G. Lukoševičiaus nuotr.

Popieriaus raižinys pripažintas rekordiniu

Popieriaus raižinys pripažintas rekordiniu

Panevėžio rajonas turi naują Lietuvos rekordą.

Dar per pandemiją Liūdynės kultūros centre sukurta meninė instaliacija iš popieriaus raižinių pripažinta rekordine.

Šis unikalus kūrinys tuomet sulaukė didžiulio susidomėjimo, apkeliavo ne vieną vietovę ir šiuo metu saugomas Liūdynėje.

Jos kultūros centro ir parodų koordinatorės Ingos Grinskytės-Gulbinienės sumanytą kūrinį Rekordų akademija prieš keletą dienų pripažino didžiausia menine instaliacija iš popieriaus raižinių. Ši instaliacija yra 1,2 metro aukščio, 50 metrų ilgio ir 60 kv. m pločio.

Rekordo laukė keletą metų

Unikali, o dabar ir oficiali rekordininkė instaliacija sukurta liūdyniečiams įgyvendinant popieriaus raižinių meno populiarinimo projektą „Gamtos labirinte“.

Iš popieriaus sukurtas raižinys gamtos motyvais dėl šviesos efektų virto daugiamačių figūrų visuma.

Prie šios iniciatyvos prisidėjo daugiau nei trys dešimtys Panevėžio regiono žmonių. Bendradarbiaujant su Panevėžio apskrities kūrėjais, gamtos motyvais išraižyti raštai sujungti į vientisą juostą, iš jos padarytas popierinis labirintas.

„Internete neradau panašių analogų. Kilo mintis, kad mūsų darbas gali būti didžiausias, ilgiausias, tad kodėl gi jo neregistravus?“

I. Grinskytė-Gulbinienė

Pasigrožėti šiuo neįprastu darbu buvo galima 2021 metų lapkritį, pačiame pandemijos įkarštyje. Tačiau rekordas užfiksuotas tik praėjusią savaitę.

Šio kūrinio idėjos autorė Liūdynės kultūros centro parodų koordinatorė Inga Grinskytė-Gulbinienė pasakoja, kad jau prieš trejetą metų buvo surinkta visa rekordui fiksuoti reikalinga medžiaga, tačiau tąkart ji liko taip ir nepateikta.

Po vaikučio auginimo atostogų į darbą sugrįžusi idėjos autorė visą surinktą informaciją nusiuntė Lietuvos rekordus registruojančiai įstaigai.

„Internete neradau panašių analogų. Kilo mintis, kad mūsų darbas gali būti didžiausias, ilgiausias, tad kodėl gi jo neregistravus?“ – sako Inga Grinskytė-Gulbinienė.

Unikalios instaliacijos sumanytoja I. Grinskytė-Gulbinienė ir pati yra raižytoja, surengusi popierinių išraižytų šviestuvų parodą. G. Lukoševičiaus nuotr.

Papildė garsais ir kvapais

I. Grinskytė-Gulbinienė ir pati yra raižytoja, surengusi popierinių išraižytų šviestuvų parodą.

Pasak menininkės, norisi seną raižinių meną pakelti į kitą lygmenį, ugdyti inovatyvų visuomenės požiūrį į popierių, kaip labai plačias panaudojimo galimybes teikiančią medžiagą.

„Mano vizija, kad popieriaus menas turėtų kitokią išraišką“, – sako idėjos autorė.

Pradėjus galvoti apie didelę instaliaciją, anot jos, kilo įvairių iššūkių.

„Kas iš to, kad ta popieriaus juosta bus patiesta ant grindų ar pakabinta kaip paveikslas? Ar tai bus įdomu? Turbūt ne. Sugalvojau apšviesti, bet irgi kas iš to? Vis uždavinėjau sau šiuos klausimus“, – apie rekordinės instaliacijos gimimą pasakoja Inga.

Galiausiai sumanyta kurti jutiminę parodą, kur susijungtų garsas, vaizdas ir kvapas.

Specialiai šiai instaliacijai sukurtas tekstas, parinkta muzika, smilkyti gamtos kvapus primenantys smilkalai, o jos apžiūrėti atėjusių lankytojų prašyta nusiauti batus.

I. Grinskytė-Gulbinienė džiaugiasi, kad sulaukta labai gražių atsiliepimų. Vieniems apsilankymas tokioje parodoje buvo kaip meditacija, kitiems susitikimas su savimi vaikystėje.

Kadangi instaliacija eksponuota sudėtingu karantino laikotarpiu, labirintas išdėliotas taip, kad žiūrovai nesusitiktų. Nepaisant to, sulaukta daugybės lankytojų.

„Belieka pridurti, kad stebuklai tikrai egzistuoja“, – džiaugiasi I. Grinskytė-Gulbinienė.

Specialiai šiai instaliacijai sukurtas tekstas, parinkta muzika, smilkyti gamtos kvapus primenantys smilkalai, o jos apžiūrėti atėjusių lankytojų prašyta nusiauti batus. G. Lukoševičiaus nuotr.

Ekspozicija tik drąsiausiems

Instaliacijos kūrimo darbai užtruko porą mėnesių, į darbus įsitraukė dešimtys kūrėjų.

I. Grinskytė-Gulbinienė kone kiekvieną vakarą piešė ant vatmano lapų ir juos vežė raižyti norintiesiems prisidėti prie unikalaus kūrinio gimimo.

Ši instaliacija prieš keletą metų keliavo po Lietuvą. Autorė juokauja, kad norinčiųjų eksponuoti buvo ne vienas, tačiau parsivežti tokį kūrinį apsiėmė tik drąsiausieji. Popieriaus instaliacijos juosta – didelė ir sunki, jai eksponuoti prireikė per 20 stovų, daugiau nei 20 apšvietimo lempų.

Dabar šis rekordinis popierinis kūrinys laikomas Liūdynės kultūros centro saugykloje.

Bijojo sugadinti

Prie unikalios popieriaus raižinių instaliacijos rankas pridėjo ir trys ramygaliečiai. Jie raižė dalį jūros.

„Nebuvo sudėtinga, bet labai labai baisu nesugadinti, neįpjauti“, – pamena Ramygalos kultūros centro direktorė Loreta Kubiliūnienė.

Vėliau instaliacija eksponuota Ramygaloje.

„Labai įspūdingas vaizdas, papildytas muzika, tekstu, besikeičiančiu apšvietimu“, – sako L. Kubiliūnienė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų