie laisvalaikį Panevėžyje, įvardinti jo trūkumus ir galimybes.

Paaiškėjo, kad dabar siūlomas sporto, kultūrines, laisvalaikio, savanorystės veiklas jaunimas vertina tik vidutiniškai. Užimtumo savame mieste užtenka pusei apklaustųjų.

Dauguma, apie 40 proc., laimingųjų sportuoja sporto būreliuose ar klubuose, po 12 proc. respondentų renkasi savanorystę ar dailės bei muzikos pamokas Muzikos mokykloje. Saujelė susidomėjusi jaunimo organizacijomis.

Kaip paaiškėjo iš apklausos, Panevėžio vaikai ir jaunuoliai daugiausia savo laisvalaikį leidžia bendraudami su draugais internetu. Kartais su bičiuliais išeina iš namų pasivaikščioti ar pasėdėti kavinėse.

Trūksta laisvalaikio vietų

Tik pusė respondentų nurodė, kad jie randa galimybių pasitobulinti savo ateičiai neformaliuose užsiėmimuose. Dauguma tokių jaunuolių pagrindus savo būsimai profesijai ar darbui randa jaunimo organizacijose bei mokyklose.

Visgi didžiausia savo problema jaunimas Panevėžyje įvardija tai, kad nėra kur leisti laisvalaikio, trūksta tam skirtų vietų.

„Nėra jaunimui kur nueiti savaitgaliais. Įdomūs būreliai brangūs, o ir dauguma jų – metai iš metų tie patys. Jei nori šokti, tai tik liaudies šokiai arba pramoginiai. Trūksta didesnės veiklų pasiūlos“, –sakė apklausą peržiūrėjusi S. Jakštienė.

Penktadaliui apklaustųjų, anot jos, trūksta saviraiškos galimybių.

Jaunimas bandė svarstyti, kas jiems galėtų padėti gyventi įdomiau. Respondentai neprieštaravo, kad ir jie patys turi imtis iniciatyvos, tačiau daugiausia jų žvilgsniai krypo į Savivaldybę.

„Matome, kad situacija nėra pati geriausia, turime galvoti, ką toliau daryti. Trūksta užimtumo ne tik jaunimui, bet ir jaunoms šeimoms su vaikais“, – teigė Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja.

Tyrimo rezultatai, pasak pašnekovės, turėtų pagelbėti ieškant priemonių skatinti jaunimo užimtumą Panevėžyje.

Bėda – motyvacija

Be to, šį darbą papildys dar vienas didelis tyrimas, rengiamas kartu su Panevėžio jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritas stalas“ (PAS). Pastaroji apklausa bus dar detalesnė ir jos rezultatus organizatoriai panaudos naujam jaunimo užimtumo planui Panevėžyje. Jį Savivaldybė savo rankose turėtų laikyti birželį.

Šį planą rengti padedantis PAS pirmininkas Tomas Bilevičius „Sekundei“ sakė, kad iš tiesų dėl laisvalaikio ir užimtumo mieste rūpesčių nėra. Tačiau jaunimas turi kitą bėdą – motyvacijos stoką.

„Turime daug modernių vietų laisvalaikiui leisti. Jaunimas gali reikštis itin plačiai: nuo sporto iki politikos. Tačiau visi įpratę sakyti, kad vis tiek nėra ką veikti. Tai ir visos Lietuvos problema, ne tik Panevėžio“, – savo nuomonę dėstė Tomas.

Kodėl jaunieji panevėžiečiai nenori jiems siūlomų veiklų, pašnekovas negali atsakyti. Galbūt, anot jo, jie daugiau trokšta naktinių pramogų. Mat tik pora kavinių mieste priima lankytojus iki 12 val. nakties.

Kavos galima nusipirkti ir degalinėje, bet tuomet reikia ieškoti aikštelių susibūrimams. O jas stengiamasi likviduoti.

„Uždraustas vaisius – saldus, todėl ir kyla toks nepasitenkinimas, kai išvejama iš pamėgtų automobilių aikštelių. Bet nuvažiuoti mašina galima ir kitur, tik tokios pramogos kartais prieštarauja saugumui, patogumui“, – kalbėjo T. Bilevičius.

Daugiau įdomių vietų

„Į kiekvieną miestą nuvažiavęs išgirsi, kad nėra ką ten veikti“, – sako ir Lietuvos moksleivių sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkė Aurėja Bobelytė.

Tokių pačių replikų ji dažnai išgirsta ir iš savo draugų. Pamokslauti jiems mergina nesiima, tačiau ji pati savo mieste veiklos randa.

Dabar, anot jos, labai aktyviai dirba jaunimo organizacijos, vyksta daug renginių, švenčių, koncertų.

Viskas, pasak Aurėjos, priklauso tik nuo noro ir pastangų pasiieškoti sau įdomaus užsiėmimo.

Vandens parkas, laipiojimo sienos ir panašios pramogos galėtų sudominti Panevėžio jaunimą – siūlė ir Savivaldybės anketos nepildžiusi gimnazistė Rugilė Bučiūtė. Ji pati pagalvojusi teigė, kad rastų ką nuveikti savo mieste. Tačiau reikia daugiau koncertų, jaukesnių ir įdomesnių laisvalaikio leidimo vietų, kad Panevėžys galėtų konkuruoti su kitais didmiesčiais.

„Aš manau, kad Panevėžyje yra daug puikių vietų laisvalaikiui leisti. Pagalvojus tiek daug galima čia nuveikti: nueiti į teatrą, kiną, sporto klubą, kavinukę, boulingą, ledo areną. Tačiau vis tiek jaunimas traukia į Lietuvos sostinę, nes ten didesnis miestas ir pramogų gerokai daugiau. Pas mus daugiau jaunimo pritrauktų jaukesnis miesto įvaizdis, renginiai ir daugiau vietų su tokiomis veiklomis, kokių čia dar nėra“, – kalbėjo Rugilė.

Jaunimo projektai

Pasidomėjus, ar Panevėžyje vykdomi kokie nors projektai jaunimui, gauti duomenys, kad Europos Sąjungos, Vyriausybės parama tokiems darbams ne itin aktyviai naudojama. Panevėžio miesto savivaldybė kurdama miesto strategiją šią amžiaus grupę yra įtraukusi kartu su visa bendruomene tik į vadinamuosius „minkštuosius“ projektus.

Vietos veiklos grupė jaunimui skirtai priemonei gaus 50 tūkst. eurų paramą.

Netrukus bus pateikti kvietimai teikti projektus, kurie leistų sukurti 30 darbo vietų jaunuoliams ir taip sumažinti socialinę atskirtį.

Kai kurios organizacijos vykdo jau įprastus jaunimo mainų projektus.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų