Jau dešimt metų negalią turinti Danguolė Skukauskienė tvirtina nespėjusi nė paaiškinti, kodėl negalinti nešioti apsaugos kaukės, kai sulaukė 250 eurų baudos. P. ŽIDONIO nuotr.

Po kauke – nusikaltimas ir bausmė

Po kauke – nusikaltimas ir bausmė

Kad veido apsaugos kaukių dėl sveikatos negalintys nešioti neįgalieji viešumoje išvengtų pastabų ir įžeidinėjimų, Vyriausybė jiems per pandemiją pritaikė išimtį.

Tačiau panevėžietės pavyzdys parodė, jog ir toks karantino taisyklių atlaisvinimas ne visada gelbsti nuo akylai viešąją tvarką prižiūrinčių policijos pareigūnų bausmės.

Pasijuto blogai

Danguolė Skukauskienė vasario 14-osios nepamirš dar ilgai. Pavakarę grįžtant į namus Nemuno gatvėje, likus vos keliems metrams iki daugiabučio laiptinės, 62-ejų moteris pasijuto silpnai. Jau prieš dešimt metų neįgalia pripažinta Danguolė iš karto suprato, kad tuoj gali nualpti – taip ne kartą yra buvę.

„Kaip tik dėl to turiu siuntimą į Vilnių. Gydytojai neranda priežasties, kodėl man šitaip nutinka. Staiga kraujyje krenta cukraus kiekis, pasidaro labai silpna, ima trūkt oro ir parkrentu“, – pasakoja panevėžietė, turinti ir daugiau sunkių ligų.

Tą vakarą vėl pasijutusi blogai, D. Skukauskienė puolė kišenėse ieškoti specialiai tokiems atvejams su savimi nešiojamų saldainių. Šie padeda šiek tiek stabilizuoti savijautą.

„Nuo veido nusimoviau šaliką, kurį nešiojau kaip kaukę, ir greitai įsidėjau į burną saldainį. Bet čia ištiko antras šokas. Prie manęs prieina du policijos pareigūnai, aiškindami, kad padariau karantino pažeidimą – viešumoje nedėvėjau veido apsaugos kaukės ir taip sukėliau visuomenei grėsmę plisti COVID-19 ligai“, – apie tai kalbėdama susijaudina Danguolė.

Nespėjo įrodyti

D. Skukauskienė tvirtina nė nespėjusi atsitokėti bei ramiai paaiškinti, kad yra neįgali ir jai gali būti taikomos karantino išimtys. Pareigūnai, taip ir palikę ją stovėti lauke, susėdo į tarnybinį automobilį ir tuoj pat surašė administracinio nusižengimo protokolą. Neįgaliajai skirta minimali 250 eurų bauda. Maksimali bauda tokiais atvejais gali siekti ir 1 500 eurų. Juridiniams asmenims – dar daugiau.

„Aš visada viešumoje nešioju veido kaukę, jų pilnos kišenės. Bet kai jaučiuosi blogiau, bandau užsidengti tik šaliku. Taip buvo ir šį kartą. Be to, aplink nesimatė nė vieno praeivio, jau buvo prietema ir čia pat buto durys“, – taip D. Skukauskienė bandė teisintis ir ją nutvėrusiems viešosios tvarkos sergėtojams.

Tačiau veltui – pasak neįgaliosios, pareigūnai net nenorėjo jos girdėti.

„Pareigūnė dar bandė klausyti, bet jos partneris visiškai nekreipė dėmesio į mane ir neleido nė žodžio pasakyti. Norėjau paaiškinti, kad turiu su savimi ir neįgalumo pažymėjimą.“

D. Skukauskienė

„Pareigūnė moteris dar bandė klausyti, bet jos partneris visiškai nekreipė dėmesio į mane ir neleido nė žodžio pasakyti. Norėjau paaiškinti, kad turiu su savimi ir neįgalumo pažymėjimą. Tačiau tas policininkas kalbėjo, kad viskas filmuojama, ir grasino dar didesne bauda, jei nesutiksiu su pažeidimu“, – pasakoja Danguolė.

Kai pagaliau panevėžietė įtikino turinti negalią ir ją įrodančius dokumentus, policininkai, anot D. Skukauskienės, paaiškino, kad jau per vėlu. Esą patvirtinto protokolo anuliuoti nebegalima.

Pažeidėja tapusi neįgalioji įpareigota baudą susimokėti iki kovo 1-osios.

Ginsis teisme

Po tokio incidento D. Skukauskienė bando ieškoti teisybės. Juolab kad 250 eurų jai reiškia milžiniškus pinigus. Jos neįgalumo pensija tokio pat dydžio kaip paskirta bauda už karantino pažeidimą. Dėl amžiaus ir sveikatos būklės Danguolė niekur nedirba, tik, turėdama sveikatos, savanoriauja Panevėžio agentūros „SOS vaikai“ Šeimos namuose.

D. Skukauskienė teigia perskambinusi krūvai institucijų, tarp jų ir Vyriausybės atstovui Panevėžio apskrityje. Pastarasis perskaitė patį Vyriausybės nutarimą, kuris leidžia dėl sveikatos neįgaliajam viešumoje nenešioti veido apsaugos kaukės.

Panevėžietė kreipėsi nemokamos pagalbos į pirminės teisinės pagalbos specialistus Panevėžio miesto savivaldybėje ir yra nusiteikusi konfliktą su policija aiškintis teisme.

„Ne visi pašnekovai, kuriems skambinau dėl savo problemos, pritarė mano kovai su policija. Kai kas ramino, kad taip ne tik nieko nelaimėsiu, bet dar didesnę baudą galiu užsidirbti. Bet aš negaliu susitaikyti su tokia neteisybe, renku teismui medikų pažymas apie savo sveikatą, „Sodros“ dokumentus apie mėnesines savo pajamas“, – pasiduoti neketina pašnekovė.

Jai padeda ir Panevėžio miesto savivaldybės pirminės teisinės pagalbos atstovai.

„Po šio incidento man ir sveikata pablogėjo, juk nervai niekam dar nepadėjo“, – pabrėžia D. Skukauskienė.

Nuo šių metų pradžios Panevėžyje policija užfiksavo jau 197 karantino taisyklių pažeidimus. P. ŽIDONIO nuotr.

Nuo šių metų pradžios Panevėžyje policija užfiksavo jau 197 karantino taisyklių pažeidimus. P. ŽIDONIO nuotr.

Laukia ateinančios

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos specialistas Tadas Martinaitis „Sekundei“ teigė, kad ši situacija pareigūnams gerai žinoma. Pasak pašnekovo, tiek pareigūnų aprangoje įrengtos vaizdo kameros, tiek ir sumontuotos tarnybiniame automobilyje leis tiksliau suprasti, kas iš tiesų nutiko.

Anot T. Martinaičio, pirmiausia panevėžietė turėtų kreiptis į protokolą surašiusių ir jai baudą skyrusių pareigūnų atstovybę – Panevėžio miesto ir rajono policijos komisariatą. Ir tai padaryti kuo greičiau.

„Reikėtų išklausyti abi puses, nes gyventojai kartais situaciją pasakoja pakreipdami savo naudai. Mūsų žiniomis, pažeidimas dėl karantino taisyklių nesilaikymo buvo. Jame netgi du asmenys galėjo dalyvauti. Tačiau dėl išimčių ir jas įrodančių aplinkybių reikėtų pirmiausia aiškintis Panevėžio miesto ir rajono policijos komisariate“, – siūlo komunikacijos specialistas.

Anot jo, pateikus įrodymus, surašytą protokolą ir skirtą baudą dar būtų galima panaikinti.

„Ne kiekvieną negalią pareigūnas gatvėje gali ir pamatyti, jo darbas fiksuoti pažeidimą. O jei tai susiję su kvėpavimu, kitais nepastebimais negalavimais, tai reikia tiesiog išaiškinti“, – teigia T. Martinaitis.

Anot jo, atvykusi į komisariatą, panevėžietė taip pat gali apskųsti ją nubaudusį pareigūną, jei jo darbo etika sukėlė įtarimų. Tačiau specialistas priduria, kad tokiu sudėtingu metu, kai laisvės apribotos dėl pandemijos, konfliktai tarp gyventojų ir teisėsaugos dažnai neišvengiami ir retai, pasak T. Martinaičio, ginčus kelia pareigūnai.

„Dabar tokių situacijų tikrai pasitaiko nemažai. Žmonės susiskirstė į dvi stovyklas: vieni laikosi karantino taisyklių, kiti jas ignoruoja ir pyksta, kai prašoma laikytis. Labai daug ginčų sulaukiame kontrolės postuose. Kartais sutinkame ir neįgaliųjų be kaukių, bet jei jie paaiškina, įrodo, pareigūnai supranta ir nepuola bausti“, – tikina komisariato atstovas.

Jo teigimu, teismas net nesiims D. Skukauskienės bylos, jai ši nebandys pirmiausia problemos spręsti su policija.

Nuo šių metų pradžios policija Panevėžio mieste užfiksavo jau 197 karantino taisyklių pažeidimus.

Virusas visų baisiausias

Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjungos vadovas Jonas Dumša žino, kaip nemaloniai gali jaustis neįgalusis, užsidėjęs veido apsaugos kaukę.

„Yra bendruomenėje ir onkologinių ligonių, kuriems atliktos chemoterapijos procedūros, jiems kaukės tikrai apsunkina kvėpavimą ir savijautą. Bet pats žinau, kad dar baisiau tokiems ligoniams būtų užsikrėsti COVID-19, – sakyčiau, tai tikrai mirties ir gyvybės klausimas“, – teigia organizacijos pirmininkas.

Jis pats prieš Kalėdas sirgo koronavirusu. Kūno temperatūros šuoliai ir jėgų nusilpimas labai išvargino neįgalų vyrą. Ligos padarinius jis jaučia iki šiol.

„Visur nešioju kaukę ne tik dėl savęs, bet ir dėl kitų. Aišku, aš tik nevaikštau ir man kaukė per daug nekelia problemų. Bet jei kaukė kenkia sveikatai, gal tuomet geriau visai vengti viešumo, išeiti iš namų, kai mažiau susibūrimų“, – mano neįgaliojo vežimėliu judantis J. Dumša.

Anot jo, daugelis neįgaliųjų ir į prekybos centrą eina vakarais, kai ten mažesni srautai. Kai kurie ir veido kaukių nesideda, bet tokius pažeidimus pastebintiems apsaugos darbuotojams galima paaiškinti apie išimtis neįgaliesiems.

„Yra neįgaliųjų, kurių neįgalumo iš karto nepamatysi, gal todėl ir susikirto ta moteris su policija. Daugiau tokių įvykių savo ir draugijos aplinkoje nesu girdėjęs“, – patikina Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjungos vadovas.

Komentarai

  • Kaip parašė nesenai apie šį įvykį perskaitęs pažįstamas: „Visų baisiausia – ne policininkai, ne virusas – o MENTAI.“
    Danguole, jei skaitote šią žinutę, susisiektite su manimi, padėsiu kuruoti šį klausimą, jei niekas kitas dar nepadeda, mane rasite FB: Andrej Špilevoj

  • Tiesiog asilas prisikabkno prie moters, o pareigune taip pat kalta kad nesudrausmino kolegos. Reiktu juos nubausti abu po 250 euru bauda uz blogai atlikta darba ir butu pamoka mitiems.

  • kaip ten pas policininkus,, saugoti, ginti ,padeti)))))))))

  • Iš vis išnagleje,filmuotą medžiagą teismui tures parodyti žodžiu maža

    • Atsakyti
  • Kokie vis delto beširdžiai! Bet ko norėti – Lietuva yra oficialiai pripažinta lyderė pagal užuojautos nebuvimą

  • Ot įstatymas , kurio sąskaitą pildomas biudžėtas ir baisiausia tai , kad įtraukti ir invalidai , aš irgi , kaip astmininkas šitą jausmą žinau.

    • Atsakyti
  • Musu valdzia tai ne valdzia,tai zudikai zudantys savo valstybe ir savo zmones je tarnauja globalistams ir sau ju vieta kalejime gereusiu atveju taifasistai tai zverys neturintys sazynes gedos savygarbos uz tai teks atsakyti jai ne sitam gyvenime tai po mirties

  • Tai ko landsbergis limo nenubaustas?

Rodyti visus komentarus (8)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų