Rajono žmonėms – staigmena šiukšlėse

Rajono žmonėms – staigmena šiukšlėse

Panevėžio rajono gyventojams pavasaris atneša visai nedžiaugsmingą naujieną. Jau nuo balandžio rajone įsigaliojo daugiau nei perpus didesni mokesčiai už atliekų išvežimą.

Paskutinėmis kovo dienomis naujus atliekų tvarkymo įkainius patvirtinusi rajono Savivaldybės taryba motyvuoja, jog jie nebuvo didinti šešerius metus.

Per tą laiką komunalinių atliekų tvarkymo sąnaudos išaugo 683,1 tūkst. Eur, o tai yra 99,2 proc.

Už pirmąjį metų ketvirtį atliekų išvežimą dar senaisiais įkainiais apmokėję rajono žmonės juos jau gali pamiršti. Apskaičiuoti naujieji yra vidutiniškai 51,2 proc. didesni.

Pavyzdžiui, 100 kv. m individualiame name gyvenantis vienas asmuo, iki šiol už atliekų išvežimą per metus sumokėdavęs 36,8 euro, dabar klos 56 eurus, tai yra 19,2 Eur brangiau.

Vienišiui, gyvenančiam daugiabučio namo tipiniame 50 kv. m bute, atliekų tvarkymas brangsta 12 eurų pers metus – iki 36,6 euro per metus vietoje buvusios 24,6 Eur metinės įmokos.

Augo sąnaudos

Rajono Savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis aiškina, jog neliko kitos išeities, kaip tik rajono gyventojams didinti mokestinę naštą.

„Matome aibę priežasčių, kodėl atliekų tvarkymas brango. Rinkliava nebuvo perskaičiuota nuo 2017-ųjų. Per tą laiką sudaryta nauja sutartis su atliekų surinkėju – operatoriumi, vien šios paslaugos teikimas pabrango apie 100 tūkst. eurų, taip pat pasikeitė mechaninio ir biologinio apdorojimo kaina – už atliekų perdirbimą sąvartyne mokestis išaugo vidutiniškai nuo 33 iki 56 eurų be PVM už vienos tonos sutvarkymą. Visi puikiai suprantame, kad per šešerius metus padidėjo ir administracinės, ir darbo užmokesčio sąnaudos“, – komentavo E. Lunskis.

Direktoriaus teigimu, netgi rajono Tarybai patvirtinus gerokai didesnius atliekų tvarkymo įkainius, skaičiuojama, kad tiek, kiek sumokės gyventojai, nepakaks padengti atliekų tvarkymo sąnaudoms – Savivaldybei gali tekti iš biudžeto pridėti dar apie 100 tūkst. eurų.

„Skaičiavimai parodė, kad jei Taryba nebūtų patvirtinusi naujų įkainių, metų pabaigoje atliekų tvarkymo paslaugai apmokėti būtų trūkę iki 400 tūkst. eurų. Tie pinigai galėtų būti panaudoti kitoms rajono reikmėms“, – sako E. Lunskis.

Panevėžio rajone atliekų tvarkymas nuo šio pavasario brangsta vidutiniškai 51,2 proc. P. Židonio nuotr.

Brangimas neišvengiamas

Savivaldybės administracijos direktoriaus teigimu, gyventojams įkainius gerokai išaugino ir vadinamasis sąvartyno taršos mokestis. Nuo šių metų už toną neišrūšiuotų atliekų, įvežamų į Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro (PRATC) sąvartyną Dvarininkų kaime netoli Liūdynės, tenka mokėti 78 eurų vietoje dar pernai buvusių 18 eurų.
Iš šešių Panevėžio apskrities savivaldybių taršos mokestį į atliekų sutvarkymo kainą įskaičiavusios kol kas tik dvi – Panevėžio miesto ir rajono.

E. Lunskis neabejoja, kad ir kitos neišvengs gyventojams per kišenes kirsiančio sprendimo.

„Ir konsultantai, ir PRATC atstovai mano, kad kitose savivaldybėse, išskyrus Panevėžio miestą, dabar taikomi rinkliavos įkainiai turėtų būti didinami iki 30 proc. Bet kiekviena vertins savo biudžeto galimybes. Panevėžio rajonui būtų per dideli pinigai to mokesčio neįskaičiuoti į kainą“, – sako rajono Savivaldybės administracijos direktorius.
Anot jo, atliekų tvarkymo kaina stabiliai auga ir dėl šioje srityje keliamų uždavinių.

„Europos Sąjungos reglamentai, šalies teisės aktai plečia atliekų surinkimo paslaugas, drastiškai apmokestinamas ne tik atliekų kiekis, patenkantis į sąvartyną, bet ir atsiranda naujos atliekų rūšys – – maisto, tekstilės ir kitos, kurių sutvarkymui kuriama nauja infrastruktūra. Visos tos investicijos kainuoja. Gyvensime švariau, gyventojai turės daugiau pasirinkimo, bet šiuo metu už tai reikia mokėti“, – pažymi E. Lunskis.

Mokestį reguliuos nebe savivaldybės

PRATC vadovo Gintauto Ulio teigimu, nuo kitų metų atliekų tvarkymo kainodaroje laukia dar viena naujovė.
Iki šiol mokestį už šiukšles tvirtindavo savivaldybių tarybos. Tačiau nuo 2024-ųjų savivaldybės privalės taikytis prie Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos nustatytų vandens, šildymo, bet ir atliekų tvarkymo įkainių.

Pasak G. Ulio, stabilizuoti kainų augimą turėtų būti prioritetinis savivaldybių tikslas.

Anot direktoriaus, taršos mokestis už kiekvieną į sąvartyną patenkančią mišrių atliekų toną tam ir įvestas, kad visuomenė būtų suinteresuota mažinti jų kiekius.

„Taršos mokestis pritaikytas siekiant, kad kuo mažiau atliekų būtų šalinama sąvartyne. Jei atliekos sutvarkomos kitais būdais, to mokesčio mokėti nereikia. Visgi reikia suprasti, kad ir kiti atliekų tvarkymo būdai taip pat brangūs, nors tai ir leidžia jas tvarkyti kiek pigiau“, – sako G. Ulys.

Į PRATC sąvartyną Dvarininkų kaime netoli Liūdynės iš visos apskrities per metus atvežama 97 tūkst. tonų atliekų.
Direktorius pastebi, kad jų kiekiai mąžta.

Tą lemia ir mažėjantis gyventojų skaičius, tačiau esminė priežastis, pasak G. Ulio, augantis gyventojų sąmoningumas – daugėja surenkamų tekstilės, pakuočių atliekų, kurios patenka ne į sąvartyną, bet pas perdirbėjus.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų