Galvojantieji apie daugiabučio renovaciją turėtų suskubti – jau metų pradžioje bus paskelbtas naujas kvietimas teikti paraiškas dalyvauti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Renovacija prasideda nuo pačių gyventojų

Renovacija prasideda nuo pačių gyventojų

Prasidėjęs šildymo sezonas – savotiškas lakmuso popierėlis, parodantis opiausias namo bėdas. Didžiulės sąskaitos už šildymą, pro kiauras sienas košiantis vėjas, varvantis stogas – dažno daugiabučio liga.

Kiekvienoje situacijoje yra mažiausiai bent dvi išeitys – dejuoti arba imtis sprendimų. Vienas iš jų – kompleksinė namo renovacija. Žinoma, pasirinkus antrąjį variantą, gyventojai susiduria su abejonėmis, kaip tinkamai pasirinkti, kokie darbai namui reikalingi, kiek tai kainuos, ar renovacija bus sklandi ir kokybiška. Jau renovuotų namų patirtis rodo, kad žingsniai iki šilto, taupaus ir modernaus būsto gali būti lengvi, kai gyventojai turi žinių ir informacijos, patys aktyviai dalyvauja renovacijos procese ir nebijo konsultuotis su specialistais.

Kaip teigė Būsto energijos taupymo agentūros Projektų įgyvendinimo skyriaus specialistė Panevėžio regionui Daiva Gailiūnienė, renovacija prasideda nuo informacijos rinkimo. Namo pirmininkas ar kitas namo įgaliotas atstovas turėtų pats pirmiausia įsigilinti į renovacijos procesų eigą ir visus etapus, ateiti pasikonsultuoti į Būsto energijos taupymo agentūrą ir tuomet savo žiniomis pasidalyti visuotiniame namo gyventojų susirinkime.

„Renovacijos pradžia yra gyventojų noras atnaujinti savo daugiabutį. O apsispręsti nebūna sunku, kai gyventojams pateikiama visa informacija: kokios namo bėdos, kaip jas galima būtų išspręsti renovavus daugiabutį, kokią naudą gali suteikti daugiabučių atnaujinimo programa, kokia valstybės parama“, – kalbėjo D. Gailiūnienė.

Suteikia aiškumo

Žinoma, vienas aktualiausių klausimų – kiek renovacija kainuos kiekvienam buto savininkui. Pasak specialistės, kaina – labai individualus dalykas, kuris priklauso nuo daugelio faktorių. Būna, kad lygiai tokių pačių daugiabučių renovacijos kaina skiriasi net du kartus. Tai priklauso nuo pasirinktų investicinių priemonių – vieni renkasi tik namo fasado, stogo apšiltinimą bei pasikeičia duris ir langus, o kiti savo daugiabutį apvelka ne tik naujais kailiniais, bet ir keičia visą šildymo sistemą, vamzdynus, elektros instaliaciją, diegia inovatyvias žaliąsias technologijas. Kiek kainuos konkretaus namo renovacija, paaiškėja tik parengus investicinį planą, kurį gyventojai turi apsvarstyti ir patvirtinti visuotiniame namo gyventojų susirinkime. Tiesa, prieš tai būtina surinkti gyventojų daugumos parašus, kad šie pritariantys renovacijai, t. y. nutariama parengti namo atnaujinimo projektą. Tuomet konkurso būdu išrinkti specialistai įvertina namo energinį naudingumą ir parengia investicinį planą.

„Investicinio plano parengimas suteikia aiškumo. Paprastai yra parengiami du investiciniai planai, tačiau neretai diskusijose su gyventojais gimsta ir trečiasis variantas – kai dalis priemonių paimama iš vieno ir dalis – iš kito investicinio plano. Ir tik patikslinus jį gyventojai nusprendžia, ar savo namą renovuoti, ar ne. Pasirinkus renovaciją, už investicinio plano rengimą sumoka valstybė“, – pasakojo D. Gailiūnienė.

Reikėtų suskubti

Kartu su investiciniu planu gyventojai turi išsirinkti ir renovacijos administratorių. Juo gali tapti namo pirmininkas, Savivaldybės paskirtas administratorius ar bet koks kitas šias paslaugas teikiantis juridinis ar fizinis asmuo. Tuomet administratorius gali kreiptis į banką ar bet kurią kitą finansinę instituciją dėl finansavimo. Finansuotojas, patikrinęs gyventojų mokumą, pasirašo aktą dėl kredito suteikimo. Asmenys, dalyvaujantys Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje, turi galimybę iš bankų skolintis su ne didesnėmis kaip 3 proc. fiksuotomis metinėmis palūkanomis. Svarbu paminėti, kad paskola ir palūkanos pradedamos mokėti tik užbaigus visus darbus ir atnaujinus namą.

„Žinoma, nereikia pamiršti, kad investicinį planą, jam pritarus gyventojams, būtina pateikti Būsto energijos taupymo agentūrai tvirtinti. Svarbu paminėti, kad investicinius planus galima teikti tik paskelbus kvietimą – šiuo metu jų nepriimame. Kitas kvietimas bus nuo 2019 m. sausio 1-osios, tad dabar pats tinkamiausias metas ruošti investicinius planus“, – akcentuoja specialistė.

Kitas žingsnis – techninio darbo ir galiausiai rangos darbų pirkimas. Atlikus darbus, parengiamas ir surašomas atliktų darbų perdavimo-priėmimo aktas, jį pasirašo administratorius, rangovas, BETA atstovas ir statybos techninę priežiūrą vykdęs specialistas.

Ar gautas finansavimas, koks yra techninis namo projektas, kaip bus vykdomi darbai – apie tai gyventojus turi informuoti namo administratorius. Jeigu gyventojams kyla neaiškumų, tam tikrų klausimų, jie visuomet gali kreiptis į administratorių, šis privalo pateikti visą reikiamą informaciją. Be abejo, visada galima kreiptis ir į Būsto energijos taupymo agentūrą. Jau kelerius metus veikia nemokama konsultacijų linija, kuria gyventojams atsakoma į visus su renovacija susijusius klausimus.

„Iš savo praktikos pastebime, kad vieni gyventojai labai gerai žino apie renovaciją, kiti yra tik girdėję ar turi net klaidingų žinių – visko pasitaiko. Bet jeigu kyla neaiškumų, visuomet galima pasikonsultuoti. Be to, ir mūsų specialistai gali atvykti į gyventojų susirinkimus ir padėti išsklaidyti visas abejones“, – sakė D. Gailiūnienė.

Komentarai

  • Jei namo administratorius tampa namo bendrijos pirmininkas,bet nesuprasdamas darbo samdo kitą „veikėją“? Kaip tada?Kiek mokama namo administratoriui,jei jį skiria Savivaldybė?Kiek mokama jei administratorius yra namo pirmininkas? Ar tiesa,kad jam mokama 15% nuo to namo renovacijos kainos?Ar turi būti gyventojų sutikimas tokiam mokėjimui?Gal kam teko susidurti ir galite paaiškinti.

    • Namo renovacijos administratoriu renka visuotinis susirinkimas, Mokama ne nuo renovacijos kainos, o iki 0.14 eur uz namo kvadrata, Taciau administravimo islaidas 100 % padengia valstybe.

  • Kad gyventoju susirinkimas butu laikomas ivykusiu reikalingas 51 proc savininku susirinkime ir ju dalyvavimas,balsavimas,klausimu sprendimas jame.Bendrijos istatuose turi matytis ka gali,ko negali pirmininkas,dazniausiai labai daug ka gali

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų