Po svarstymo pritarė NPD didinimui: gaunantiems minimalią algą pajamos turėtų augti

Po svarstymo pritarė NPD didinimui: gaunantiems minimalią algą pajamos turėtų augti

Seimo plenariniame posėdyje antradienį svarstymo stadiją įveikė Vyriausybės pateiktas pasiūlymas didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) mažiausiai uždirbantiems asmenims.

Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisomis numatoma, kad iki vieno vidutinio darbo užmokesčio siekiantį (VDU) atlyginimą gaunantiems gyventojams NPD didėtų nuo 400 iki 460 eurų. NPD neįgaliesiems bei riboto darbingumo asmenims kiltų atitinkamai iki 740 eurų ir 690 eurų.

Šį pasiūlymą svarstymo metu palaikė visi 126 balsavę parlamentarai. Galutinis balsavimas dėl šio projekto turėtų vykti gruodžio 9 d. Pakeitimai įsigaliotų 2022 m. sausio 1 d.

Pagal Finansų ministerijos iniciatyvą, minimalią mėnesinę algą (MMA) gaunantiems darbuotojams pajamos „į rankas“ turėtų didėti 15 eurų per mėnesį. Pusę vidutinio darbo užmokesčio (VDU) uždirbantiems asmenims NPD didinimo nauda siektų 13 eurų. Šio siūlymo naudos nepajaustų gaunantys vidutinį darbo užmokestį (1678 eurus per mėnesį). Vyriausybės siūlymui įgyvendinti kitų metų biudžete reikėtų 74 mln. eurų. Finansų ministrė Gintarė Skaistė yra teigusi, kad pasiūlymo naudą turėtų pajausti apie 73 proc. visų darbuotojų.

Projektą pristatęs Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mykolas Majauskas tikino, kad toks siūlymas yra orientuotas į mažiausias pajamas gaunančių asmenų padėties gerinimą. Parlamentaras pabrėžė, kad atlyginimai kitais metais augs ganėtinai sparčiai, todėl tolygiai reikėtų didinti ir mažiausiai uždirbančiųjų pajamas.

„Bendrai vidutiniškai darbo užmokestis turėtų didėti apie 8 proc., tuo tarpu, kai infliacija sieks apie 2,5-2.6 proc. Tačiau tie asmenys, kurie gauna mažiausią atlyginimą, turi silpniausią derybinę galią išsiderėti didesnį atlyginimą ir didesnes pajamas. Todėl šiuo atveju yra valstybės pareiga įstoti į derybinę poziciją ir apginti mažiausias pajamas gaunančių asmenų poziciją“,- iš Seimo tribūnos tvirtino M. Majauskas.

Darbo partijos siūlymui parlamentarai nepritarė

Tuo metu opozicinė Darbo partijos frakcija siūlė NPD didinti dar labiau. Pagal „darbiečių“ projektą nuo MMA iki pusės VDU uždirbantiems gyventojams pajamos būtų didėjusios 15 eurų. Nuo vieno vidutinio darbo užmokesčio dydžio – 11 eurų. Pusantro VDU uždirbantiems Darbo partijos siūlymu pajamos padidėtų 8 eurais per mėnesį. NPD didinimo naudos nepajaustų 1,9 VDU (3188 eurus) uždirbantys gyventojai. Toks siūlymas iš valstybės biudžeto pareikalautų 137 mln. eurų.

Tačiau šiai iniciatyvai parlamentarai nepritarė, 56 Seimo nariams balsavus už, 42 prieš, ir dar 24 susilaikius.
ELTA primena, kad kitų metų valstybės biudžeto deficitas, priėmus Vyriausybės pateiktą biudžeto projektą, sieks 3,1 proc. nuo šalies BVP. 2022 metais į biudžetą Finansų ministerija planuoja surinkti 13,8 mlrd., o išleisti – 16,48 mlrd. eurų.

Komentarai

  • Ar tai priklausys nuo viso etato, ar ir nuo jo dalies? Pvz., didžiajai daliai mokytojų tenka dirbti per kelias mokyklas, bet ir tai gali nebūti viso etato.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų