P. Židonio nuotr.

Panevėžio mieste ir rajone pirmąją doze paskiepyta maždaug ketvirtadalis gyventojų

Panevėžio mieste ir rajone pirmąją doze paskiepyta maždaug ketvirtadalis gyventojų

Nors šią savaitę kitų savivaldybių sąskaita gelbėjant Vilnių nuo COVID-19, Panevėžio rajono savivaldybė negavo beveik 500 „Pfizer“ vakcinos dozių, čia paskiepytųjų pirmąja doze procentas lieka didesnis nei sostinėje.

Panevėžio rajone skiepo jau sulaukė 24,78 proc. ten gyvenančiųjų – 8718, iš jų 3307 gavę jau ir antrąją vakcinos dozę. Panevėžyje paskiepyta 25,39 proc. gyventojų – 24 473, iš jų 8773 – jau abiem vakcinos dozėmis.

Vilniaus mieste paskiepyta 24,32 proc. gyventojų – 138 538, iš jų 51720 – abiem dozėmis.

Penktadienio duomenimis, Panevėžio rajone sergamumas COVID-19 per pastarąsias dvi savaites siekė beveik 369,4, Panevėžio mieste – 455,2 naujų atvejų, tenkančių 100 tūkstančiui gyventojų.  Abi šios savivaldybės pandemijos žemėlapyje nudažyta raudona spalva. Tai reiškia, kad sergamumas koronavirusu čia traktuojamas kaip aukštas.

Panevėžio rajono savivaldybė šios savaitės pradžioje laukė beveik tūkstančio „Pfizer“ skiepų siuntos. Bet rajono poliklinika gavo žinią, kad bus atvežta tik 498.

Vyriausybė nusprendė, kad dėl sudėtingos epidemiologinės situacijos Vilniaus mieste reikia perskirstyti vakcinų siuntas ir skirti sostinės vakcinavimo centrams 44 proc. visų gautų vakcinų – 46 tūkst. 512 dozių. Dalis šio kiekio – 19,8 tūkst. dozių – anksčiau buvo numatytos skirti kitoms savivaldybėms. Penktadienio duomenimis, Vilniuje per pastarąsias 14 dienų 100 tūkst. gyventojų tenka 1050,4  naujų COVID-19 atvejų, o tai yra maždaug 2,8 karto daugiau nei Panevėžio rajone ir 2,3 kartų daugiau nei Panevėžio mieste.

Panevėžio rajono savivaldybė šios savaitės pradžioje laukė beveik tūkstančio „Pfizer“ skiepų siuntos. Bet rajono poliklinika gavo žinią, kad bus atvežta tik 498, Panevėžio miestui vakcinų nebuvo sumažinta.

Gavo vos pusę

„Planavome gauti dvigubai daugiau, rinkome tam žmones, bet pirmadienį apie 16 val. pasiekė naujiena, kad gausime tik pusę. Vakcina paprastai atgabenama į Respublikinę Panevėžio ligoninę, nes jai reikia specialių laikymo sąlygų, ir antradienio ryte mes ją pasiėmėme“, – sakė Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos direktorė Neringa Šinkūnienė.

Anot jos, paprastai rajone per savaitę išskiepijama net dešimteriopai didesnės skiepų santaupos. Poliklinika vakcinavimą organizuoja itin plačiai: ne tik savo patalpose mieste, bet ir kaimų bei miestelių šeimos gydytojų kabinetuose, medicinos punktuose, o sunkūs ligoniai skiepijami savo namuose. Todėl gauti keli šimtai dozių labiausiai pageidaujamos „Pfizer“ vakcinos per šią darbo savaitę bus greitai išskiepytos.

„Ar Vyriausybės sprendimas gelbėti Vilnių mums pakenks, sunku pasakyti. Žiūrint vietos lygiu – taip, Panevėžio rajonui reikia kuo daugiau vakcinos. Bet strategiškai mąstant, reikia gesinti didžiausius šalies „gaisrus“, – svarsto poliklinikos vadovė.

N. Šinkūnienė viliasi, kad tokia pagalba vardan vieno miesto tėra vienkartinė ir nepasikartos.

Laukia įmonės

Dabar Panevėžio rajonas, anot jos, nėra prasčiausias Lietuvoje pagal koronaviruso sergamumą. Jau paskiepyta 24,78 proc. jo gyventojų.

„Turime apie 30 tūkst. skiepintinų žmonių. Iš jų beveik trečdalis vakcinuotų – gana neblogas rezultatas“, – teigia poliklinikos vadovė.

Šiuo metu, jos duomenimis, jau visiškai baigiama skiepyti vyresnių nei 65-erių asmenų grupė ir rankiojami paskutiniai, pavieniai likę senjorai. Kai kuriuos jų, pasak N. Šinkūnienės, skiepytis tenka kviesti po dešimt kartų ir vis iš naujo derinti atvykimo laiką.

Taip pat rajone baigiami vakcinuoti sergantieji lėtinėmis ligomis.

Didelės siuntos „AstraZenecos“ vakcinos vežamos įmonėms.

„Praeitą savaitę buvome gavę „AstraZenecos“ ir paskiepijome „Raguvos baldų“ darbuotojus. Dabar „Dominari“ prašo nuo COVID-19 apsaugoti 300 žmonių, jiems penktadienį vešime šimtą likusių dozių“, – sako direktorė.

Šią savaitę Panevėžio rajonui skirta 400 dozių „Modernos“.

Šluba komunikacija

Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis apie savivaldybėms šią savaitę perskirstytą vakciną sužinojo ne anksčiau nei rajono medikai. Rajono vadovas neslėpė pasipiktinimo.

„Tai, kas vyksta, nepaaiškinama. Vakcinacija reikalauja konkretumo, juk šiame reikale sukasi minios žmonių. Pranešame žmonėms atvykti skiepytis ir paskui keičiame jų planus“, – apmaudą liejo meras.

Supykusiems merams premjerė puolė aiškinti, esą dabartinėmis pandemijos sąlygomis neturinti komforto savivaldybėms pranešti apie nenumatytus pokyčius prieš dvi savaites. Tačiau, P. Žagunio nuomone, užtektų, kad Vyriausybė savo sprendimus pristatytų bent prieš dvi dienas.

„Sulaukėme žinios apie sumažintą vakcinų skaičių pirmadienį baigiantis darbo dienai ir vakare puolėme viską keisti. Iš mūsų paimtos būtent „Pfizer“, kurių žmonės taip laukia – kodėl ne „AstraZeneca“?“ – klausia Panevėžio rajono vadovas.

P. Žagunis pripažįsta, kad negauta skiepų dalis pandeminės situacijos rajone veikiausiai smarkiai nepakeis. Bet meras tame mato vis blogėjančią aukščiausios valdžios komunikaciją.

„Jei taip būtų dirbę ankstesni valdantieji, tai opozicija – dabartinė valdžia, juos būtų sudoroję. Šito sprendimo didžiausia bėda – nesklandus kontaktavimas su kitomis institucijomis“, – įvertino valstietis P. Žagunis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų