EPA-ELTA nuotr.

Priėmusiems karo pabėgėlius numatyta kompensacija

Priėmusiems karo pabėgėlius numatyta kompensacija

Nuo karo bėgančius ukrainiečius į savo namus priėmusiems žmonėms bus mokama kompensacija.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė informavo, jog priėmusiems karo pabėgėlius iš Ukrainos per mėnesį bus mokama 150 eurų kompensacija už pirmą priimtą ukrainietį, po 50 eurų – už kiekvieną papildomą asmenį.

Pasak jos, kompensacijos priimantiems ukrainiečius bus mokamos siekiant „paskatinti papildomų būstų ir kitų tinkamų gyvento patalpų savininkus suteikti apgyvendinimą ukrainiečiams ir padidinti gyvenamųjų vietų pasiūlymą“.

Planuojama, kad kompensacijos būtų mokamos nuo antro mėnesio, kai priimami ukrainiečiai, ir ne ilgiau trijų mėnesių – tikimasi, kad per tiek laiko karo pabėgėliai rastų darbą ir išsinuomotų būstą patys.
„Šiai dienai siūlymas yra už vieną asmenį iš Ukrainos atvykusį, nuo karo bėgantį mokėti 150 eurų per mėnesį, už kiekvieną paskesnį asmenį – papildomai po 50 eurų per mėnesį, ir šių išmokų dydis nepriklausytų nuo to, kurioje Lietuvos vietoje yra būstas, sumos būtų vienodos visoje Lietuvoje“, – pirmadienį interviu LRT sakė M. Navickienė.

Anot jos, pirmą mėnesį nuo karo pabėgusius ukrainiečius gyventojai turėtų priimti neatlygintinai, o finansinė paskata būstų ir patalpų savininkams būtų mokama nuo antro mėnesio, bet ne daugiau kaip tris mėnesius.

„Tikimės, kad per tiek laiko bent dalis ukrainiečių galėtų integruotis į darbo rinką ir nuomotis būstą bei išlaikyti save patys“, – kalbėjo ministrė.

Dėl kompensacijos reikėtų kreiptis į vietos savivaldybę, kur registruotas būstas. Visgi ministrė prognozavo, kad matant didelį solidarumą su ukrainiečiais, bus ir tokių žmonių, kurie finansine paskata nesinaudos.

„Kiek mes matėm tautos solidarumo tik prasidėjus karo veiksmams, tai visokių žmonių bus. Daliai žmonių ta finansinė paskata tiesiog bus reikalinga materialiai, nes galbūt tokia materialinė padėtis šeimoje, kur papildomi žmonės būtų per didelė finansinė našta, tokiems žmonėms kompensacija būtų vertinga. Kiti, kurie nenorės šita paskata naudotis, galės nesikreipti ir ji nebus išmokama“, – kalbėjo ministrė.

M. Navickienė teigė, jog sprendimas šiuo metu derinamas ir operacijų vadovė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pasirašys jį artimiausiu metu.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje jau registravosi apie 24 tūkst. pabėgėlių iš Ukrainos, daugiau nei 10 tūkst. iš jų – nepilnamečiai.

„Nelabai žinau, kodėl reikia į visas diskusijas taip pat įvelti vargšus Ukrainos žmones, kurie bėga nuo karo ir kuriuos Lietuvoje daugelis žmonių atvira širdimi priima. Noriu jus patikinti, kad kompensacijos žmonėms, kurie pasiūlys savo namus, Vyriausybės bus patvirtintos ne vėliau kaip kitą savaitę“, – po balsavimo teigė I. Šimonytė.

Taip premjerė reagavo į pasisakymus Seimo salėje. Svarstant pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pakeitimus, kuriais buvo teikiami siūlymai lengvatinį PVM tarifą taikyti ir gyventojams, kurie savo namų šildymui naudoja ne centralizuotą šildymą, o kitas šildymo rūšis, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys Kęstutis Vilkauskas, teigė, kad tai būtų parama žmonėms, kurie priima į savo namus karo pabėgėlius iš Ukrainos.

„Tiek jau argumentų, bet dar vienas argumentas – dabar priimame pabėgėlius iš Ukrainos. Jie apsigyvena privačiuose, individualiuose namuose. Jeigu mes galvojame, kad nepakyla elektros energijos, karšto vandens sąskaitos, tai tikrai klystame. Manau, kad tai būtų vienas iš tų žingsnių šiame etape (kadangi balsai vis kyla aukštyn, vis daugiau balsuojančių, gal dar kas nors persigalvos), kad mes iš tikrųjų taikykime dabar tai, ką galime padaryti. Darykime, ką galime padaryti. Nes Vyriausybė dėl užsieniečių statuso kompensavimo mechanizmo dėl komunalinių paslaugų yra nenumačiusi“, – kalbėjo K. Vilkauskas.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų