Robotas gali padėti tiems, kas nebeturėjo vilties

Robotas gali padėti tiems, kas nebeturėjo vilties

Žmonėms, kurie dėl galvoje atsiradusių nepiktybinių auglių negalėjo būti gydomi įprastais būdais, nes  būtų pažeisti gyvybiškai svarbūs organai, atsirado viltis – kibernetinis robotas „CyberKnife“. Jis auglį sunaikina skleisdamas didelę jonizuojančiųjų spindulių dozę, tačiau nepažeidžia sveikų audinių.

Georgijui liga prasidėjo netikėtai. Pabudęs ryte, jis pajuto, kad svaigsta galva. Vyras skubiai nuvyko į ligoninę.
„Prasidėjo tyrimai. Galiausiai gydytojai nustatė, kad liga slypi mano galvoje. Neurologas paskyrė magnetinio rezonanso tyrimą. Tuomet ir buvo atrastas nepiktybinis auglys – meningioma“, – pasakojo  63-ejų metų vyras.

Georgijus buvo įsitikinęs, kad jį išoperuos ir vėl galės gyventi kaip anksčiau. Tačiau gydytojai pranešė liūdną naujieną – jie negali padėti, nes auglys yra netoli smegenų kamieno. Jeigu bandytų operuoti, pasekmės būtų labai liūdnos. Vienintelė išeitis – gydymas spinduliais. Tačiau ir įprastinis  radiochirurgijos aparatas galėjo pažeisti gyvybiškai svarbius organus. Todėl gydytojai pasiūlė pacientui važiuoti į Vokietiją, kur yra modernios radiochirugijos įrangos, leidžiančios išvengti komplikacijų.

Vokietija toli. Todėl Georgijus apsidžiaugė sužinojęs, kad greitai tokią įrangą turintis centras turi pradėti dirbti Latvijoje. Po poros mėnesių Georgijus tapo vienu pirmųjų Siguldos stereotaksinės radiochirurgijos centro pacientų.
„Procedūra buvo neskausminga, tiesą sakant, nejutau nieko. Turėjau tik ramiai gulėti. Iš viso man buvo
atliktos trys procedūros. Pirmąjį kartą paprašiau, kad namo parvežtų vairuotojas, tačiau greit supratau, kad jaučiuosi gerai ir pats galiu vairuoti“, – prisiminė Georgijus.

Praėjus trims mėnesiams po gydymo, Georgijui galva svaigo pastebimai mažiau. Tai reiškė, kad gydymas buvo sėkmingas, tačiaujis dar turėjo kas kiek laiko vykti į Centrą pasitikrinti, ar sveiksta.

Užtrunka keliasdešimt minučių

Moderniausiame Rytų Europoje Stereotaksinės radiochirurgijos centre „Sigulda“ sumontuota naujausios
kartos robotizuota radiochirurgijos „CyberKnife M6“ įranga, dar vadinama kibernetiniu peiliu.
Šis robotas yra ne tik alternatyva tradicinei radiochirurgijai, bet ir vienintelė išeitis tokiems pacientams kaip Georgijus. Mat „CyberKnife“ galima gydyti žmones, kuriems įprastais gydymo metodais neįmanoma padėti dėl pavojaus jų sveikatai. Taip yra todėl, kad „CyberKnife“ spindulių pluoštus gali skleisti ne iš vieno
taško, kaip įprasti aparatai, o net iš 1200, todėl sveikosios ląstelės negauna didelės apšvitos, kuri jas galėtų pažeisti.

„Jei auglys yra nedidelis, pakanka vienos radiochirurgijos procedūros. Ji trunka apie 40 minučių. Jei auglys yra didesnis ar yra susiformavęs šalia svarbių galvos struktūrų, gali prireikti iki penkių seansų, jie
atliekami skirtingomis dienomis“, – teigia Robotinės stereotaksinės radiochirurgijos centro vadovas Maris Skromanis. O gydant įprastine įranga, naviką sunaikinti galima kartais tik per 35 seansus.

„CyberKnife“ yra vienintelė pasaulyje radiochirurgijos sistema, kuri gydant pacientą nuolatos „stebi“ auglį, todėl net ir į judančiuose organuose esančius auglius spinduliai skleidžiami labai tiksliai.

Gydant neskauda

Gydytoja dr. Dacė Saukuma teigia, kad kibernetiniu peiliu geriausia auglį sustabdyti, kol jis dar mažas ir nepažeidė gyvybiškai svarbių organų, be to, meningiomos atveju taip galima išsaugoti arti auglio esančių
nervų jautrumą, pavyzdžiui, judrius veido raumenis, ar klausą.

„CyberKnife“ sėkmingiausiai galima pašalinti gerybinius ir piktybinius pirminius auglius bei metastazes iki 3 cm skersmens. Mažiausia paveikiama sritis gali būti vos 3–4 milimetrų skersmens. Jei auglys didesnis kaip 5 cm, jį sumažinti gali neurochirurgas, o tada baigti naikinti kibernetiniu peiliu.

„CyberKnife“ leidžia išvengti gana sunkios operacijos, pooperacinių komplikacijų ir ilgai trunkančio reabilitacijos laikotarpio. Ligoniai neturi gulėti ligoninėje“ – sako dr. D. Saukuma ir priduria, kad paprastai pacientai pajaučia pagerėjimą praėjus trims mėnesiams po procedūros.

Gydymas „CyberKnife“ neskausmingas, todėl pacientui neskiriama nejautra. Procedūrai nereikia ruoštis iš anksto. Tačiau gydymui kruopščiai ruošiasi gydytojai. Jie visų pirma įvertina, ar šiuo metodu galima gydyti šį žmogų. Tuomet atlieka kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso tyrimus.

Po to kompiuteryje pažymi audinius, kurie turi būti paveikti spindulių, bei sritis, kurios negali būti apšvitintos, numato procedūros eigą, parengia auglio veikimo spinduliais planą. Kai planas parengtas, naudodami žmogų imituojantį modelį, planą patikrina ir, jei nėra klaidų, jį patvirtina. Tik tada ligonis pradedamas gydyti. Po gydymo vėl atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas ir nustatoma, ar pavyko pasiekti norimą rezultatą.

„Svarbiausia, kad ligonis gydytis atvyktų kuo anksčiau – kai tik atsiranda pirmieji požymiai. Tada galima tikėtis geriausių rezultatų“, – teigia dr. D. Saukuma.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų