V. Bulaičio nuotr.

„Riaušininkus“ tramdė ir kariai

„Riaušininkus“ tramdė ir kariai

 

Šiandien šalia „Cido“ arenos sklido riksmai, skanduoti įvairūs šūksniai, kelti reikalavimai, sklido tiršti dūmai, rinkosi gausios specialių tarnybų, policijos ir net karių pajėgos.

Laimei, tai buvo įvykių imitacija – kariai kartu su policijos pareigūnais mokėsi malšinti riaušes. Pirmadienį Panevėžyje prasidėjusios karinės pratybos „Karaliaus kirtis“ vis labiau plinta po miesto erdves.

Karaliaus Mindaugo husarų bataliono štabo viršininkas majoras Vaidas Stankevičius sako, kad Panevėžys – aktyvus miestas, kuriame vyksta daug renginių. Kartais juose gali kilti neramumai. Tad treniruotasi, kaip galima numalšinti riaušes, kaip jas kontroliuoti.

Neramumai prasidėjo dar pačioje arenoje per sporto varžybas, tačiau pareigūnai jų kaltininkus išlydėjo už arenos. Lauke būriavosi agresyviai nusiteikę ir lazdomis bei kitais daiktais apsiginklavę asmenys. Prie neramumų kurstytojų vis prisidėdavo naujų, atskubėjusių iš įvairiausių vietų. Iš viso pratybose „riaušininkais“ tapo apie 200 karių.

Pasak V. Stankevičiaus, pagal pratybų scenarijų trečiadienį buvo paskelbta ekstremali situacija – sunaikinta Berčiūnų vandens valymo įrenginiai, tad mieste trūko švaraus vandens. Kas taip pasielgė, nebuvo aišku, tačiau manoma, kad Lietuvai nedraugiški asmenys, įtariami vadinamieji „žali žmogeliukai“. Pataisos namams pagelbėjo „Aukštaitijos vandenų“ įmonė, tiekė švarų vandenį.

Nors gėlo vandens tiekimas ir buvo atnaujinamas, tačiau neramumai vis tiek pradėjo kunkuliuoti.

Mieste kilo nepasitenkinimas, kuris peraugo į riaušes. Nepasitenkinimą skatino ir mūsų šaliai nedraugiški asmenys. Šalia riaušininkų netrukus atsirado provokatorius, vis pakurstęs žmones reikalauti tam tikrų dalykų. Tad netrukus į policijos pareigūnų, pasirengusių malšinti riaušes, pusę pradėjo skrieti vandens buteliukai, buvo uždegti deglai, sklido šūksmai, skanduoti reikalavimai. Į darbą paleistos lazdos ir vėliavų kotai, kojos ir pan.

Štabo vado teigimu, policijos pareigūnai per pratybas naudojo visas specialiąsias priemones, kurias naudoja tokiais atvejais. Į pagalbą pasitelkti ir du pareigūnų šunys. Imituota, kad naudojamos ir dujos. Batalionas taip pat turi riaušėms malšinti skirtą įrangą ir pagal scenarijų pareigūnai po kurio laiko paprašė karių pagalbos. Galiausiai riaušininkai pamažu buvo nustumti nuo arenos į patį automobilių aikštelės kraštą, dalis jų – sulaikyti.

Pratybos tęsiasi

Panevėžio apskrities VPK viršininkas Egidijus Lapinskas sako, kad šiose pratybose dalyvavo Panevėžio apskrities VPK mobiliojo padalinio pareigūnai, Panevėžio miesto ir rajono PK pajėgos, bei kiti padaliniai, dirbantys apskrityje. Jo teigimu, pareigūnų tikslas – pasitikrinti galimybes vykstant masinėms riaušėms suvaldyti situaciją. Su tokiais atvejais pareigūnams kartkartėmis tenka susidurti. Paskutinis įvyko pernai.

„Pernai turėjome neramumus „Cido“ arenoje su „Lietuvos ryto“ krepšinio sirgaliais ir manau, kad kartu su apsauga gana gerai susitvarkėme“, – sako E. Lapinskas.

Bataliono štabo viršininko V. Stankevičiaus teigimu, pratybos dar tik prasidėjo ir kol kas viskas vyksta taip, kaip planuota. Kaip per pratybas įvykiai vystysis toliau, kol kas neatskleidžiama – informacija skelbiama po truputį, paliekant intrigą. Pratybos truks iki gegužės pabaigos. Skelbiama, kad gegužės 25–29 dienomis bus ribojamas eismas, bus naudojamos garsinės imitacinės priemonės.

„Pratybos suplanuotos taip, kad viskas rutuliotųsi nuo ekstremalaus įvykio, kuris buvo vakar, ir pereitų į karinius veiksmus. Finalas bus kariniai veiksmai“, – sako štabo viršininkas.

Vos tik pareigūnams su sirenomis vakar atskubėjus prie arenos, virtualioje erdvėje pradėta klausinėti, kas nutiko.

„Tiesą sakant, kol kas to gyventojų aktyvumo dar nepajutome. Gal viskas bus po šios dienos įvykių. Mes planuojame aktyviau dalyvauti mieste. Galbūt tada atsiras daugiau domėjosi“, – štabo viršininkas sako, kad kol kas didelės gyventojų reakcijos nesulaukta.

V. Stankevičiaus teigimu, kariai aktyviai skelbia informaciją apie artėjančius pratybų veiksmus ir tikimasi, kad gyventojai nepatirs didelių trukdžių.

Penktadienį planuojama patruliuoti mieste, bus įrenginėjami kontrolės postai siekiant rasti riaušių lyderius ir pagrindinius iniciatorius, todėl bus vykdoma automobilių ir asmenų paieška.

 

Galerija

 

Komentarai

  • rašeivos,
    elementarias gramatines klaidas išsitaisykite, o tik tada publikuokite savo rašliavas.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų