Prieš šventes – krūvos pažeidimų

Prieš šventes – krūvos pažeidimų

Panevėžietė, prekybos centre įsigijusi citrinų liko it musę kandusi. Pasirodo moteris sumokėjo ne tik už vaisius, bet ir už jų pakuotę.

Ketvirtadienį Asta apsilankė „Maximos“ prekybos centre Klaipėdos g. 103. Norėdama įsigyti citrinų išvydo, kad yra ir nefasuotų, kurių galima pačiam pasirinkti, ir supakuotų po kelias tinkliniuose maišeliuose. Norėdama sutaupyti laiko moteris pasiėmė jau supakuotas. Pasak jos, buvo akcija – 1,49 euro už kilogramą, o už citrinas sumokėjusi 75 centus. Jos svėrė keliais gramais daugiau nei pusė kilogramo.

Nusipirkusi citrinas, moteris teigė atidžiau apžiūrėjusi etiketę, kuri pasirodė keista – nebuvo brūkšninio kodo, nurodyto vaisių svorio, kilogramo kainos.

„Tokių etikečių nebūna – esu daug metų dirbusi prekyboje. Galima spręsti, kad galimai citrinas pakavo jau atvežtas savuose sandėliuose. Normalioje etiketėje būna nurodomas svoris su galima paklaida, brūkšninis kodas. Kilo klausimas – pirkėjas, pirkdamas fasuotą prekę, sumoka ir už pakuotę, nes jos svoris priskaičiuojamas prie prekės svorio?“ – sako pasijutusi apgauta moteris.

Prekę su kvitu panevėžietė nuvežė į Valstybinės metrologijos inspekcijos padalinį Panevėžio apskrityje. Jos teigimu, minėtas citrinas žmonės labai pirko – kalėdinė karštligė paskatino rinktis paprastesnį, jau supakuotą, variantą.

„Norfos“ prekybos tinkle fasuoti mandarinai buvo dar kartą persveriami kasoje.

„Žmonės pirkdami dar greičiausiai papildomai sumoka ir už pakuotę. Neturėtų taip būti. Jei per visą Lietuvą ir dideliais kiekiais taip parduoda, tai išeina antras pasipelnymas“, – dalijasi įtarimais pirkėja.

Lietuvos metrologijos inspekcijos Panevėžio apskrities skyriaus viršininkė Vitalija Rukavičienė sako, kad inspektoriai, nusipirkę tokią pat prekę, įsitikino, kad panevėžietės įtarimai pasitvirtino – sveriant pakuotės svoris – 6 gramai – nebuvo atimtas iš bendro svorio, kaip kad reikalauja mažmeninės prekybos taisyklės. Tačiau apskritai pačių citrinų svoris atitiko.

Kadangi tai nėra fasuota prekė – vaisiai sudėti į maišelį dėl patogumo, tačiau ant jo nenurodomas svoris, tai nelaikoma fasuotu produktu ir paklaida svoriui netaikoma. Atsakymas dėl tokio svėrimo, pasak jos, vakar nebuvo gautas.

Nuspręsta patikrinti ir kokia situacija dėl kitų fasuotų citrusinių vaisių – apelsinų, mandarinų. V. Rukavičienės teigimu, vaizdas ne koks.

Svorio neatitikimai gana dideli, pavyzdžiui, jei nurodytas kilogramas, iš tiesų svoris mažesnis. Reikalavimus fasuotoms prekėms nustato Fasuotų prekių ir matavimo indų techninis reglamentas. Jame leidžiama neigiama paklaida 1 kg produkto yra 15 gramų, o 1,5 kg pakuotei – 22,5 gramo. Į teigiamą pusę nuokrypis neribojamas.

Minėtoje parduotuvėje iš 12 pasvertų apelsinų pakuočių po kilogramą 4 pakuočių svoris neatitiko nurodytojo. Neatitikimai buvo įvairūs – ir 53 gramai, ir 23, ir 30, ir 21. Iš 7 pasvertų greipfrutų sultims pakuočių po 1,5 kg neatitiko 5 pakuočių svoris. Čia skirtumai gerokai didesni: vienoje pakuotėje – net 248,5 gramo, rastas ir kone 180 gramų neatitikimas. Iš 13 pasvertų kilograminių mandarinų pakuočių net 11 svoris neatitiko. Vienoje jų trūko net 171 gramo, kitose – po mažiau.

Pasak V. Rukavičienės, parduotuvė vaisius gauna jau fasuotus iš centrinio sandėlio sostinėje, tad medžiaga bus perduota kolegoms Vilniuje, šie aiškinsis toliau. Jos manymu, nors vaisiai gauti senokai ir stovėdami praranda kiek svorio, tačiau kai kurie neatitikimai yra labai dideli, tad toks variantas kai kuriais atvejais – mažai tikėtinas.

Pažeidimai ir „Norfoje“

V. Rukavičienės teigimu, nuspręsta patikrinti ir kitus prekybos tinklus.

„Norfos“ prekybos tinkle taip pat rasta problemų. Paaiškėjo, kad fasuotus citrusinius vaisius darbuotojai kasoje dar persvėrė, o to neturi būti daroma. Nors, pavyzdžiui, ant pakuotės buvo nurodyta, kad sveria kilogramą, realiai vaisiai svėrė kilogramą ir trisdešimt gramų. Be to, į svorį buvo įskaičiuota ir pakavimo medžiaga.

V. Rukavičienės teigimu, įvertinus pinigais, tai vos keli centai, tačiau taip neturėtų būti. Be to, kai kurios pakuotės galėjo būti ir sunkesnės dėl paklaidos, tad žmogui tektų mokėti dar brangiau. Paaiškėjo, kad tos prekės gaunamos iš centrinio sandėlio, tad laukiama paaiškinimo. Be to, sverti sugalvojo ne konkrečios parduotuvės pardavėjos.

Pasak jos, toks fasuotų produktų svėrimas nustebino, nes panaši situacija beveik visuose prekybos tinkluose buvo tik 2008 metais.

„Lidl“ prekybos tinkle nustatyta, kad fasuoti mandarinai svėrė vidutiniškai 15 gramų, apelsinai – vidutiniškai 15–20 gramų daugiau. Pasak V. Rukavičienės, teisės aktai tai leidžia.

„Iki“ prekybos centre citrinos, susvertos po pusę kilogramo, svėrė maždaug apie 10 gramų daugiau, mandarinai, susverti po kilogramą, – apie 15 gramų daugiau. Jos teigimu, maloniai nustebta dėl gana brangių vaisių medžiaginiuose maišeliuose. Rasta keletas maišelių, kur būta net iki 100 gramų daugiau vaisių. „Rimi“ prekybos tinkle mandarinai popierinėmis dėžutėmis po 1,5 kilogramo svėrė iki 60 gramų daugiau, apelsinai – 10 gramų ir pan.

V. Rukavičienė pasidžiaugė, kad apskritai padėtis dėl fasuotų produktų gerėja. Štai anksčiau buvo problema dėl cukraus svorio – jo vis trūkdavo , bet šį ketvirtį patikrinus tiek importuotą, tiek lietuvišką cukrų neatitikimų praktiškai nerasta. Miltų, kruopų svoris taip pat beveik visada atitinka nurodytąjį..

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų