Prasižengusiems vairuotojams – valdžios apynasris

Prasižengusiems vairuotojams – valdžios apynasris

Seimas priėmė pataisas, numatančias griežtesnes sankcijas baudų nesumokėjusiems Kelių eismo taisyklių pažeidėjams. Tokiems asmenims vairuotojo pažymėjimai nebus išduodami ar keičiami. Nauja tvarka, prezidentei pritarus, įsigalios nuo šių metų gruodžio.

Kelių policijos duomenimis, pernai išaiškinti beveik 343 tūkst. Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimai, o paskirtų baudų už juos suma siekia apie 15,2 mln. eurų. Nedrausmingi vairuotojai sumokėjo maždaug 8,1 mln. eurų baudų.

Tikimasi, kad priimtos pataisos paskatins vairuotojus taisykles pažeisti mažiau.

„Mano nuomone, Lietuva viena liberalesnių valstybių tuo klausimu – praktiškai mažai daro, kai kažkas nemoka baudų“, – „Sekundei“ teigė Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos tarnybos viršininkas Virginijus Mačėnas.

Jo žiniomis, kaimynai latviai jau taiko tam tikrus apribojimus. Tuo metu Lietuvoje vairuotojai, laiku nesusimokėję baudų, neturėjo kitų problemų, kaip tik turto išieškojimo per antstolius, o neturintiesiems jokio turto tokia priemonė neveikia.

Daug neaiškumų

„Regitros“ Panevėžio filialo direktorius Raimundas Kireilis sako girdėjęs apie pokyčius, tačiau daugiau informacijos, kaip viskas vyks, neturintis. Pasak jo, kažkaip turės gauti informaciją iš registrų centro apie skolininkus, tačiau kol kas nežinia, ar jungsis patys, ar duomenis gaus iš VMI.

„Kažkada buvo sprendžiama, kad nesumokėjusieji baudos negalėtų registruoti automobilio, tačiau kažkodėl tokios pataisos nepriėmė. Su tais vairuotojų pažymėjimais neaišku, kaip bus. Greičiausiai matysime nesumokėtas skolas tik tada, kai prireiks juos keisti“, – svarsto R. Kireilis.

Jis priminė, kad vairuotojo pažymėjimų ilgiausias galiojimo laikotarpis – dešimt metų. R. Kireilio manymu, tie, kurie nemoka baudų, greičiausiai neturi ir vairuotojo pažymėjimo, nuolat pažeidžia KET ir turi nesumokėtų tūkstantinių baudų. Pamiršti susimokėti, direktoriaus įsitikinimu, sunkiai įmanoma, nes apie tai primena antstoliai.

Su išimtimis, bet veikia

Su panašiais apribojimais jau kurį laiką susiduria norintieji gauti leidimą įsigyti, laikyti ir nešioti B, C kategorijos ginklus. Nuo sausio 1-osios galioja Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nuostata, pagal kurią leidimas minėtiems ginklams neišduodamas fiziniam asmeniui, kuriam dėl mokestinės nepriemokos arba baudos už administracinį nusižengimą priimtas sprendimas dėl priverstinio išieškojimo.

Tad tie, kurie skolingi valstybei, tvirtina neturintys jokio turto, bet planuoja įsigyti ne vieną tūkstantį eurų kainuojantį ginklą ir gauti jam leidimą, legaliai to nebegali padaryti. Apie kiekvieną norintįjį įsigyti ginklą pareigūnai klausia VMI.

Panevėžio apskrities VPK Viešosios policijos Licencijavimo skyriaus viršininkas Jevgenijus Piskunovas sako, kad per tą laiką jau buvo keletas skolų turėjusių žmonių. Tačiau jie skubiai susimokėjo.

J. Piskunovo manymu, tai puiki prevencija, nes žmonės tarsi pažadinami ir greitai susimoka. Patys gyventojai prisipažįsta esantys patenkinti perspėjimu – buvo esą pamiršę apie nesumokėtą baudą. Kita vertus, tokia nuostata galioja tik išimant naują leidimą.

„Yra daug žmonių, kurie turi leidimus, ateina jų perregistruoti, bet jiems ši nuostata netaikoma. Visiems reikėtų taikyti“, – pareigūnas mano, kad išimčių neturėtų būti.

Per metus Licencijavimo skyrius išduoda apie 200–300 naujų leidimų įsigyti, nešioti, laikyti ginklus.

Faktai

Administracinių teisės pažeidimų ir eismo įvykių registro duomenimis, 2012 metais šalyje buvo paskirtos 105 633 administracinės baudos už KET pažeidimus, kurių suma – 31 672 660 litų (daugiau nei 9 mln. eurų).

Iš jų išieškota tik 8 procentai – 2 516 533 Lt. (730 tūkst. eurų).

2013 ir 2014 metais išieškota 38 ir 32 procentai už Kelių eismo taisyklių pažeidimus paskirtų baudų.

VMI birželio 1 dienos duomenimis, Panevėžio mieste buvo 1 374 administracinių teisės pažeidimų skolininkai, kurių skola siekė 583,4 tūkst. eurų.

Panevėžio rajone buvo 773 asmenys, kurių nesumokėtų baudų suma siekia 244,7 tūkst. eurų.

Dalis iš jų yra nesusimokėję skolų už KET pažeidimus.

Komentarai

  • Ar galima laikytis teises jej buvau kliuves be teisiu prieš 6metus ir nesumokejes baudos teisių neturejes nekada

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų