Algirdo gatvės 92-uoju numeriu pažymėto daugiabučio gyventojai baimansi galintys bet kada išlėkti į orą. P. Židonio nuotr.

Ryžusis „išminuoti“ daugiabutį, pagalbos nesulaukė

Ryžusis „išminuoti“ daugiabutį, pagalbos nesulaukė

Kitados buvęs bendrabutis, dabar – Algirdo gatvės 92-uoju numeriu pažymėtas daugiabutis – realios rizikos namas. Jo gyventojai, taip pat ir pas šiuos užsukę svečiai rizikuoja bet kada išlėkti į orą. Taip mano ne patys, bet pripažįsta ir buvusį bendrabutį administruojantis „Panevėžio būstas“, ir energetikos ekspertai.

Priežastis – viename butų esantis viryklės dujų balionas.

„Puikiai suvokiu, kad balionas mažame mano bute yra grėsmė ne tik man pačiai, bet ir visam namui, – tikina juo besinaudojanti Dalia Daunienė. – Tad jau prieš metus išgirdusi apie galimybę gauti valstybės paramą, kad daugiabučiuose nebeliktų dujų balionų, o maistą galėtume gamintis ant elektrinių viryklių, suskubau tokios paramos ieškoti.“

Moters žiniomis, keičiant baliono dujas kitais energijos šaltiniais, iš valstybės galima gauti 600 eurų kompensaciją. Paraiška pildoma ir teikiama bendromis namo bendrijos ir namo administratoriaus, jos atveju – UAB „Panevėžio būstas“, pastangomis.

Rašyti paraiškas per sudėtinga

D. Daunienė sako labai apsidžiaugusi, kai miesto Savivaldybės specialistai suprato jos bėdą ir įtraukė į sąrašus paraiškai elektrinės viryklės įvadui įsivesti bei pačiai viryklei įsigyti.

„Deja, ką tik dariau, reikalai nepasistūmėjo“, – pasiguodė „Sekundės“ korespondentams moteris.

„Įgaliotoji mūsų namo atstovė, kurią mes vadiname pirmininke, aiškina, kad jai pernelyg didelė biurokratija parašyti paraišką. Tai sunku ir ji negebanti to padaryti. „Panevėžio būsto“ atstovai apskritai įrodinėja, kad mano butas įsirengtas savavališkai, ir viryklė, ir balionas taip pat pastatyti be jokio projekto. Tad teisės prašyti paramos įsirengti normaliai elektrinei viryklei apskritai neturiu. Argi ne absurdas?“ – baisisi D. Daunienė.

Kad rašyti paraiškas, o tuo labiau pateikti jas elektroniniu būdu per Valdžios vartus jai per sunku, neneigė ir Algirdo gatvės 92-ojo daugiabučio įgaliotoji atstovė, o drauge ir jo gyventoja Benedikta Jaruševičienė. Ji esą rūpinasi remontais, prižiūri gėlynus, yra suinteresuota namo švara ir grožiu, bet pildyti tokius dokumentus atsisako.
Dėl to, kad nesiima, arba, tiksliau, nepajėgia, paraiškų rašyti, B. Jaruševičienė teigia užsitraukusi su dujų balionu gyvenančios kaimynės pyktį, kas jai itin nemalonu ir skaudu.

„Aš ir pati bijau to jos baliono, suvokiu, kad tai tikrai bomba, kuri gali bet kada sprogti,“ – situaciją jos vadovaujamame daugiabutyje puikiai supranta B. Jaruševičienė. Tuo labiau žino, jog tokios kaimynystės prisibijo ir kiti gyventojai. Todėl irgi ragina visų vardu uždrausti tą balioną, o buto savininkę priversti pačią įsivesti įvadą viryklei.

„Bet kaimynė nori paramos, kuri, kaip matyti, jai nepriklauso. Tą išgirdau iš komisijos, kuri čia lankėsi, tą patį man patvirtino ir „Panevėžio būsto“ atstovas“, – aiškina namo pirmininkė.

Lyg automobilis be stabdžių

Algirdo 92-ąjį namą administruojančios UAB „Panevėžio būstas“ pastatų priežiūros vadovui Skirmantui Raicevičiui gerai žinomas to namo gyventojos D. Daunienės noras gauti paramą, nes tenka dažnokai atsakinėti į jos išsakomas ar parašomas pretenzijas.

„Ši moteris įrodinėja, kad butą pirko su dujų balionu, pastatytu be jokių leidimų, ir jaučiasi esanti teisi. Jos „teisumą“ galėčiau pailiustruoti pavyzdžiu, kai padaręs avariją ar šiaip policijos sustabdytas vairuotojas įrodinėtų, kad mašiną pirko be stabdžių, tad dėl avarijos ar dėl netvarkingo automobilio niekuo dėtas“, – vaizdžiai dėsto S. Raicevičius.
Anot jo, teoriškai D. Daunienė lyg ir turėtų teisę į paramą atsisakydama dujų baliono ir keisdama jį kitais energijos šaltiniais. Tą atsakydami į jos laiškus rašo ir paramos skirstytojai – Aplinkos projektų valdymo agentūra. Bet paraišką tokiai paramai turėtų rašyti namo bendrija, tiksliau, jos vadovybė, o ši to nedaro.

„Panevėžio būstas“ tikrai nerašys tokios paraiškos, neturime tam nei laiko, nei specialistų“, – pabrėžia pastatų priežiūros vadovas.

Anot S. Raicevičiaus, namą administruojantis „Panevėžio būstas“ taip pat neturi jokios teisės nurodinėti daugiabučio vadovybei minimą paraišką rašyti. Juo labiau kad Algirdo 92-asis, pasirodo, turi tinkamą elektros įvadą. Taigi dujų baliono savininkei tereiktų kreiptis į energetikus, prašyti, kad padidintų jos butui tiekiamos energijos galią, pasikviesti elektriką ir šis pastatytų elektrinę viryklę.

S. Raicevičiaus skaičiavimu, visa tai kainuotų iki 1000 eurų. Piniginės paramos šiems darbams specialistas pataria prašyti Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus.

Išvada jau padaryta

Domėdamasis galimybe gauti valstybės paramą į D. Daunienės butą įvesti kitokį nei „balioninį“ maisto gaminimo prietaisą, S. Raicevičius teigė kreipęsis ir į Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos specialistus. Bet šie panevėžietės siekį gauti paramą pavadino pertekliniu.

Tarnybos Šiaulių teritorinio skyriaus Panevėžio padalinio atstovas, kurio pavardės sutarėm neminėti, nes vyriškis tikino negalintis kalbėti – už jį tą daryti turėtų Vilniuje dirbantys kolegos, – „Sekundei“ patvirtino, jog, apžiūrėjus D. Daunienės būstą, išties prieita tokia išvada. Ir ji nurodyta vadinamajame aplinkybių akte: šiam butui parama nepriklauso.

Kreipėmės į miesto Savivaldybės specialistus. Kodėl jie D. Daunienės butą įtraukė į sąrašus tų, kurių savininkai turi teisę gauti paramą atsisakydami dujų balionų?

Pagal Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausiojo specialisto Arvydo Šato atsakymą, Savivaldybei buvo pavesta surinkti duomenis apie daugiabučius, kuriuose yra butų, kur maistas gaminamas naudojant balionų dujas. Vykdant šį nurodymą, atitinkamai buvo kreiptasi į daugiabučiais tapusių buvusių bendrabučių pirmininkus ar įgaliotuosius atstovus, šie informuoti apie galimybę gauti valstybės paramą atsisakyti balionų. Kartu buvo paaiškinta, kad paraiškas dėl dujų balionų keitimo butuose įsirengiant kitus energijos šaltinius privalo rašyti namų bendrijų pirmininkai drauge su namus administruojančių įstaigų specialistais.

Tokiam keitimui turi pritarti pusė namo gyventojų, būtina surinkti ir jų parašus.

Išėjo šnipštas

Anot A. Šato, į Savivaldybės sudarytą sąrašą buvo įtraukta per 10 mūsų mieste tebesančių tokių „karštųjų taškų“. Apie kitus butus specialistas teigė žinių neturintis, tad negalintis pasakyti, ar namų pirmininkai teikė paraiškas konkretiems butams atsisakyti dujų balionų. Tačiau jam žinomas Algirdo 92-asis namas, nes ten lankėsi komisija. Pastaroji nustatė, kad name yra tinkamas elektros įvadas, o dujų balioną turinčio buto savininkei tereikia prie jo prisijungti.

„Kaip daugelis turbūt žinome, šis, o ir kiti buvę bendrabučiai statyti taip, kad juose buvo ir bendra virtuvė, ir kitos bendros patalpos. Išsipirkę šias patalpas, žmonės įsirengė jas dažnai be jokių projektų, tad sukūrė chaosą. Tvarką savame name pirmiausia turi padaryti patys jo gyventojai“, – teigia A. Šatas.

Tačiau D. Daunienė sako esanti neįgali, valstybės jai skiriamos pajamos nesudaro nė 300 eurų per mėnesį, tad nei atsivesti į savąjį butą deramo elektros įvado, nei nusipirkti elektrinės viryklės ji neturinti už ką.
„Žinojau, kad gyvenu ant bombos. Pabandžiau ją išminuoti, o išėjo šnypštas. Kam tada mums padėti vis žadanti valdžia, kam finansinės pagalbos priemonės, jei jos nesuteikiamos?“ – nesėkmingu bandymu gyventi ir saugiai, ir civilizuotai skundžiasi D. Daunienė.

Beje, paraiškos dėl daugiabučių butuose esančių dujų balionų pakeitimo kitais energijos šaltiniais šiuo metu jau ir nebepriimamos. Pateikti jas reikėjo iki liepos 1-osios. Tačiau yra vilties, kad terminas bus pratęstas. Ar per tą laiką pavyks D. Daunienei išsikovoti, kad dokumentas, reikalingas tam, jog padedant valstybei jos bute būtų atsisakyta dujų baliono, būtų ir parašytas, ir pateiktas, nežinia. Panevėžietė neslepia esanti kovingai nusiteikusi, tačiau jaučiasi susidūrusi su atsakingųjų tingėjimu, abejingumu, atsirašinėjimu, ieškojimu ne kaip jai padėti, o kaip nusipurtyti jos, neįgalios moters, problemas.

 

 

Komentarai

  • Juk pavojinga. Isleks i ora ir pati ir pas kaimynus griutis. Ka gali zinoti su dujom.

  • Čia ta pati, kuriai net ir varnos ramybės neduoda, tupi medžiuose ir kranksi… 🙂

  • Šita reikalaujanti pati įsirengė „bombą“, o dabar draugiškai už mokesčių mokėtojų pinigus mes ją turime išminuoti ir dar jai primokėti? Absurdo teatras, neįgali, bet „knisti“ protą bei žinoti savo teises ir nežinoti pareigų moka.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų