ALFA nuotr.

Rinkimai: panevėžiečių laukia dilema, kaip vertinti korupcijos skandalą

Rinkimai: panevėžiečių laukia dilema, kaip vertinti korupcijos skandalą

Panevėžiečių savivaldos rinkimuose kitą mėnesį laukia dilema: patikėti dar vieną kadenciją teisėsaugos įtarimų sulaukusiam merui ar miesto valdymą užleisti jo varžovams.

Po dviejų dešimtmečių pertraukos į miesto politiką 2015-aisiais užtikrintai grįžęs architektas Rytis Mykolas Račkauskas šįkart rinkimų kovoje priverstas dalyvauti nelaikydamas savivaldybės vairo.

Dėl įtarimų korupcija meras nuo pareigų nušalintas jau beveik devynis mėnesius ir į postą iki rinkimų nebegrįš. Pats meras teisėsaugos tyrimą vadina buvusio bendražygio, o dabar – politinio oponento Povilo Urbšio vykdoma kampanija. Mero oponentai rinkėjus bando įtikinti, kad permainos atneštų didesnį skaidrumą.

Iš viso dėl mero posto Panevėžyje varžysis net 11 kandidatų, tačiau vietos žurnalistai rimčiausią kovą prognozuoja tarp R. M. Račkausko, P. Urbšio ir konservatorių atstovės verslininkės Indianos Grigienės.

Bendražygiai tapo oponentais

R. M. Račkauskui įtarimai dėl piktnaudžiavimo ir prekybos poveikio pateikti pernai birželį. Teisėsauga sako įtarianti, kad savivaldybėje buvo duodami neteisėti nurodymai tarnautojams, siekiant sudaryti palankias sąlygas kai kurioms įmonėms laimėti viešųjų pirkimų konkursus.

Meras įtarimus kategoriškai neigia. Jis sako, kad P. Urbšys, naudodamasis įtakingomis pažintimis buvusioje savo darbovietėje Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT), manipuliuoja tyrimu vardan pergalės rinkimuose. STT įtarimų korupcija yra sulaukę dar du regiono merai: prieš dvejus metus – Panevėžio rajono vadovas Povilas Žagunis, šiemet – Anykščių meras Kęstutis Tubis.

„Urbšys čia ir suformavo tokią STT praktiką visame Panevėžio regione: jis buvęs ilgametis Panevėžio STT vadovas, dabartinis vadovas turbūt jo paliktas. Jo interesas – laimėti rinkimus ir jis tuo aktyviai naudojasi“, – BNS tikino R. M. Račkauskas.

Politikas teigė, kad per ketverius metus taryboje jam pavyko suburti darniai dirbančią komandą, kuri tęstų esminius darbus: toliau atnaujintų miesto viešąsias erdves, infrastruktūrą, pastatytų naują autobusų stotį, Stasio Eidrigevičiaus menų centrą, naują 50 metrų ilgio baseiną, įrengtų robotikos bei STEAM mokslo centrus.

„Nesame aiškiaregiai, bet jei einame į rinkimus, manome, kad pavyks. Einame ne ieškoti laimės, o žinodami, ką dirbsime, kokiose srityse, turime įdirbį ir norime tęsti“, – sako R. M. Račkauskas.

Naujasis mero rinkimų komitetas „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ sulaukė oponentų kritikos ir dėl to, jog šis pavadinimas skamba panašiai, kaip ir miesto biudžeto pinigais finansuojama programa „Panevėžys atsinaujina“.

R. M. Račkauskas pripažįsta: miesto centro tvarkymo projektai įstrigę. Kritikai teigia, kad verslas baidosi valdžios neskaidrumo šešėlio, meras sako, kad dėl tendencingo korupcijos tyrimo paralyžiuotas savivaldos darbas.

„Viešųjų erdvių projektai jau turėjo būti užvesti, prasidėjusi ranga. Realiai – viskas įstrigę. Logika paprasta: kapitoną iš laivo pašalinai ir jis nebūtinai atplauks į uostą“, – aiškino jis.

P. Urbšys žada viešumą

Dviejuose rinkimuose į Seimą Vakarinėje vienmandatėje apygardoje užtikrintą pergalę šventęs P. Urbšys savivaldos rinkimams subūrė naują komitetą, kai pernai po nesutarimų subyrėjo jo burtas judėjimas „Kartu“ – komitetą paliko beveik visa valdančioji frakcija su vėliavnešiu R. M. Račkausku.

Mero kaltinimus manipuliuojant teisėsauga P. Urbšys vadina „negarbingu melu“ ir skelbia sieksiantis vadovauti miestui skaidriau. Daugiausia dėmesio jis žada skirti socialinei politikai, bendruomenėms stiprinti, biurokratijai mažinti, o ne ES lėšoms įsisavinti.

„Formuojamas požiūris, kad jei nebus perrinktas meras, viskas grius. Jei savivaldybė sukurta kaip dvarelis, tikrai dvarininkui išgriuvus iš ratų, dvaras žlunga. Bet jei priimami skaidrūs sprendimai, remiantis įstatymu, nekyla grėsmė tokiai savivaldai. Koks meras gali sustabdyti, kas teisėta? Nebent bijoma to, kas užslėpta, nebent yra duoti pažadai. Be abejo, tie darbai bus keliami į viešumą“, – kalbėjo P. Urbšys.

Jis teigia, kad miesto atnaujinimo projektai yra įstrigę ir numatytos 20 mln. eurų ES paramos gali neužtekti, nes darbai turės būti atliekami sparčiau.

„Naujai valdžiai yra iššūkis, kaip skaidriai užbaigti šiuos projektus, o ne taip, kaip dabar: susmaigstyta į pusnis lentelės, kad bus padaryta“, – aiškino jis.

Eilinių miestiečių nuomonės skiriasi.

„Račkauskas, kurį tampė policija? Ne, tikrai už jį nebalsuosiu. Už nieką netampo. Tada už Urbšį. Jis toks čiesnas atrodo“, – BNS sako 23 vairuotojas Modestas Švagždys.

Tačiau viešojo sektoriaus darbuotoja 30-metė Laura tvirtino, kad jos pasitikėjimo meras neprarado.

„Manau, kad tie darbai, kuriuos jis pradėjo, yra gerai vykdomi ir juos reikia tęsti“, – BNS sakė greta savivaldybės sutikta panevėžietė.

Vizija – grąžinti didmiesčio vardą

Sumažėjus gyventojų skaičiui, Panevėžyje po rinkimų miesto taryboje bus 27 politikai – keturiais mažiau, nei šiuo metu. Statistikos departamento duomenimis, šiemet sausį Panevėžyje gyveno  87 tūkst. žmonių. Per nepriklausomybės metus Panevėžys neteko beveik trečdalio miestiečių.

Konservatorių atstovė I. Grigienė sako turinti ir viziją, kaip stabdyti migraciją bei siekti, kad Panevėžys vėl susigrąžintų didmiesčio statusą.

„Man svarbu, kad į Panevėžį grįžtų žmonės gyventi. Reikia dėti daugybę pastangų darbui su „Investuok Lietuvoje“, analizuoti emigraciją, kiek išvažiuoja žmonių, kiek grįžta. Reikalinga kompleksinė programa su švietimo įstaigomis, KTU Panevėžio filialu, kad būtų ruošiami aukštos kvalifikacijos technikai, nebūtinai su aukštuoju išsilavinimu“, – aiškino ji.

Be viešųjų pirkimų skaidrinimo, konservatorė tarp svarbiausių darbų įvardija autobusų stoties atnaujinimą pagal pirminį projektą, o ne vėliau svarstytąjį ir, anot jos, „daugiau naudingą verslui“.

Konservatorius palaikantis 70-metis smulkusis verslininkas Vytautas Šupšinskas sako remiantis I. Grigienę.

„Žinau ją, ji – nebloga. Aš už ją balsuočiau. O tą autobusų stotį visi „stato“ jau dvidešimt metų, visi žada tą patį. Gal jau atėjo laikas? Dėl miesto erdvių atnaujinimo – čia ne jų nuopelnas, traukinys važiuoja, ir kas ateis, tas laurus nusiims“, – kalbėjo jis.

Kritikai sako, kad I. Grigienei gerokai trūksta valdymo patirties, ji per mažai žinoma miestiečiams.

Oponentai taip pat bado pirštu, kad ji registruota pas motiną mieste, bet gyvena Dembavoje, kuri yra Panevėžio rajono savivaldybėje. Pati I. Grigienė sako verslą turinti ir mokesčius mokanti Panevėžyje.

Dalis korupcija nusivylusių panevėžiečių teigia, kad į rinkimus visai neis.

50-metė laiškininkė Jovita Kuncienė sakė netikinti, kad dabartiniai kandidatai gali teigiamai paveikti jos pačios, artimųjų ir draugų gyvenimą.

„Jie man algos neuždirbs, jie man gyvenimo nepagerins. Duok Dieve, kad jie ten prasibrautų, kur jiems reikia. Dėl mero – aš nežinau, kas ten vyko, kaip žmogus gyvena, ką jis veikia. Kiekvienas gyvename pagal save“, – BNS sakė J. Kuncienė.

Be išvardytų kandidatų, Panevėžio mero posto taip pat sieks aktyvi opozicijos politikė, pirmoji miesto merė, buvusi „valstietė“ Gema Umbrasienė, rinkimuose keliama Lietuvos žaliųjų partijos, aplinkosaugininkas, Liberalų sąjūdžio atstovas Valdemaras Jakštas, „darbietė“ savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Sandra Jakštienė. „Valstiečiai“ kelia nepartinį Panevėžio kolegijos darbuotoją Kęstutį Lukoševičių, socialdemokratai – vietos verslininką Ramūną Vyžintą, „tvarkiečiai“ – buvusį ilgametį autobusų parko direktorių Rimantą Petukauską, socialdarbiečiai – buvusį parlamentarą Petrą Narkevičių. Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partijos kandidatas – laidojimo namų direktoriaus pavaduotojas Raimondas Pankevičius.

„Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

Komentarai

 • tik jau ne už konservus… matėm jų vizijas, 20 metų miestas buvo apleistas. Dabar gudrūs kalbėt, kai įdirbis padarytas.

  • Atsakyti
 • Kaip visada. Tik kazkas pradeda judeti- iskart parasideda puolimas ir stabdymas.Apgailetina.

 • Totalus griovėjas autokratas siūlo visiems kurti miestą kartu, kita, vizijas matanti, žada stabdyti emigraciją, skaičiuodama, kiek išvažiuoja žmonių, kiek grįžta… Košmaras! O ką ten veikia pabaigoje straipsnio mindžikuojantis raibaplunksnis būrelis? Irgi merais nori būti? „Kisa, kam jums pinigai? Jūs gi fantazijos neturite,“ – įvertino klasikai tokią situaciją.

 • Svarbu, kad korumpuoti nebepapultu prie lovio.

 • Kai tik komentatoriai su pavydu prašneka apie lovį, tai ir matau juos nuo vaikystės valgiusius ne iš lėkštės. Ir čia ne Kiaulės metai veikia, o tiesiog paprasta svajonė – va, jeigu aš patekčiau į valdžią, tai ėsčiau ir ėsčiau iš lovio, kuris, aišku, ten padėtas, nes taip priklauso! Tik toje paprastoje „svajonėje“ nėra vietos norui „kad miestui būtų geriau“. Nes taip nebūna. A-ne? Ir kaip jums, tokiems „juliams“ ne sunku gyventi? Vis saugok ir saugok, kad niekas neitų prie to auksinio lovio…

 • Jokios čia dilemos nėra. Račkauskas yra vienintelis padoriai atrodantis kandidatas. Netikiu ir niekada netikėjau jam pareikštais kaltinimais. Jis yra tikras vyras, tikras kovotojas, ką yra įrodęs savo gyvenimu. O tai, kad įspyrė kažkuriai konservatorių pasodintai administracijos vištelei, kad ta darbą darytų, o ne kavutę gurkšnotų, nėra ir negali būti nusikaltimas.

  • Atsakyti
  • Tai kad belangeje, o ne savivaldybeje yra korumpuotu politiku vieta.

   • Atsakyti
  • BŪTENT. JOKIOS DILEMOS ČIA NĖRA. MERAS YRA IR TURI BŪTI RAČKAUSKAS.

   • Nežinau kiek kaltas ar nekaltas yra Račkauskas. Teismas pasakys. Bet, kad yra baisiai naglas , tai čia visi mato. Tas naglumas ir atstumia žmones

 • Už Račkauska!! Šiandienos įvykiai parodė, kaip dirba teisėjai, tau bet kada gali uždėti antrankius ir padaryti didžiausiu nusikaltėliu!!! Jei
  jis toks nusikaltėlis kodėl per 9mėn nebuvom pateikti kaltinimai, visuomenei nepristatytos galimai padarytos aferos?! Gaila, kad pas mus taip paprasta uzdeti antrankius, sutepti zmogaus varda… NESTABDOM

  • Atsakyti
 • Dziaugiames atsikrate rackausku, uztenka tu masiuliu,rackausku it t.t

  • Atsakyti
 • Račkauskui atėjo laikas visai nebekandidatuoti. Eik šalin nuo rinkimų. Dabar jau niekas tamstai nebepadės. Matai, net teisėjai jau su antrankiais išv edami. Nebepapirksi jų. O gal ir čia Urbšys kaltas ? Atsakyk, Račkauskai.

 • koks iš ponios G.Umbrasienės meras jeigu nesusitvarko savo sodo…Pamatytumėte tai nekiltu noro siūlyti į merus.

  • Tikrai „rimtas argumentas“. Nesusitvarko sodo (nors šiuo metu niekas sodų dar netvarko), reiškia netinka į merus

 • Kaunas turėjo teisingą Šustauską. Ko tai neberenka… Ar mums reikia intriganto urbšio. Aš už Račkauską! Lai tęsia darbus!

  • pritariu

 • manau miesto zmones pasirinks mera, nereikia cia pilti purvo vieniems ant kitu, per paskutinius 20metu, realiai tik prie dabartinio mero prasidejo kazkoks miesto judejimas, atsirado ambicingi projekltai, kurie musu siek tiek apkerpejusi miesta gali padaryti normalia aukstaitijos sostine, as tikrai uz nauja autobusu stoti, ir man vienodai kiek ir kokie verslo atstovai is to tures kazkokios naudos, versl areikia skatinti ir tik dziaugtis kad kazkas dar nori tuo uzsiimti, reikia ir normalaus meno centro, reikia tvarkyti ir skaistakalni ir miesto centra, nes uz 2 metu es lesu nebebus, is savo biudzeto miestas nepadarys nieko, o kad sita valdzia, pabreziu miesto valdzia pravale savivaldybes klerku armija tai yra faktas, kad architekturos skyriui istarkavo s u b i n e s ir jie pradejo dirbti tai ir yra faktas, na ir galu gale miesto skola nuo 25 molijonu sumazinta iki 5 , taip kad miestieciai paziurekit atidziai ir pasvarstykit koki mera rinksit,

 • Užtenka rašinėti, kas geras, kas blogas, viską pasakys rinkėjai, o rinkėjai dabar ne iš kelmo spirti, kodėl pilnos šiukšlių dėžės daugiabučiuose pono R.Račkausko abrozėlių, juk žmonės mato kas su kuo ir kodėl norima patekti į merus, žino jų pažadus ir intrigas. Šiuo metu, kai Lietuvoje vyksta tokie baisūs dalykai su teisėjais, man atrodo , mums rinkėjams, reikalingas nesusitepęs, ūkiškas, reiklus, atsakingas, pareigingas ir labai gerai išmanantis savo darbą, bei suprantantis paprastus žmones, tai P. Narkevičius.

  • ne Narkevicius

 • uz darba parcyja oi atsiprasau uz social demokrau darbo parcyja, pirmyn tovarischi i sviesu rytoju su senom komunistu ir darbieciu personalijom, uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  • Atsakyti
 • Tik ne Narkevičius, nes nori jis tik dėl savo gėrovės, o ne dėl žmonių ir Panevėžio. Toks jau jis yra ir laksto nuo vienos partijos prie kitos gal pavyks. Ir programėlė tokia vaikų darželio lygio.

 • Mieloji Jo rinkėja Jo Jūs net nemokate lietuvių kalbos, ką jau bekalbėti apie Jūsų nuomonę, neišprusimą ir kt. Savo beprasmę nuomonę pasilikite sau.

 • Tarkim isrenkam pona Rackauska,o jis ir toliau lieka nusalintas?Stovi projektai,dirbti neleidziama.(Na nebent viena kita kelione i Briuseli ar Japonija nuleks pusiau slaptai)Ar laimejus rinkimuose-amnestija ?

  • tarkime perrinkus mera racskauska, realiai po kokio menesio byla bus nutraukta del nusikaltimo sudeties nebuvimo, nes jau dabar juokingai atrodo tyrimas 9 menesius ,,vyksta,, o juk reke kad irodymai gelezinai ,

   • Atsakyti
 • Račkauskų savivaldybėje, kad nei kvapo jo neliktų ! Prisibuvo arogantiškas ‘ponas. Gana ! Renkam normalų merą vieną kartą, kad nebutų su antrankiais išvesfas.

  • paprasyk kad koncervai vitalika i merus grazintu, ot buvo vyras ot meras ot miestas judejo ui ui

 • Pritariu panevėžiečiui, Račkauskas vienintelis padoriai atrodantis kandidatas….vien kasytė ką reiškia, niekas tokios visoje Lietuvoje neturi…Tai berniukas iš smėlio dėžės, bet kokia kaina ketinantis sugrįžti į savivaldybę… Labai nemalonu žiūrėti, kai suaugęs ir rimtas pareigas užimti norintis žmogus yra išsidarkęs Pastaba – nors plaukus retkarčiais išsiplautųų….

  • Atsakyti
  • Jūs čia rimtai? Plaukai? Šukuosenos? Gal dar ūgis ir batų dydis būtų tas argumentas, pagal kurį merą renkatės? Paskaičius tokius komentarus kaskart dar labiau įsitikinu, kad visuotinė rinkimų teisė yra blogis – intelekto ar kitoks razumo lygį testas turėtų būti privalomas

Rodyti visus komentarus (29)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų