Zsófia Kurdi nuotraukos

Plaukiką vilioja olimpinio aukso magija

Plaukiką vilioja olimpinio aukso magija

Pavojingas uraganas „Helene“ ketvirtadienį pasiekė Ameriką, Floridos valstiją. Gyventojai įspėti apie galingą audrą, per kurią pakilęs vanduo gali apsemti net dviejų aukštų namą. Pavojui alsuojant į nugarą, visiems skubant į parduotuves papildyti ilgai negendančio maisto atsargų, su Floridoje gyvenančiu ir studijuojančiu panevėžiečiu plaukiku Jokūbu Kebliu kalbamės apie kur kas malonesnius dalykus: pasivytą amerikietišką plaukimo svajonę, olimpinio starto siekiamybę ir gyvenimą neribotų galimybių šalyje.

Panevėžyje gimęs, augęs ir čia plaukimo pamatus sudėjęs J. Keblys puikiai žino ir pergalės skonį, ir pralaimėjimo kartėlį.

Dar šią vasarą Serbijoje vykusiame Europos vandens sporto čempionato asmeniniame starte jam teko itin nelengva užduotis – 50 metrų laisvuoju stiliumi plaukęs Lietuvos atstovas, treniruojamas amerikiečio Nilo Stado, ryte turėjo nerti į baseiną net du kartus.

Laimėjęs perplaukimą, antruoju kartu Jokūbas sugebėjo pagerinti asmeninį rekordą, bet tiesioginio bilieto į pusfinalį negavo. 22,17 sek. – toks yra naujasis šios rungties sportininko karjeros rekordas.

22-ejų atletui tai buvo jau antrasis Europos čempionatas jo karjeroje – pirmą kartą J. Keblys Europos čempionate pasirodė 2021 m. ir tą kartą šioje rungtyje liko 37-as.

Jokūbai, prisimink, kaip gimė aistra plaukti?

– Niekada nesusimąsčiau, noriu ar nenoriu plaukti. Pirmoje klasėje į „Žemynos“ progimnaziją, kurioje tuo metu mokiausi, atėjo treneris Aivaras Šaulianskas ir pakvietė vaikus mokytis plaukti.

Mane jo kvietimas sudomino. Grįžęs namo pasakiau tėvams, jie pritarė mano norui treniruotis. Ir štai – plaukiu jau keturiolika metų. Su šiuo treneriu darbavausi ir mokydamasis 5-ojoje gimnazijoje, kol persikrausčiau gyventi į Floridą.

Zsófia Kurdi nuotraukos

Dabar gyveni Jungtinėse Amerikos Valstijose. Kaip tau ten sekasi ? Ar geresnės sąlygos plaukti buvo viena pagrindinių persikraustymo į Floridą priežasčių?

Taip, čia sąlygos plaukti tikrai geresnės. Atvykęs gavau stipendiją. Tai reiškia, jog mokslas, knygos, apgyvendinimas, net maistas man nemokamas. Paprastai tariant, čia yra viskas, ko reikia, kad galėčiau mokytis ir sportuoti.

Be to, turime labai daug erdvės plaukti. Panevėžio „Žemynos“ progimnazijos baseine yra keturi takeliai, pats baseinas 25 metrų ilgio, o čia, kur dabar treniruojuosi – daugiau nei 20 plaukimo takų. Ir daug konkurentų, su kuriais galiu varžytis.

Kaip pavyksta suderini studijas ir sportą?

Esu trečio kurso studentas Floridos valstijos universitete. Studijuoju psichologiją. Šią profesiją pasirinkau, kad įgijęs sporto psichologijos magistro laipsnį, galėčiau dirbti su sportininkais ir padėčiau jiems įveikti kylančius sunkumus.

Amerikoje labai populiaru studijuoti ir sportuoti. Tokiems studentams suteikiama visa reikiama pagalba. Universitetas padeda susidėlioti tvarkaraštį taip, kad sportas netrukdytų studijoms ir atvirkščiai – kad studijos netrukdytų sportui. Kiekvienam sportininkui, jei reikia, siūlomi korepetitoriai. Galiu pasakyti, kad Amerikoje sudarytos labai puikios sąlygos mokytis ir kartu sportuoti.

Gal galėtum plačiau papasakoti apie sportininko discipliną ir savo dienos režimą?

Kadangi studijuoju ir labai intensyviai sportuoju, laikytis drausmės reikia išties griežtai. Jei, pavyzdžiui, laiku nepadarysi namų darbų, gausi prastus pažymius, negalėsi dalyvauti treniruotėse. Taip glaudžiai čia susijęs sportas ir mokslas.

Reikia turėti daug valios, nes atsikėlęs šeštą ryto iki pat dešimtos vakaro visą dieną vis kažką veiki – arba mokaisi, arba sportuoji.

Kaip įsivaizduoji savo ateitį? Ar žadi dirbti pagal įgytą specialybę, ar sieksi profesionalaus plaukiko karjeros? Kuriame pasaulio krašte save matai?

Iki olimpiados, 2028-aisiais vyksiančios Los Andžele, save matau kaip profesionalų plaukiką. O vėliau bus matyti. Galbūt dirbsiu pagal specialybę. O kuriame pasaulio krašte – dar negaliu pasakyti.

Kurios varžybos per visą karjerą įsiminė labiausiai?

Vienos įsimintiniausių varžybų vyko šių metų kovą. Tai NCAA varžybos Indianapolyje. NCCA – savanoriška 1200 institucijų, organizacijų vienijanti asociacija, organizuojanti daugelio JAV koledžų ir universitetų sporto programas.

Šiose varžybose dalyvauja labai daug profesionalių sportininkų, dabartinių olimpinių čempionų. Buvo nerealu stebėti tuos plaukikus, kartu su jais plaukti ir varžytis. Varžybose likau dvyliktas.

Koks tavo asmeninis plaukimo rekordas? Ar daug pasiruošimo reikėjo, kad jį pasiektum?

Europos vandens sporto čempionate 50 metrų nuotolį laisvuoju stiliumi įveikiau per 22,17 sek. Tai mano rekordas. Tokiam rezultatui tikrai reikėjo labai daug pasiruošimo. Galima sakyti, kad tai – mano keturiolikos su trupučiu metų darbo kulminacija.

Dažnai sportininkai turi savąjį autoritetą, į kurį norėtų lygiuotis. O kas yra tavo plaukimo autoritetas?

Kameronas Makevojus – karaliaujantis olimpinis čempionas vyrų 50 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje. Jis visam plaukimo pasauliui įrodė, kad nebūtina treniruotis visiems sportininkams vienodai. Yra įvairių treniravimosi būdų, kuriais galima pasiekti aukščiausią rezultatą.

O koks yra tavo aukščiausias siekis?

Manau, kaip ir visų profesionalių sportininkų – olimpinis auksas.

Zsófia Kurdi nuotraukos

Kaip ruošiesi varžyboms? Ar turi kokį nors ritualą, kurį atlieki prieš svarbius startus?

Ritualo neturiu. Bet kiekvieną kartą atėjęs į baseiną prieš pat startą padarau apšilimą.

Ką galėtume vadinti tavo didžiausia palaikymo komanda?

Įkvėpimo ir palaikymo semiuosi iš kolegų, tėvų. Mūsų komandoje yra labai daug žmonių. Nors kiekvieną treniruotę varžomės, kas greičiau nuplauks vienokį ar kitokį nuotolį, vis tiek palaikome vienas kitą.

Ką patartum norintiems pradėti plaukti? Kaip manai, ar įmanoma tapti profesionaliu plaukiku suaugusiam žmogui, neturinčiam tokios patirties?

Niekada nesakyk niekada. Bet kol kas dar nesu matęs atvejo, kad suaugę žmonės, tik pradėję plaukti, taptų profesionaliais plaukikais. Aišku, galima siekti savo užsibrėžtų tikslų. Yra veteranų varžybos, kuriose gali dalyvauti bet kas – nesvarbu, ar esi tik pradedantysis, ar buvęs profesionalas. Tikrai galima rasti, kur pasivaržyti pagal kiekvieno galimybes.

Ačiū už pokalbį.

 

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite