Panevėžio savivaldybė šių metų biudžete priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių plėtrai numatė 15 tūkst. eurų. Šiuos pinigus, kaip ir pernai, ruošiamasi skirti daugiabučių bendrijoms, kurios pačios imsis iniciatyvos ir rūsį bent minimaliai pritaikys pasislėpti karo atveju.
Visgi daugiabučių gyventojai tokia siūloma parama nesusigundo.
Pernai tik trys bendrijos rūsius pritaikė pasislėpti nuo galimo apšaudymo ar sprogimų.
Klaipėdos gatvės 99-ojo – vieno didžiausių mieste daugiabučių bendrijos pirmininkė Rūta Morkienė teigė, kad klausimas dėl slėptuvės įsirengimo požeminiuose garažuose jau svarstytas namo gyventojų susirinkime, tačiau konkrečių sprendimų nepriimta.
Nors po daugiabučiu yra maždaug dviejų tūkstančių kvadratinių metrų požeminis garažas, pritaikyti jį kaip slėptuvę, anot pirmininkės, reikėtų nemažų investicijų.
„Mūsų patalpos tikrai nemažos, bet tam, kad maždaug šeši šimtai žmonių galėtų laikinai pasislėpti, reikalingas sanitarinis mazgas ir geriamojo vandens atsargos. Vien įrengti sanitarinį mazgą reikia didžiulių investicijų, mat požeminiame garaže nėra inžinerinių tinklų“, – teigė R. Morkienė.
R. Morkienė domėjosi Panevėžio savivaldybės siūloma iki 5 tūkst. eurų parama įsirengusiesiems slėptuves. Visgi šie pinigai, anot pirmininkės, mažai gelbėtų.
„Ši priemonė nėra labai patraukli, nes daugiabutis turi pats investuoti ir tik po to gali tikėtis lėšas atgauti. Bet nėra garantijos, kad tie pinigai sugrįš. O mūsų atveju tie 5 tūkst. eurų, skiriami Savivaldybės, mažai tepadėtų, nes investicijų reikėtų gerokai daugiau“, – teigė R. Morkienė.
Tam, kad daugiabučio rūsyje būtų įrengta slėptuvė, reikalingas ir daugumos gyventojų pritarimas. Pirmininkė pripažįsta: jų name apie poreikį įsirengti slėptuvę diskutavo tik pavieniai gyventojai.
„Manau, visi tikimės, kad tų slėptuvių neprireiks, o kiti nežino realios situacijos. Gal jei daugiau žmonių žinotų, kad Savivaldybės slėptuvėse vietų būtų ne visiems, rūpestis savo saugumu būtų kitoks“, – svarsto R. Morkienė.
Panevėžiečiai raginami saugumu rūpintys ir patys – Savivaldybė priedangoms įsirengti daugiabučio rūsyje skiria iki penkių tūkstančių eurų. P. ŽIDONIO nuotr.
Panevėžio savivaldybės patarėjas Justinas Laurinavičius teigia, kad pernai konkurse slėptuvėms įsirengti dalyvavo vos trys daugiabučiai – vienam jų skirti 4 tūkst., o kitiems dviem – po 5 tūkst. eurų.
„Pernai startavo konkursinė priemonė, pagal kurią daugiabučiai, savo lėšomis įsirengę rūsiuose priedangas, galėjo gauti paramą iš Savivaldybės. Naujas paraiškas bus galima teikti nuo šių metų liepos pradžios. Bet užklausų sulaukiame jau dabar“, – komentavo J. Laurinavičius.
Kaip ir pernai, taip ir šiemet daugiabučiams paskatinti miesto biudžete numatyta 15 tūkst. eurų. Daugiau lėšų į kolektyvinio saugumo statinius iš miesto biudžeto Panevėžio savivaldybė neplanuoja.
Tačiau, J. Laurinavičiaus teigimu, Savivaldybė yra pateikusi dvi paraiškas Vidaus reikalų ministerijos skelbtam konkursui: priedangų plėtrai prašoma 300 tūkst., o kolektyvinės apsaugos statinių aprūpinimui būtinosiomis priemonėmis – 225 tūkst. eurų.
„Jau dabar gyventojai turi padaryti svarbius namų darbus – bendrojo naudojimo patalpose daugiabučių rūsiuose iškraustyti senus nereikalingus daiktus. Nereikia laukti, kol kas nors ateis ir padarys, reikia patiems imtis veiksmų ir pasirūpinti savo saugumu.“
J. Laurinavičius
Už šias lėšas Savivaldybė planuoja pirmiausia plėsti šiuo metu esamų priedangų erdves, pavyzdžiui, pusrūsiuose ar cokoliniuose aukštuose esančius langus uždengus specialiais skydais, tokios patalpos galėtų tarnauti kaip laikinos priedangos.
„Į visas turimas patalpas šių investicijų tikrai nepakaktų. Tad pasirinkome aštuonias jau dabar esamas priedangas įvairiose miesto vietose, kurias yra techninių galimybių išplėsti. Žiūrėjome, kad vietos būtų išsidėsčiusios visame mieste. Pavyzdžiui, centre esančioje „Vilties“ progimnazijoje radome galimybę išplėsti patalpas valgyklos sąskaita. Valgykla įrengta pusrūsyje, kur nedideli langai. Uždėjus ant jų skydus, šioje patalpoje galėtų tilpti nemažai gyventojų“, – pasakojo J. Laurinavičius.
Net ir išplėtus turimas priedangas iš Vidaus reikalų ministerijos gautomis lėšomis bei į šį sąrašą įtraukus naujausius tam tinkamus statinius – „Stasys Museum“ ir autobusų stoties požemines automobilių stovėjimo aikšteles – pasislėpti galėtų vos 12 proc. miesto gyventojų – 12 970 panevėžiečių. P. ŽIDONIO nuotr.
Taip pat nuo 3 000 iki 4 000 kvadratinių metrų numatyta išplėsti rūsio patalpas ir „Šaltinio“ progimnazijoje.
Pasak J. Laurinavičiaus, šios mokyklos rūsys netvarkytas, bet minimaliomis lėšomis jį galima būtų paversti laikina priedanga. Tačiau tam, kad patalpos būtų funkcionalios, pavyzdžiui, galėtų tapti klasėmis ar sporto sale, o kilus karo grėsmei – ir slėptuve, pasak už civilinę saugą atsakingo specialisto, nepakaktų ir tų 300 tūkst. eurų, skiriamų ministerijos.
„Žiūrime, kad naujai ruošiamos priedangos atitiktų minimalius reikalavimus, už ministerijos skiriamus pinigus būtų galima nupirkti skydus langams, sutvarkyti ventiliacijos sistemas, įsigyti elektros generatorių, kitų būtinų priemonių. Tuomet mūsų turimose priedangose sutilptų daugiau gyventojų. Bet kol kas dar nenorime viešinti visų objektų, nes nežinome, ar tikrai tokį finansavimą iš ministerijos gausime“, – kalbėjo J. Laurinavičius.
Net ir išplėtus Panevėžyje jau turimas priedangas bei į šį sąrašą įtraukus naujausius tam tinkamus statinius – „Stasys Museum“ ir autobusų stoties požemines automobilių stovėjimo aikšteles – pasislėpti mieste vietos užtektų vos 12 proc. gyventojų (12 970 panevėžiečių).
„Taip, Savivaldybės rūpestis yra pasirūpinti savo gyventojais, bet reikia suprasti, kad viena Savivaldybė neturės pajėgumų visiems padėti. Turime patys rūpintis savo saugumu. Laikinomis priedangomis gali tapti ir daugiabučio rūsiai. Jau dabar gyventojai turi padaryti svarbius namų darbus – bendrojo naudojimo patalpose daugiabučių rūsiuose iškraustyti senus nereikalingus daiktus. Nereikia laukti, kol kas nors ateis ir padarys, reikia patiems imtis veiksmų ir pasirūpinti savo saugumu“, – kalbėjo J. Laurinavičius.
Panevėžio savivaldybės administracijos direktorė Gintautė Atkočienė pirmadienį vykusiame miesto Tarybos posėdyje teigė, kad sausį Vidaus reikalų ministerijos Projektų valdymo agentūrai pateikti du projektai – priedangų infrastruktūros plėtrai Panevėžio mieste ir kolektyvinės apsaugos statinių aprūpinimui būtinųjų priemonių atsargomis. Tad opozicijos siūlomos skirti papildomos lėšos priedangoms iš miesto biudžeto – niekuo nepagrįsta suma.
„Šiuo metu opozicijos siūlomas 100 tūkst. eurų poreikis nėra pagrįstas ir nesudaro esminės įtakos, lyginant su finansavimo poreikiu, koks yra reikalingas. Savivaldybei ir valstybei priklausantys statiniai, tinkantys priedangoms, jau yra įtraukti į patvirtintą sąrašą. O daugiabučių namų infrastruktūrai pagerinti Savivaldybė negali skirti tiesioginių lėšų“, – teigė G. Atkočienė.