Per mokyklas plūstelės streiko banga

Per mokyklas plūstelės streiko banga

 

Jau nuo pirmadienio šalies pedagogai pradeda streiką.

Teigiama, kad tokį žingsnį žengti privertė mokytojų etatinio darbo apmokėjimo sistema, kurioje įžvelgiama nemažai ydų. Tiesa, streiką organizuoja tik viena – Lietuvos švietimo darbuotojų – profesinė sąjunga. Kitos prie protesto akcijos neprisidėjo.

Kiek streikuos panevėžiečių, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Panevėžio susivienijimo pirmininkė Erika Leiputė-Stundžienė tikslių duomenų dar neturi. Šis streikas – neterminuotas ir švietimo įstaigos prie streikuojančiųjų gali prisijungti vėliau. Darbdavys apie streiką turi būti įspėjamas prieš penkias darbo dienas.

Streikas planuojamas bangos principu. Jį pirmadienį pradės vos kelios šalies mokyklos, tačiau kasdien prie jų jungsis vis naujos.

Panevėžio rajono Velžio gimnazija bus tarp pirmųjų, šalyje pradedančių streiką – mokytojai nedirbs jau pirmadienį. Rajono Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Kęstutis Rimkus sako, kad, penktadienio duomenimis, rajone streikuos šešios mokyklos. Vedėjas spėjo, kad daugiau norinčiųjų neatsiras. Antradienį į streiką įsijungs Krekenavos M. Antanaičio gimnazija, Paįstrio J. Zikaro ir Smilgių gimnazijos, trečiadienį – Naujamiesčio, o ketvirtadienį – Ramygalos gimnazijos. Iki šiol Paįstryje planavo streikuoti beveik trečdalis mokytojų, Velžyje, Krekenavoje ir Ramygaloje – apie 60 procentų, Naujamiestyje – 46 procentai.

Siūlo neiti į darbą

Panevėžio mokytojai prie streikuojančių kolegų jungsis lapkričio 15-ąją, ketvirtadienį. Tądien streiką pradės Panevėžio muzikos mokyklos, Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos bei „Šaltinio“ progimnazijos pedagogai. Penktadienį prisidės M. Karkos pagrindinė mokykla ir „Vyturio“ progimnazija, po savaitgalio – lapkričio 19-ąją – „Saulėtekio“ progimnazija bei dalis miesto darželių. Pasak E. Leiputės-Stundžienės, ar streikuojantys mokytojai streiko metu bus darbe, kiekviena įstaiga nuspręs suderinusi su streiko komitetu, tačiau streikuojantieji turi teisę neiti į darbą.

„Mes sakome, kad streikuojantys darbuotojai neturėtų būti darbe, išskyrus streiko komiteto narius, kurie, nors ir streikuoja, tačiau bus pasiekiami darbo vietose“, – sako E. Leiputė-Stundžienė.

Streikas truks iki tol, kol bus susitarta su Vyriausybe ir pasirašyti susitarimai. Pedagogai kelia ne vieną reikalavimą: kad etate būtų 18 kontaktinių ir 18 nekontaktinių valandų, kad jos būtų skaičiuojamos ne metams, o savaitei, kad dalijant etatą būtų išlaikoma proporcija tarp kontaktinių į nekontaktinių valandų. Taip pat reikalaujama visiems švietimo įstaigų darbuotojams 20 procentų kelti pareiginės algos koeficientą, mažinti vaikų skaičių darželių grupėse ir mokyklų klasėse. Paskutinis reikalavimas – ikimokyklinių įstaigų mokytojų etate turėtų būti ne mažiau nei 6 nekontaktinės valandos.

Pasak pirmininkės, jai pačiai teko bendrauti su švietimo įstaigų vadovais – jie supranta situaciją ir streikui neprieštarauja.

„Direktoriai taip pat atsidūrę nepavydėtinoje situacijoje, nes dabar sąmoningai priešinami su mokytojais. Bet kuriuo atveju streikas nenukreiptas prieš vadovą, streikas nukreiptas prieš valdžią, konkrečiai – prieš Švietimo ir mokslo ministeriją“, – sako E. Leiputė-Stundžienė.

Vadovai palaiko

Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijoje iš 44 mokytojų planuoja streikuoti 35. Ar streikuojantieji ateis į darbą, direktorės Zitos Stripeikienės teigimu, nuspręs patys.

„Pagal Darbo kodeksą žmonėms, kurie prisideda prie streiko, sustabdomas jų darbo sutarties vykdymas, tad jie galės ir neiti į darbą“, – sako direktorė.

Nepaisant streiko, ugdymo procesas mokykloje nebus nutrauktas. Pasak Z. Stripeikienės, pradinukams bus organizuojami bendrųjų kompetencijų užsiėmimai, įvairūs prevenciniai renginiai. Su jais dirbs nestreikuojantys pedagogai ir pagalbos specialistai. Vyresniems mokiniams vyks pagal tvarkaraštį tos pamokos, kurių mokytojai nestreikuoja. Tarp pamokų mokykloje likusius vaikus prižiūrės nestreikuojantys pedagogai ir techninis personalas, bus rodomi įvairūs mokomieji ar prevenciniai filmai.

„Mes neužsidarome – į mokyklą mokiniams reikės ateiti“, – sako Z. Stripeikienė.

Direktorė palaiko streikuojančius mokytojus. Jos teigimu, iškelta idėja, kad mokytojo profesija turi tapti prestižine, tačiau jie ir turėtų gauti orų atlyginimą už savo darbą.

„Šiuo metu Vyriausybės pažadai mokytojų nepasiekė“, – sako mokyklos vadovė.

Įvedus etatinį apmokėjimą, „Šaltinio“ progimnazijoje atlyginimai pedagogams kito labai įvairiai. Jie nemažėjo, tačiau padidėjimas, pasak direktorės, buvo labai nedidelis – vos nuo dviejų eurų. Tiesa, yra ir tokių, kurių alga išaugo 200 eurų, tačiau tik todėl, kad gavo papildomų klasių – jiems padidėjo krūvis.

„Dirbant su tuo pačiu krūviu, atlyginimas beveik nepasikeitė. Pagal šią reformą mokytojai už tą patį atlyginimą turi dirbti daugiau valandų“, – sako Z. Stripeikienė.

Nors J. Balčikonio gimnazijoje nėra streiką organizuojančios profesinės sąjungos atstovų, direktorius R. Dambrauskas neatmeta, kad pedagogai gali surengti tylią pilietinę akciją. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Neatmeta tylios akcijos

J. Balčikonio gimnazijos direktoriaus Raimondo Dambrausko teigimu, jo vadovaujamos mokyklos pedagogai nestreikuos – įstaigoje nėra profesinės sąjungos. Visgi direktorius neatmeta, kad pedagogai gali surengti tylią pilietinę akciją. Pavyzdžiui, tyliai vesti pamokas – vaikai daugiau dirbtų savarankiškai.

„Man nepatinka, kad yra tiek švietimo darbuotojų profesinių sąjungų ir jos suskaldo jėgą, bet streikas yra viena iš protesto formų, tad kodėl gi ne. Gal tada į mokytojus atkreips dėmesį?“ – sako R. Dambrauskas.

Anot jo, J. Balčikonio gimnazijos pedagogai dėl etatinio apmokėjimo iš tikrųjų nukentėjo. Gimnazijoms buvo nuimti priedai ir dabar visoms nesaldu.

„Aš nei pritariu, nei nepritariu, nes esu gi kitoje pusėje, bet kiekvienas pilietis demokratinėje valstybėje turi reikšti savo nuomonę ir įvairiais būdais – streikais, peticijomis, pareiškimais, teismais, kad būtų išspręsta problema. Jeigu yra problema, ją reikia spręsti, o jeigu ji nesprendžiama, vieni kitus pradeda kaltinti“, – mano R. Dambrauskas.

Prie streiko jungiasi ir V. Žemkalnio gimnazijos pedagogai. Mokyklos direktorius Artūras Totilas teigė palaikantis tokią iniciatyvą. Anot jo, įvedus etatinį apmokėjimą gimnazijos mokytojams nors ir ne drastiškai, bet atlyginimai irgi mažėjo.

„Mokytojai apgaudinėjami ir protingi žmonės tą mato. Kad etatinis apmokėjimas neatneš naudos, buvo akivaizdu ir užprogramuota. Tai tebuvo politinis gestas“, – sako direktorius.

 

Komentarai

 • Esu suinteresuotas, kad mano vaikus mokytų orūs, laisvi, stiprūs mokytojai, kad mokytojo profesija taptų faktais, o ne žodžiais prestižine. Esu suinteresuotas, kad iš mano sumokamų didelių mokesčių pirmiausia mokytojams tektų orūs atlyginimai. Jeigu pagal mokytojų algas mano šalis Europos Sąjungos uodegoje – tai jau ir mano, kaip piliečio, problema. Be stiprių mokytojų neturėsime ateities.
  Mieli, mylimi, brangūs Mokytojai, man nusišypsojo laimė, kad kiekvieną iš Jūsų, kurie mane mokėte, galiu vadinti Mokytoju iš didžiosios raidės, todėl visa širdimi esu už Jus. Pagarbiai, Marius

  • protingai kalba Dambrauckas

   • Atsakyti
   • Va tokį žmogų skirti švietimo ministru!

    • LIUKS ĮDĖJA ! ! ! 🙂 🙂 🙂

   • klausyk ne vien to savo radijuko o taciau ir zmoniu patarima isgirsk

    • Atsakyti
    • Koks Lietuvos šimtmečio prioritetas?

   • Kantrūs tie žmonės pas mus bet ir kantrybės taurė ne be dugno

 • Aiškūs, aktualūs, realūs reikalavimai. Bent viena prosąjunga objektyvi. Mokytojai, pastovėkite už save, nes tuo ir vaikus auklėjate mąstančia, nepastumdėliška karta. Į smurto apoibrėžimą įeina ir finansinis smurtas. O sėdėtojai ministerijoje, ištraukite mokytojus iš apačios Lietuvos! Pajamų disproporcijos žlugdančios. Baikite pinigų švaistymą popierizmui, atestacijoms, akreditacijoms, všį, programų keitimui, perdarymui ir kitokiam orui, investuokite į mokytoją algos padidalu, draugiškos darbo vietos pavidalu (delfi.lt rašo, kad Suomijos kiekvienoje mokykloje mokytojų gerove rūpinasi po darbo grupę – kelintoje vietoje suomių švietimas?) ir į mokytojų gretas ateis stiprios asmenybės. O gal tokių nereikia?

  • Kur tie pridėti 19 milijonų eurų 4 mėnesiams?

   • ,,įvedus etatinį apmokėjimą mokytojams nors ir ne drastiškai, bet atlyginimai irgi mažėjo.

    • Atsakyti
 • Ar sesutei ligoninės skyriuje chronometru suskaičiuoja kas nors darbo minutes pagal kontaktą su ligoniu palatoje prie jo lovos ir nekontaktą tabletukes sudėliojant į taureles ? Jeigu mano vaikas sugalvos būti mokytoju, skambinsiu 003.

 • Iš pradžių galvojau patylėti, bet mane labai padrąsino šviesios atminties Leonido Donskio žodžiai:
  „Į aktyvaus sąmoningo piliečio sąvoką įeina būtinybė netylėti, kai kalbama apie tavo Tėvynę. Yra iliuzija, kad civilizuotoje visuomenėje atsiras stebuklingų jėgų, kurios ims ir viską sutvarkys. Nesutvarko. Mano atsakymas: geriau jau netylėti. Tyloje gimsta monstrai.“
  ŠMM viešai skelbia, kad mokytojams bus sumokėta už visus atliekamus darbus, apmokėjimas socialiai teisingas. Norėčiau savo pavyzdžiu parodyti, kaip yra iš tikrųjų. Panevėžys deklaruoja proveržį robotikos srityje ir nori, kad mokytojai kuo daugiau vaikų sudomintų robotika.
  2017-2018 m.m. nuoširdžiai savanoriavau neskaičiuodama nei darbo laiko, nei asmeninių lėšų. Galvojau, bus etatinis apmokėjimas ir už darbą galiu tikėtis gauti rezultatus atitinkantį atlyginimą. 2018-2019 m. man tarifikuotos 4 nekontaktinės valandos, skirtos funkcijoms, susijusioms su veikla mokyklos bendruomenei ir argumentuota, kad čia valandos robotikai, nors atlieku ir kitus papildomus darbus, kurie įeina į tas 4 valandas.
  2018 m. rugsėjo mėn. dirbau 2.75 valandos per savaitę daugiau (pagal patvirtintą tarifikaciją), negu 2017 metų rugsėjo mėnesį, o mano atlyginimas, lyginant su 2017 m. rugsėjo mėn., sumažėjo 98 eurais (popieriuje).
  Esmė yra ne pinigai šiuo atveju (pinigus galima uždirbti ir kitais būdais), bet požiūris į žmogų: Gerai dirbi, esi kantri, dirbk ir toliau. Numesim kokią premiją ar parašysim padėkos raštą ir būk patenkinta.
  Neneigiu, kad darbas man labai patinka: labai gera, kai pavyksta sumotyvuoti jauną žmogų, atskleisti jo galias, kurių jis pats kartais nesupranta turintis.
  Dabartinė situacija švietimo sistemoj (ir ne tik, visur labai daug betvarkės) demotyvuoja mokytoją, atsakingai žiūrintį į savo darbą.
  Ir pabaigai pateiksiu ištrauką iš http://www.smm.lt/uploads/documents/svietimas/Svietimo%20reformos.pdf?fbclid=IwAR2qnZUkym0hofClx1ybpLaWm-6gZOOXqM9K3foHJ72sADdA_Tlg9TR8upA:
  „Reformos nauda. Iki 1,5 karto didesnio atlyginimo galimybės ketvirtadaliui mokinių (kurių pasiekimai dabar žemi)“.
  Labai rekomenduoju atidžiai perskaityti visą dokumentą. Ten yra ir daugiau įdomių dalykų.
  Apie kokius proveržius ir situacijos gerėjimą galima kalbėti, kai viešai skelbiami tokie dokumentai?

  • Atsakyti
  • Kiek eurų sumažėjo alga poniai ministrei?

   • taipat minus 98 eur?

  • Tylėti negalima! Tylėti gana!

 • Mokytojas tai preztižinė profesija .

 • Pritariu streikuojantiems. Mums neleido streikuoti.Būkit tyliai sako. Nepatinka- eikit lauk.

 • Pirmiausia, gerbiamieji, siūlyčiau nebesislapstyti po anoniminiais vardais. Antra, aš klaipėdietis,mūsų bendruomenėse daug ir gerai dirbama,bet streiko reikalavimai -aiškūs. Trečia.Negalėsiu aiškinti mokiniams apie pagarbą ir meilę Lietuvai, jei apsimesiu, kad mokytojus galima visur ir dažnai apgaudinėti. Ketvirta.Ar yra valstybėje institucijų, kurios galėtų bausti už galimai iškraipomą informaciją? Juk priversdami mokytojus bijoti…žlugdome mūsų visų ateitį. Penktą.Pakalauskime kiekvienas savęs-ar turime sąžinės dar, jei leidžiamės šitaip tąsomi, gąsdinami,stumdomi? Tik nereikia mūsų gąsdinti.Ar prisimename šį šūkį? Te padeda mums visi, kurie tiki Dievu ir Tėvynės žmogumi. Šaunuoliai panevėžiečiai.

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (18)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų