Prieš atostogų kelionę – į skiepų kabinetą

Prieš atostogų kelionę – į skiepų kabinetą

 

Kasmet šalyje registruojama įvairių įvežtinių užkrečiamųjų ligų atvejų, kurių dalį galima suvaldyti skiepais.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento specialistai primena, kad ruošiantis kelionei, svarbu pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju apie skiepus ir kitas infekcinių ligų profilaktikos priemones.

Pas šeimos gydytoją – iš anksto

Keliautojams į sveikatos priežiūros įstaigas rekomenduojama kreiptis iki kelionės likus 4-6 savaitėms, kadangi imunitetui susiformuoti po skiepijimų reikalingas tam tikras laikotarpis. Įskiepyta vakcina nuo geltonojo drugio asmeniui suformuoja apsaugą visam gyvenimui, tačiau šis skiepas turi būti atliktas likus ne mažiau kaip 10 dienų iki įvažiavimo į planuojamą šalį.

Prieš atliekant skiepą

Kiekvienam keliautojui skiepijimų schema nustatoma individualiai. Gydytojas įvertina, kokie skiepijimai reikalingi, ar reikalingos revakcinacijos. Yra numatyti faktoriai, lemiantys skiepų pasirinkimą: užkrečiamosios ligos rizika, asmens amžius, sveikatos būklė ir ankstesni skiepijimai. Taip pat atsižvelgiama į kelionės tikslą, trukmę, sunkias nepageidaujamas reakcijas į ankstesnius skiepijimus, riziką užkrėsti kitus žmones, skiepijimų kainą. Jei keliauja vaikai, reikia įsitikinti, ar jie paskiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Skiepijimai keliautojams skirstomi į:

  • planinius (difterija/stabligė/kokliušas; hepatitas B; B tipo Haemophilus influenzae infekcija; žmogaus papilomos viruso infekcija; tymai, epideminis parotitas, raudonukė; pneumokokinė infekcija; poliomielitas; tuberkuliozė; rotavirusinė infekcija);

  • rekomenduojamus (cholera; hepatitas A; meningokokinė infekcija; pasiutligė; erkinis encefalitas; japoniškas encefalitas; vidurių šiltinė; geltonasis drugys);

  • privalomuosius (geltonasis drugys; meningokokinė infekcija ir poliomielitas, planuojantiems vykti į Meką (Saudo Arabiją)).

Kaip žinoti, kokie skiepai reikalingi?

Dažniausiai vykstant į užsienio šalį rekomenduojama skiepytis nuo hepatito A, hepatito B, vidurių šiltinės, difterijos, stabligės.

Daugelį vakcinų, kurios skiriamos vaikystėje, suaugusiems reikia po tam tikro periodo pakartoti, kad būtų išlaikytas apsauginis imuniteto lygis. Ypač svarbu suprasti, kad tokių retų ligų, kaip difterija ar poliomielitas, kurios neregistruojamos ar registruojami tik pavieniai jų atvejai išsivysčiusiose šalyse, gali būti ir turistų lankomose teritorijose. Taigi reikėtų nepamiršti ir palaikomųjų vakcinos dozių, tokių kaip difterija ir stabligė.

Kokios nesiskiepijimo pasekmės?

Yra pasaulyje šalių, į kurias draudžiama įvažiuoti asmenims, neturintiems tarptautinio skiepijimo pažymėjimo, kuriame privaloma atžyma apie skiepo nuo geltonojo drugio atlikimo laiką. Nepasiskiepiję keliautojai ir/arba neturintys pažymėjimo bei vykstantis į užsienio šalis, kuriose iš keliautojų, atvykstančių iš infekuotų geltonuoju drugiu teritorijų ar per tokias teritorijas vykusių tranzitu, turistai gali būti neįleidžiami į šalį ir/arba izoliuojami atitinkamam laikotarpiui pagal tos valstybės galiojančias taisykles. Taip pat nepasiskiepiję keliautojai, vykdami į endemines užkrečiamųjų ligų teritorijas rizikuoja užsikrėsti, pvz.: geltonąja karštlige, poliomielitu, tymais, vidurių šiltine, hepatitu A ir kt. infekcijomis.

Kiekvienam keliautojui sugrįžus namo ir po kelionės pajutus kokius nors simptomus kaip karščiavimas, vėmimas, galvos skausmas ar kitus, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą ir informuoti jį apie buvusią kelionę.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų