Panevėžio apylinkės prokuratūra. „Sekundės“ nuotr.

Prokurorams akis bado krikštatėvio paskyrimas

Prokurorams akis bado krikštatėvio paskyrimas

Labiausiai korumpuotų institucijų sąraše, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) užsakymo atliktos apklausos duomenimis, gyventojai prokuratūrą įvardija aštuntąją iš 16-os. Labiau už prokurorus, respondentų nuomone, korumpuoti sveikatos apsauga, Seimas, teismai, savivaldybės, partijos, policija ir Vyriausybė.

Po tokio šią savaitę STT paviešinto tyrimo prokuratūrą supurtė su Panevėžiu susijęs skandalas, dėl kurio tenka aiškintis ir pačiam generaliniam prokurorui.

Ilgamečio Panevėžio apygardos prokuroro Juliaus Gelumbausko paskyrimas Apylinkės prokuratūros vadovu šiam dar nė nepraėjus eiti naujųjų pareigų sukėlė ažiotažą.

J. Gelumbauskas yra jį į naująsias pareigas paskyrusio generalinio prokuroro Evaldo Pašilio dukters krikšto tėvas. Prokuratūra ir pats krikštatėvis tokių sąsajų neneigia, tačiau tvirtina, kad abejoti paskyrimo skaidrumu – nekorektiška.

Generalinė prokuratūra šią savaitę paskelbė apie E. Pašilio paskirtus Klaipėdos apygardos, Kauno, Šiaulių bei Panevėžio apylinkių prokuratūrų naujuosius vadovus.

Prie pastarosios vairo nuo balandžio 9-osios stosiantis J. Gelumbauskas prokuratūroje skaičiuoja devintus metus, iš jų pastaruosius dvejus dirba Panevėžio apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiuoju prokuroru. Į naujas pareigas E. Pašilis panevėžietį paskyrė pasirinkęs iš trijų komisijos atranką praėjusių ir jam pasiūlytų kandidatų.

J. Gelumbausko paskyrimas virto skandalu, kai į viešumą pateko informacija apie jo ryšius su pačiu generaliniu prokuroru.

Darbą keičia iš idėjos

Naujasis Panevėžio apylinkės prokuratūros vadovas teigia, jog tokia reakcija jį gerokai nustebinusi.

„Tie ryšiai yra labai sena, 12–13 metų, istorija. Mes jau labai seniai nebendraujame“, – tvirtina J. Gelumbauskas.

Prieš daugiau nei dešimtmetį jiedu su dabartiniu generaliniu prokuroru darbavosi Ukmergės apylinkės teisme: E. Pašilis – teisėju, J. Gelumbauskas – teisėjo padėjėju.

Anot jo, kolegos dukters krikštas tebuvo formalumas, taip ir neperaugęs į artimesnius šeimų santykius.

„Esu praktikuojantis katalikas. Paprašė pakrikštyti ir viskas. Tai tebuvo formalus dalykas ir man labai keista, kad dabar dėl to kilo toks ažiotažas. Jei tarp mūsų būtų artimi ryšiai, gal dar būtų galima įžvelgti konfliktą, bet mes niekada artimai nebendravome. Net ir teisme nebuvau konkrečiai jo padėjėjas, visame teisme tebuvo viena ar dvi padėjėjų pareigybės. Prieš trylika metų nebūčiau nė susimąstęs, kad taip kada nors nutiks“, – „Sekundei“ kalbėjo prokuroras.

Anot jo, įžvelgti galbūt supainiotus viešuosius ir privačius interesus būtų sudėtinga net ir dėl paties paskyrimo aplinkybių. Mat įstatymo raidė numato, kad prokurorus skirti gali tik generalinis prokuroras.

„Jei vertintume iš to kilusio skandalo aspekto, kol E. Pašilis bus generaliniu, negalėčiau niekur būti skiriamas“, – teigė J. Gelumbauskas.

Negana to, anot jo, gavęs naujas pareigas karjeros nepadarė. Apylinkės prokuratūra yra Apygardos prokuratūros padalinys. Pastarosios skyriaus vyriausiojo prokuroro pareigos, kurias dabar eina J. Gelumbauskas, yra lygiavertės Apylinkės prokuratūros vadovo vietai. Tai reiškia, kad perėjus į naujas pareigas, nesikeis nei jo statusas, nei materialinis atlygis.

„Laukia tik šiek tiek kitoks darbo pobūdis. Toks buvo mano idėjinis noras“, – aiškino prokuroras.

Negalėjo nusišalinti

Po J. Gelumbausko paskyrimo į viešumą išlindus jo sąsajoms su E. Pašiliu, Generalinė prokuratūra suskubo rengti spaudos konferenciją situacijai paaiškinti.

Komunikacijos skyriaus vedėjos Elenos Martinonienės teigimu, generalinis prokuroras turi teisę savo nuožiūrą pasirinkti kandidatą iš komisijos atrinktų ir jam pasiūlytųjų.

Nors pastaroji pretendentus į Panevėžio apylinkės prokuratūros vadovus vertino balais, o J. Gelumbauskas jų surinko mažiausiai, pasak E. Martinonienės, tas įtakos generalinio prokuroro sprendimui neturi.

„Pirminiame etape jie iš tiesų vertinami balais, bet tai yra duomenys, skirti tik pačiai komisijai priimti sprendimą, ką iš balais įvertintų kandidatų pasiūlyti generaliniam prokurorui kaip tinkamiausius užimti konkrečias pareigas. Dėl to kalbėti, kad generalinis prokuroras pasirinko kandidatą, įvertintą mažesne balų suma, yra neteisinga. Jis renkasi iš komisijos pateiktų lygiaverčių kandidatų. Jokie balai nėra imami domėn – generaliniam prokurorui pateikiamas abėcėlinis pavardžių sąrašas“, – aiškino prokuratūros atstovė.

Šįkart komisijai, rinkusiai lygiaverčius kandidatus, didelio būrio vertinti neprireikė – atrankoje į Panevėžio apylinkės prokuratūros vadovus dalyvavo tik trys kandidatai. Visų jų pavardės ir buvo pateiktos E. Pašiliui.

Šis, pasak E. Martinonienės, netgi neturėjo galimybės nusišalinti nuo tokios procedūros – įstatymas numato, kad prokurorus gali skirti tik generalinis prokuroras.

Anot Komunikacijos skyriaus vedėjos, E. Pašilio sprendimas buvo paremtas tik dalykiniu vertinimu. Nors J. Gelumbauskas ir yra jo dukters krikšto tėvas, prokuratūros žiniomis, nei prokurorai, nei jų šeimos artimai nebendrauja.

„Tai nėra giminystės ryšiai. Kažkada generalinis prokuroras ir J. Gelumbauskas buvo kolegos, kartu dirbo teisme. Tuo metu vienas kolega kito tiesiog paprašė tapti dukters krikštatėviu, tačiau vėliau likimas susiklostė taip, kad šeimos neužmezgė jokio artimesnio ryšio. Tas bendravimas išliko grynai darbinis, dalykinis“, – aiškino E. Martinonienė.

Komentarai

  • Ką padarysi jei žmogus neturi jokių moralinių vertybių,ir kaip juokingos tos pasakėlės jog nebendrauna nors dirbą tą patį darbą?

  • Visi už vieną, vienas už visus. Deja.

  • Kad Lietuva tokia jau šalis vieni giminės. Gal nereikia taip pergyventi

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų