P. ŽIDONIO nuotr.

Pirmosios sąskaitos už šildymą tapo šoku vienišiams

Pirmosios sąskaitos už šildymą tapo šoku vienišiams

Panevėžiečius pasiekusios pirmosios naujojo šildymo sezono sąskaitos atrodo grėsmingiau nei buvusios prieš metus.

Šilumos tiekėja bendrovė „Panevėžio energija“ skaičiuoja, jog, lyginant su pernykščiu spaliu, šiųmetis daugiabučių šildymas spalį brangesnis 14 procentų.

Kaina ta pati – sąskaitos skirtingos

Marijonų gatvės daugiabučio gyventoja Jadvyga Mieliauskienė už 43 kv. m. buto šildymą visą spalį sumokėjo kone 27 eurus. Tinklų gatvės daugiabutyje gyvenantis Bronislovas Rimantas Skardžius neslėpė, jog šiųmetė spalio šildymo sąskaita privertė aiktelėti. Trijų kambarių, vos 46 kv. m., buto šildymas jam kainavo 54 eurus. Nepalyginti su vienu Dariaus ir Girėno gatvės daugiabučiu, kuris gali didžiuotis spalį gyvenęs šiltai ir pigiai – jame tipinio dviejų kambarių buto šildymas atsiėjo netgi mažiau nei 7 eurus.

O Smėlynės gatvės daugiabutyje vieno kambario bute gyvenanti pensininkė Svetlana K. nors mato, kad šildymas kainuoja brangiau, sako dėl to nepuolusi į paniką.

„Pinigai man jau tapo nebesvarbu, susimokėsiu tas didėjančias sąskaitas. Dabar dažnai prisimenu savo mirusio tėčio, kuriam teko dalyvauti tikrame kare, žodžius. Jis sakydavo: „Išgyvensim, nepražūsim, kad tik karo nebūtų“. Matydama televizijos laidose, kas darosi už Lietuvos sienos, ir aš sau tą patį kartoju, o dabar ir jums sakau tuos tėvo žodžius“, – kalbėjo senjorė.

„Nedejuoju dėl pabrangimo, dėl to tegu skundžiasi turtuoliai vargšai.“

J. Mieliauskienė

Išgąsdino našles

B. R. Skardžius gyvena name Tinklų gatvėje, kurio šildymas – vienas brangiausių Panevėžyje. Kitados jis dirbo energetikos įmonėje, iš kurios ir gavo šį, dabar brangų išlaikyti, butą. Pasak B. R. Skardžiaus, dar tada, kai Lietuvoje cirkuliavo rubliai, už šildymo paslaugą jam tekdavo atseikėti net keliais rubliais daugiau nei kitų Panevėžio daugiabučių gyventojams.

Už 46 kvadratinių metrų, kaip pats sako, trijų mažutėlyčių kambarėlių, buto šildymą ką tik B. R. Skardžius sumokėjo daugiau nei penkias dešimtis eurų.

„Gyvenam su žmona, tai dar susimokam ir labai nesiskundžiam. Va našlės kaimynės tikrai išsigando pamačiusios šildymo sąskaitas“, – sakė šis Tinklų gatvės daugiabučio gyventojas.

B. R. Skardžius aiškinosi, ar negalėtų gauti kompensacijos už šildymą, bet išgirdęs, kad apie tai sužinos tik gruodį, o dabar turi mokėti visą sumą.

Panevėžietis pasakoja, kad ankstesniais metais jo šeimai skiriama kompensacija už buto šildymą siekdavusi 7, daugiausiai – 9 eurus.

B. R. Skardžius skaičiavo gyvenantis daugiabutyje, kuriam jau pusšimtis metų. Perdengtas, apšiltintas namo stogas, o daugiau jokių atnaujinimo darbų nedaryta. Dauguma namo gyventojų, pasak senjoro, seni, nebenori naujovių.

„Kol niekas nesikeis, nebus renovacijų, tai ir mokėsime daug“, – ateitį prognozuoja panevėžietis.

Panevėžiečius pasiekusios pirmosios naujojo šildymo sezono sąskaitos atrodo grėsmingiau nei buvusios prieš metus.

Pasiekusios pirmosios sąskaitos už šildymą labiausiai išgąsdino senų nerenovuotų daugiabučių gyventojus, o atnaujintuose namuose įsikūrusieji teigia pabrangimo nė nepajutę. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Senjorė nedejuoja

Marijonų gatvės 33-ojo namo gyventoja ir jo bendrijos pirmininkė Jadvyga Mieliauskienė už 43 kv. m. buto spalio mėnesio šildymą sumokėjo kone 27 eurus.

„Jei nuoširdžiai, turiu prisipažinti, kad nelabai ir kreipiau dėmesį į padidėjusią sąskaitą. Nedejuoju dėl pabrangimo, dėl to tegu skundžiasi turtuoliai vargšai“, – linksmai sako J. Mieliauskienė.

Ji, dirbusi inžiniere, teigia užsidirbusi 411 eurų pensiją, be to, dar jai mokama už pirmininkavimą namo bendrijai, tad sako mokėti už brangstantį buto išlaikymą išgalinti.

„Iš tiesų aš, kaip turbūt ir dauguma pensininkų, vos gavę buto aptarnavimo sąskaitas, pirmiausia skubame jas apmokėti. O tada jau skaičiuojame, už kiek galime pirkti vaistų, kiek atseikėti maistui“, – kaip išgyventi iš pensijos ir neprisidaryti skolų, kalbėjo J. Mieliauskienė.

Senjorė pridūrė, jog namo gyventojų nekankinanti šalčiu. To pavyzdys – įkalbėjo bendriją įjungti šildymą vos atšalus orams rugsėjo mėnesį.

„Ne visi to norėjo, sakė, pakentėkim, taupykim, o man pavyko gyventojus perkalbėti, įrodžiau, kad nereikia kentėti“, – sakė J. Mieliauskienė.

Anot jos, butuose buvo šilčiau, o už rugsėjį sąskaita siekė vos kelis eurus.

J. Mieliauskienės plytinis daugiabutis statytas prieš 58 metus.

„Kad plytinis, tai ir šiltas. Ir dabar mano kambaryje rodo 22 šilumos“, – patikino ji.

Namo pirmininkė teigė, jog renovuotas šio namo šilumos punktas, o paties namo „apsiūti“ šiltu dangalu gyventojai kol kas neplanuoja.

Temperatūrą reguliavo pirmininkas

Bendrovės „Panevėžio energija“ duomenimis, viena mažiausių mieste spalio šildymo sąskaita išsiųsta S. Dariaus ir S. Girėno 11-ajam daugiabučiui. Tai patvirtino ir šio namo bendrijos pirmininkas Arūnas Stašiūnas. Jam dviejų kambarių buto šildymas visą spalį kainavo vos 6,70 euro. Tiesa, pirmininkas atkreipė dėmesį, kad ne kiekvieną dieną butai buvo šildomi, o reguliuoti šildymo į renovuotą namo šilumos punktą leisdavosi jis pats. Renovuotas ir pats daugiabutis.

Pažvelgęs į termometrą, A. Stašiūnas teigė, jog bute temperatūra siekia 21 laipsnį šilumos, nors radiatoriai vos vos šyla.

Išeitis – renovacija

„Panevėžio energija“ atstovės spaudai Daivos Paulauskienės teigimu, dėl didėjančių kuro kainų bei aukcione perkamos šilumos kainos, lyginant su rugsėju, spalio šilumos kaina didėjo 5,9 proc., o lyginant su praėjusių metų spaliu – net 14 proc.

„Panevėžio energija“ gaminti šilumai 90 proc. naudoja biokuro, 8 proc. – gamtinių dujų, dar 2 proc. sudaro kitos kuro rūšys. Du trečdalius šilumos ši bendrovė pasigamina pati, likusį trečdalį perka.

Pasak D. Paulauskienės, apšiltinus daugiabučių sienas bei stogus, įstačius sandarius langus, pakeitus senas inžinerines sistemas, šildymo kainą įmanoma sumažinti netgi per pusę.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų